Pluskwy w domu

Jak wytępić pluskwy w łóżku? Zwalczanie pluskiew

Po pierwsze, usuń z sypialni wszystkie materiałowe przedmioty – pościel, poszewki, a nawet ręczniki, ubrania, zasłony czy koce. Jeżeli posiadasz w pomieszczeniu dywan, to oddaj go do czyszczenia! Wszystko to, co możesz wyprać sam w domu, spakuj w plastikową torbę i wypierz w wysokiej temperaturze. Pluskwa domowa bardzo nie lubi bowiem takich temperatur i powinna automatycznie zginąć w procesie prania. Jeżeli nie możesz czegoś wyprać bądź oddać do profesjonalnej pralni, to starannie odkurz daną rzecz lub oczyść ją parą. Powtarzaj te czynności tak często, dopóki nie pozbędziesz się insektów całkowicie!

Oczywiście, nie zapominaj również o wyczyszczeniu zagłówka i podnóżka w swoim łóżku – jeżeli jest drewniane, to dokładnie je umyj. Z kolei przy materiałowym łóżku świetnie sprawdzi się gorące żelazko. Wyczyść również pojemnik na swoją pościel, a także kosz na bieliznę czy wszystkie te pudełka, które przechowujesz w pobliżu łóżka. Pluskwy łóżkowe lubią chować się również w ramie łóżka, a więc dokładnie ją wyczyść!

Zwalczanie pluskiew

Jeżeli podejrzewasz pluskwy o ukrywanie się w jakimś nietypowym miejscu – sprawdź je i dokładnie wyczyść lub… wyrzuć daną rzecz! Pozdejmuj wszelakie obrazy, a następnie wyczyść ich ramy. Jeżeli jest konieczność, umyj również ścianę – pluskwy w domu uwielbiają chować się za obrazami! Jeżeli pluskwy w łóżku rozprzestrzenią się na pokój, wytrzyj też wszystkie meble i ściany, znajdujące się w sypialni. Zwróć uwagę na te miejsca, które są między meblami – tam może bowiem powstać siedlisko tych nieprzyjemnych insektów! Pamiętaj również o wyczyszczeniu framug drzwi oraz okien. Jeżeli pluskwa domowa rozprzestrzeniła się na cały pokój, koniecznie sprzątnij szafy i komody – również wewnątrz!

Jak wytępić pluskwy w materacu?

Zwalczanie pluskiew - domowe sposoby na zwalczanie szkodników

Zapamiętaj, żeby dokładnie odkurzyć swój pojemnik na pościel – poprzeglądaj w nim wszystkie szczeliny! Następnie, koniecznie je zatkaj, uniemożliwiając tym sposobem zagnieżdżanie się w nich pluskiew. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaplombowanie ich silikonem. Jeżeli chodzi o sam materac, to najlepiej jest go po prostu… wyrzucić. Niestety, nie każdy z nas może sobie na to pozwolić. W takim przypadku, dokładnie go poodkurzaj lub wyczyść parą – o czyszczeniu tym sposobem dowiesz się później. Możesz też zacerować materac i szczelnie owinąć go folią. Wstrzymaj się też z kupnem nowego materaca, dopóki nie zwalczysz insektów całkowicie – chyba nie chcesz, aby pluskwa domowa zaatakowała Twój nowiutki materac? Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także te artykuły na temat sprzątania.

Czyszczenie parą a pluskwy łóżkowe w mieszkaniu

Jest to niezwykle skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych „gości”. Wysoka temperatura sprawia bowiem, że insekty niemal od razu giną. Dlatego, żeby uniknąć ich inwazji, koniecznie pierz jak najczęściej swoją pościel w wysokiej temperaturze! Jeżeli chodzi o to, jak wytępić pluskwy w materacu, to również istnieją na to dobre i sprawdzone sposoby z użyciem pary. Możesz bowiem wyczyścić swój materac za pomocą mopa parowego! Warto wiedzieć, że pasożyty nie mają szansy wygrania z takim mopem – w szczególności, że w temperaturze powyżej 65 st. C insekty po prostu… nie przeżyją.

Nie masz mopa parowego? Nic nie szkodzi! Zastąpić go bowiem możesz swoim żelazkiem! Oczywiście, nie dasz przecież rady włożyć żelazka wszędzie – to fizycznie niemożliwe. Ale możesz za jego pomocą przeprasować swoje łóżko czy materac! W ten sposób na pewno pozbędziesz się „łóżkowych lokatorów” w mieszkaniu.

Środki owadobójcze

Kiedy domowe sposoby nie przynoszą rezultatów…

… wtedy trzeba szukać innej metody na to, jak się pozbyć pluskiew. Idealne mogą okazać się środki owadobójcze. Trzeba jednak z nimi uważać, gdyż nie można ich stosować bezpośrednio na łóżko czy materac! Możesz nim pokryć np. listwy podłogowe, co zniechęci pluskwy przed wspinaniem się na ściany – licz się jednak z faktem, że wiele insektów jest na nie zwyczajnie… odporne!

Owadostop 600ml

Zwalcza owady biegające, a więc działa zarówno na pluskwy, jak i prusaki. Dzięki postaci sprayu i kontaktowemu działaniu, insekty zginą stykając się ze spryskaną powierzchnią. Kupisz go w Castoramie za ok. 20zł.

Getox 600ml

To kolejny środek na pluskwy łóżkowe, przeznaczony do stosowania wewnątrz budynków – również w sprayu. Kosztuje on w granicy 30 zł i także dostępny jest w Castoramie.

Uwaga!

1. Jeśli mieszkasz w bloku, koniecznie powiadom administrację osiedla o pluskwach w Twoim domu! Gdy insekty te powędrują bowiem do Twoich sąsiadów, możesz nigdy ich nie zwalczyć.

2. Nie radzisz sobie z pluskwami? Zatrudnij specjalistę, który upora się z nimi raz na zawsze!

ikona podziel się Przekaż dalej