Płyn do płukania – który wybrać? Poradnik praktyczny dla każdej pani domu

Zmiękczanie prania to proces niezbędny, by ubrania i inne elementy, jak na przykład pościel, cieszyły przyjemnym dotykiem. Płyn do płukania tkanin ma za zadanie nie tylko zmiękczać, ale także pozostawiać przyjemny zapach. Dlatego też najczęstszym kryterium wyboru, jeśli chodzi o płyny do płukania, jest właśnie zapach i indywidualny gust. Ciekawe propozycje pod tym względem posiada w swojej ofercie marka Lenor, Silan czy Doussy. Ale czy to jedyna rzecz, którą warto się kierować przy wyborze niezbędnych produktów, jakimi są płyny do płukania?

Oczywiście zapach to bardzo ważny aspekt, gdyż będzie on nam towarzyszył przez dłuższy czas, ale istotne jest także podjęcie decyzji co do formuły. Do wyboru na rynku mamy bowiem koncentraty i płyny do płukania tkanin. Pierwsze wymagają rozcieńczenia z wodą lub stosowania w mniejszej ilości. Są ekonomiczne i w pewnym sensie ekologiczne, gdyż znajdują się w mniejszym opakowaniu. Z dwóch litrów koncentratu można uzyskać aż pięć litrów płynu do płukania, choć dokładne proporcje zależą od konkretnego producenta. Zmiękczanie prania jest równie skuteczne w przypadku obydwu formuł, jednak koncentraty cieszą się większym zainteresowaniem, w a swojej ofercie posiadają je między innymi takie znane marki, jak Lenor, Silan czy Doussy.

Warto mieć, że nawet najlepsze proszki do prania nie zmiękczają ubrań, ale już zastosowanie coraz popularniejszych kapsułek do prania sprawia, że płyn do płukania tkanin staje się zbędny.

Prawidłowe zmiękczanie prania, czyli jak stosować płyny do płukania

Oczywiście sposób stosowania płynu do płukania jest opisany na opakowaniu, ale warto nadmienić, że konkretne użycie jest zależne od rodzaju prania. Dawka jest uzależniona nie tylko od rodzaju prania, ale także od jego ilości. Użycie więcej niż zalecanej ilości płynu grozi zbyt intensywnym i uciążliwym zapachem, a także wpłynąć niekorzystnie na kondycję tkanin.

W przypadku prania automatyczne w pralce sprawa jest prosta, gdyż zalecaną ilość płynu wlewany do dozownika, a pralka sama pobierze go w odpowiednim momencie. W przypadku pralek półautomatycznych płyn do płukania tkanin wlewamy podczas ostatniego płukania, również stosując zalecenia dostępne na etykiecie.

A co z praniem ręcznym? Po kilku płukaniach, kiedy w wodzie nie pozostaje już ślad po proszku do prania, przystępujemy do ostatniego płukania z dodatkiem płynu zmiękczającego. Do miski z letnią wodą wlewamy zalecaną ilość środka, mieszamy ręką i wkładamy pranie. Po lekkim przepłukaniu pozostawiamy na około kwadrans, by płyn miał szansę wniknąć w tkaniny, zmiękczyć je i przejść zapachem. Po tym czasie pranie wyciskamy i rozwieszamy do wysuszenia.

Jeśli szukasz odpowiedniego płynu do płukania tkanin, w artykułach zebranych na tej stronie znajdziesz szereg porad w tym temacie oraz wskazówek co do stosowania oraz rozwiązania możliwych problemów.