Jak wybrać płytę gazową? Przegląd modeli, cen i opinii

Płyta gazowa może występować samodzielnie lub z piekarnikiem jako kuchenka gazowa do zabudowy. Pierwszym kryterium wyboru jest zatem odpowiedź na pytanie, czy interesują nas same gazowe płyty grzewcze nablatowe. Rozwiązanie to jest o tyle bardziej funkcjonalne, że wówczas istnieje możliwość umieszczenia piekarnika w dowolnym miejscu, niekoniecznie pod płytą. Kuchenka gazowa do zabudowy musi znajdować się na podłodze, co może być dla niektórych niewygodne.

W dalszej kolejności decydujemy o materiale wykonania. W tej kwestii do wyboru mamy następujące rozwiązania:

- szklana płyta gazowa – to popularne rozwiązanie z uwagi na wysoką estetykę wykonania. Ten rodzaj płyt bez płomienia do złudzenia bowiem przypomina płyty indukcyjne lub ceramiczne. Szklana płyta gazowa ma ukryte palniki pod warstwą szkła, dlatego wygląda efektownie i jest łatwa do utrzymania w czystości. Ponieważ jest płytą bez płomienia, jest także wygodna w użytkowaniu. Minusem jest dość wysoka cena w porównaniu z innymi rozwiązaniami, a za zakupem przemawiają pozytywne opinie użytkowników,

- gazowe płyty grzewcze ze stali nierdzewnej – płyty kuchenne tego rodzaju są bardzo popularne z uwagi na fakt dużej odporności na uszkodzenia. Płyta ze stali nierdzewnej z całą pewnością musi zostać dobrze wkomponowana w styl aranżacyjny kuchni, gdyż nie zawsze będzie pasowała. Za jej zakupem z całą pewnością przemawia cena, jest bowiem znacznie tańsza niż płyta gazowa na szkle. Na płycie ze stali nierdzewnej umieszczone są żeliwny ruszt umożliwiający gotowanie,

- gazowe płyty kuchenne emaliowane – to rozwiązanie raczej do rustykalnych i tradycyjnych wnętrz. Za wyborem płyty emaliowanej z całą pewnością przemawia stosunkowo najniższa cena, jednak uchodzi ona za najmniej wytrzymałą. Opinie użytkowników donoszą bowiem, że bardziej wytrzymała jest nawet dobrej jakości płyta gazowa na szkle.

Jak widać, każde z omówionych rozwiązań posiada swoje zalety i wady. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, na przykład popularnych marek Amica lub Bosch, kolejnym kryterium wyboru są wymiary. Podobnie jak płyty indukcyjne czy ceramiczne, płyta gazowa może być dwu-, cztero- lub pięciopalnikowa, a niektóre modele mają nawet 6 pól. Tradycyjny panel kuchenny o czterech palnikach ma średnią szerokość około 60 cm, a nieznaczne różnice są zależne od konkretnych modeli i marek, na przykład Bosch czy Amica. Kuchenka pięciopalnikowa wymaga już niestety przestronniejszej kuchni, gdyż jej wymiary są większe.

Gazowe płyty grzewcze – inne ważne parametry

Poza liczbą palników istotne jest także ich rozmieszczenie i kształt. Panel kuchenny najczęściej jest kwadratowy lub prostokątny, ale może także przybierać kształty półokrągłe lub nieregularne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Jednak aspekt wizualny nie jest aż tak ważny, jak dodatkowe funkcje. Opcją znacznie ułatwiającą użytkowanie płyt gazowych jest wbudowany zapalnik elektryczny. Rozwiązanie to sprawia, że do odpalenia płomienia nie potrzebujemy zapalniczki, zapalarki czy zapałek. Ponadto wiele modeli kuchenek gazowych do zabudowy zostało wyposażonych w funkcje zwiększające bezpieczeństwo, jak awaryjne odcinanie gazu w przypadku zgaśnięcia lub zalania palnika kipiącą cieczą.

Jeśli interesują cię opinie o kuchenkach gazowych takich marek, jak Amica, Bosch i wielu innych, sprawdź w zebranych na tej stronie artykułach wady i zalety zaprezentowanych modeli.