Tradycyjne czyszczenie srebra i czyszczenie złota

Który preparat wybrać?

Środków czyszczących srebro i biżuterię jest sporo. Jednak po podjęciu decyzji o zakupie, pojawia się pytanie, który z nich wybrać? Który będzie najlepszy? Najczęściej możemy spotkać środek do czyszczenia srebra i złota Argentum, Diamond Clean, Duraglit (nasączona wata do srebra) czy niemiecki płyn do czyszczenia srebra i złota, czyli także czyszczenia biżuterii – Poliboy. Popularne są także specjalne ściereczki do czyszczenia.

Mając do wyboru kilka opcji, najpewniejsze wydaje się być zastosowanie płynu Argentum. To sprawdzony środek do czyszczenia srebra i złota polecany przez wielu użytkowników. Dla przykładu, na popularnych aukcjach internetowych, wpisując frazę „czyszczenie srebra i złota”, 70% wyników pokazuje właśnie ten środek.

Lekko zabrudzoną biżuterię lub inną powierzchnię możemy też spróbować wyczyścić jedną z najmniej inwazyjnych metod – specjalną ściereczką. Jest to koszt rzędu kilku złotych, więc warto przetestować. Oczywiście są jeszcze bardzo chętnie stosowane, domowe sposoby na czyszczenie złotej i srebrnej biżuterii.

Argentum – środek do czyszczenia srebra i sposób jego użycia

Wiele z nas, prócz srebrnej czy złotej biżuterii, posiada inne przedmioty wykonane ze szlachetnych materiałów. Utrata ich blasku zaczyna martwić posiadaczy. Jednak jest na to sposób. Na rynku można kupić gotowe preparaty do czyszczenia srebra i złota. Najpopularniejszy jest płyn do czyszczenia srebra i złota o nazwie Argentum.

Kosztuje niewiele, cena za 70 ml to około 8 zł. Kupując raz, możemy wielokrotnie z niego korzystać. Preparat doskonale wyczyści sczerniałą lub poszarzałą biżuterię i inne srebrne, lub złote przedmioty. Zastosowanie jest bardzo proste. Wystarczy czyszczoną rzecz włożyć we wcześniej odlany roztwór. Można też przecierać zabrudzoną powierzchnię przy pomocy namoczonej w nim szmatki.

Płyn do czyszczenia srebra służy do zrobienia roztworu wodnego, w którym trzeba chwilkę potrzymać srebro lub złoto, by udałosię je dobrze wyczyścić
Płyn do czyszczenia srebra - który wybrać? Porównujemy i radzimy

Czyszcząc złote elementy, należy nieco dłużej trzymać je w roztworze. Wtedy pożądany efekt będzie osiągnięty. Zalecane jest, by czyszczenie przedmiotów odbywało się pojedynczo. Po wyjęciu z roztworu opłukać przedmiot i za pomocą miękkiej ściereczki delikatnie do przetrzeć. Płyn stosowany jest też do czyszczenia wyrobów mosiężnych, miedzianych oraz sztućców.

Domowe metody czyszczenia złota i srebra

Jak samodzielnie zrobić domowy płyn do czyszczenia srebra

Ciemny nalot to właśnie odwieczny problem srebra. Tworzony jest poprzez utlenianie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych domowych metod, które przywracają blask srebra. I wcale nie musimy wydawać pieniędzy na preparat chemiczny. Wystarczy, że wykorzystamy produkty, które mamy w domu.

Czyszczenie biżuterii ze srebra można wykonać za pomocą np. mydła i cytryny. W tym celu przygotowuje się roztwór ciepłej wody, mydła oraz soku z 1 cytryny. Następnie należy delikatnie wyczyścić nim srebro. Na koniec opłukać gorącą wodą i wytrzeć. Wydaje się proste. Jednak niektóre elementy biżuterii niełatwo wyczyścić w ten sposób.

Na przykład czyszczenie srebrnego łańcuszka jest trochę trudniejsze. Ma on wiele zakamarków, w których skutecznie osadza się brud. Na to również jest sposób – pasta do zębów. Za pomocą szczoteczki należy wyszorować srebro. Czyszczenie srebrnego łańcuszka w ten sposób powinno zadziałać. Na forum można znaleźć też sposób z zastosowaniem kredy tablicowej. Przetarcie łańcuszka kredą powoduje przedostanie się jej do zabrudzonych ogniwek biżuterii. Na koniec zalecane jest użycie miękkiej szmatki i wypolerowanie łańcuszka.

Czyszczenie złota domowymi sposobami

Domowe metody są skuteczne także w odnawianiu złota. Bez względu na to, czy jest to biżuteria, monety, czy inne złote przedmioty. Jedynym warunkiem jest zachowanie ostrożności. Złoto jest niezwykle wrażliwym metalem, który podczas niewłaściwego przecierania, podatny jest na tworzenie nieodwracalnych zarysowań.

Czyszczenie złota i srebra domowymi sposobami jestbardzo skuteczne, wystarczy sięgnąć pod odpowiedni środek. Ewentualne zacieki należy wypolerować.
Płyn do czyszczenia srebra - który wybrać? Porównujemy i radzimy

Okazuje się, że czyszczenie złota to bułka z masłem. Najpopularniejszym sposobem jest użycie płynu do mycia naczyń. Do miseczki z ciepłą wodą (najlepiej sodową) dolewa się kilka kropel płynu i roztwór gotowy. Pozostaje jedynie zamoczyć złoty przedmiot i odczekać 15 minut. Po wyjęciu oczyścić przy pomocy miękkiej szczoteczki i wytrzeć szmatką. Ot i cała filozofia.

Inne sposoby na czyszczenie biżuterii opierają się na wykorzystaniu proszku do pieczenia, amoniaku, benzyny oraz cebuli. Z uwagi jednak na miękkość złota, warto w celu czyszczenia pomyśleć o gotowym środku czyszczącym. Specjalistyczny płyn do czyszczenia z pewnością będzie bezpieczniejszy dla tego materiału.

Najlepszy sposób na czyszczenie biżuterii – myjka ultradźwiękowa

Najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie wszelkich zakamarków biżuterii srebrnej i złotej jest użycie myjki ultradźwiękowej. To idealne urządzenie, znacznie ułatwiające czyszczenie cennych błyskotek. Prawie każdy salon jubilerski wyposażony jest w takie urządzenie. Myjka ultradźwiękowa delikatnie dociera do trudno dostępnych miejsc.

Oczywiście czyszczona biżuteria nie może zawierać pereł ani korali, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Ważna jest też jakość wody wykorzystywanej przez myjkę. Najlepsza jest dejonizowana. W pełni skuteczne urządzenie można spotkać w pracowni jubilerskiej. Myjki przeznaczone do domowego użytku nie gwarantują 100% skuteczności.

Decyzja o wyczyszczeniu złota czy srebra powinna być podjęta w sposób przemyślany. W zależności od rodzaju przedmiotu. Najbezpieczniejszym sposobem na czyszczenie biżuterii jest gotowy płyn do czyszczenia srebra i złota. Można też pokusić się o domowe sposoby i samodzielnie przygotować roztwór. Wtedy koniecznie należy zachować ostrożność.

ikona podziel się Przekaż dalej