Rodzaje płynów do prania

Płyn do prania – najpopularniejsze marki

Często słyszy się, że płyn sprawdza się znacznie lepiej niż proszek do prania. Dlaczego? Otóż używając płynu, mamy pewność, że na odzieży nie pozostaną ślady zacieków, jak w przypadku prania w proszku. Do wyboru mamy mnóstwo produktów w przeróżnych cenach. Zazwyczaj występują one w dwóch konkretnych rodzajach. W związku z tym możemy zakupić osobny płyn do prania białych ubrań oraz drugi, przeznaczony wyłącznie do odzieży kolorowej. Są jeszcze takie, które dedykuje się tylko czarnej odzieży.

Producenci oferują różne rodzaje m.in. specjalne płyny z przeznaczeniem do prania puchu, jedwabiu i wełny (np. Biały Jeleń). Można także nabyć płyn do prania o właściwościach antyalergicznych, przeznaczony do skóry delikatnej. Najpopularniejszymi markami płynów do prania białych ubrań są: Perwoll, Lenor, Persil, niemiecki Ariel (uniwersalny płyn do białych i kolorowych ubrań) oraz przeznaczone specjalnie dla dzieci – mleczko do prania Lovela.

Podobnie jest z kolorowymi rzeczami. W tym przypadku dostępny jest płyn do prania Lenor (do koloru i do czerni), Wirek, Perwoll, Woolite, Surf, E, Ariel, Persil oraz Biały Jeleń. Coraz częściej można spotkać także niemiecki płyn do prania (np. Der Waschkonig), który sukcesywnie zdobywa grono zwolenników. Producenci stworzyli także wersję dla tych, którzy potrzebują jednorazowej dawki płynu piorącego. Są to saszetki. Najpopularniejsze to Vanish (do białego i do koloru) oraz Perlux (czyli perły piorące) do prania kolorowych ubrań. Można kupić także saszetki do prania ręcznego (np. kanadyjskie SOAK), których formuła łączy żel oraz proszek do prania. Sprawdź także porady na temat prania kołdry w tym artykule.

Żel do prania – właściwości i znane marki

Inne rodzaje środków piorących, opierają się na konsystencji żelowej. A więc są bardziej gęste. Podział dotyczący przeznaczenia żeli (biel, czerń, kolor) jest analogiczny, jak w przypadku płynu do prania. Do najpopularniejszych żeli do prania zalicza się przede wszystkim Persil, niemiecki produkt o nazwie Ariel oraz nowość – perfumowany żel do prania Lenor. Co ciekawe, produkt nie jest dostępny w polskich sieciówkach. Można nabyć do jedynie w Niemczech lub na popularnych aukcjach internetowych.

Żel Persil charakteryzuje się wysoką wydajnością. Z tego względu polecany jest szczególnie do pralni przemysłowych lub hoteli. Produkt występuje w maksymalnej pojemności 5 L. Żel chroni odzież przed blaknięciem i wystarcza na ponad 150 prań. Dobrze radzi sobie z zabrudzeniem, wnikając głęboko w tkaninę. Lenor z kolei posiada mniejszą pojemność. Jest to jednak wysokiej jakości żel do prania, który gwarantuje świeżość prania utrzymującą się nawet do 3 tygodni.

Lenor cechuje się specjalną formułą z aktywatorem od najniższej temperatury prania (20 stopni). Dobrze pierze białe oraz kolorowe ubrania. Dobrym niemieckim środkiem piorącym jest także Ariel. Produkt o pojemności 4,5L wystarcza na około 70 prań. Do żeli zaliczane jest także hipoalergiczne mleczko do prania Lovela. Produkt przeznaczony jest dla dzieci i alergików, ponieważ wyposażony w niezwykle delikatny skład nie podrażnia skóry maluszków. 1,5L mleczka wystarcza na ok. 15 – 20 prań.

Płyn do prania to świetne alternatywa dla proszku do prania i płynu zmiękczającego. Sprawia, że ubrania są delikatne, a jego ceny nie różnią się znacznie
.Płyn do prania - rodzaje, opinie, ceny, producenci, porady

Opinie o produktach wybranych producentów

Który płyn do prania jest najlepszy?

Najważniejsza jest wydajność płynu do prania. Im więcej prań można wykonać, tym produkt jest lepszy. Liczy się także zapach, jaki dany płyn pozostawia po praniu. Przecież każdy z nas lubi ubrania pachnące świeżością. Kolejnym kryterium jest przeznaczenie. Jasne jest, że w każdym domu powinien znaleźć się osobny płyn do prania białego, koloru oraz czerni. Jednak w sytuacji, gdy w domu jest dziecko bądź któryś z domowników jest alergikiem, wtedy należy zainwestować w specjalny, niezwykle delikatny płyn do prania.

Bardzo dobre opinie wśród płynów ma Perwoll, Persil, Lenor oraz Ariel. To jedne z najlepszych marek, jakie dostępne są w polskich sklepach. Płyny są przede wszystkim bardzo wydajne, skuteczne i delikatne dla ubrań. Nie zaleca się inwestowania w tanie płyny do prania, ponieważ cena odbija się na jakości prania. W związku z czym nasze ubrania mogą ponieść tego konsekwencje.

W przypadku alergików bądź dzieci najbardziej polecanym produktem jest mleczko hipoalergiczne marki Lovela. Delikatna skóra dzieci oraz niemowląt jest bardzo podatna na podrażnienia, dlatego piorąc pieluszki, bieliznę czy ubranka, należy korzystać z bezpiecznych produktów. Mleczko posiada pozytywne opinie Instytutu Matki i Dziecka, więc bez obaw możemy z niego korzystać.

Ceny poszczególnych płynów do prania

Ceny płynów do prania są mocno zróżnicowane. Czynnikami wpływającymi na ich koszt są przede wszystkim ceny, rodzaje oraz pojemność. I tak na przykład na 1,5L płynu Perwoll zapłacimy ok. 20 zł. Lenor o pojemności 1,4 kosztuje ok. 22 zł – 25 zł, natomiast cena płynu do prania Persil żel (3,65L) wynosi ok. 35 zł. Podobnie przedstawia się cena płynu Ariel. Za 1,3L zapłacimy ok. 35 zł – 40 zł.

Nieco tańszym płynem do prania jest na przykład Woolite. Płyn o pojemności 2L można nabyć w sieciówkach za około 15 zł. Płyny marki Biały Jeleń występują przeważnie w pojemnościach 1L. Cena uniwersalnego płynu tej marki wynosi ok. 10 zł – 15 zł. Popularny niemiecki płyn o nazwie Der Waschkonig (2L – 3,30L) kosztuje około 10 zł – 17 zł.

Jednorazowa saszetka Vanish o pojemności 100 ml kosztuje 2 zł – 4 zł. Natomiast saszetka Perlux zawiera zwykle 2 szt. pereł piorących i kosztuje ok. 4 zł. Płyn do prania ręcznego SOAK (5 ml) w saszetkach, można kupić w cenie 5 zł za sztukę. Do najniższej półki cenowej zalicza się m.in. Wirek (ok. 5 zł za 1L) i E (ok. 12 zł za 2L). Za mleczko Lovela (1,5L) zapłacimy 20 zł.

Czy wydajność zawsze idzie w parze z ceną produktu?

Nie zawsze tak jest, owszem większość droższych płynów do prania posiada znacznie lepsze właściwości niż te tańsze. Jednak nie w każdym przypadku ta zasada się sprawdza. Na przykład niemiecki płyn Der Waschkonig pomimo niewielkiej ceny, posiada bardzo dobre działanie i jest niezwykle wydajny.

Zastanawiając się więc nad wyborem idealnego płynu, warto najpierw prześledzić opinie o produktach zamieszczone w Internecie. Następnie wystarczy skonfrontować uzyskane informacje z doświadczeniami najbliższych i problem z głowy. Decyzja o zakupie wyklaruje się sama.

Przedstawione w niniejszym artykule rodzaje płynów do prania dają spory wybór różnych produktów. Równie dobrze można zainwestować także w żel do prania, który jest wydajniejszy niż płyn. Pomijając tę różnicę, obydwa produkty można dopasować do każdego rodzaju prania. Od dziś kolorowe rzeczy nie wyblakną, białe zachowają śnieżnobiały kolor, a czarne nie utracą intensywności.

ikona podziel się Przekaż dalej