Płyta gazowa bez płomienia - opis, zasada działania, opinie, popularne modele
Gotowanie na gazie ma bardzo wielu zwolenników. Nic dziwnego – ekonomiczne zalety takiego rozwiązania są oczywiste. Jednak ze względu na nowoczesny design i rozwiązanie, do kuchni coraz częściej trafiają płyty indukcyjne, są płaskie, bez palników, łatwiejsze do utrzymania w czystości. Płyta gazowa bez płomienia jest świetnym kompromisem między jedną a drugą opcją.
Jeśli szukasz konkretnych rozwiązań, przeczytaj także ten artykuł o płytach gazowych Solgaz.
Kuchnia gazowa bez płomienia – jak to działa?
Kuchenka gazowa ceramiczna? To brzmi jak mit. A jednak to prawda, od jakiegoś czasu na polskim rynku pojawiły się płyty gazowe bez palników, niskie i gładkie, nadające się do zabudowy i wyglądające jak płyta indukcyjna, a jednak opalane gazem. Jak to możliwe?
Płyta gazowa bez płomienia polega na umieszczeniu palników pod ceramiczną lub szklaną powierzchnią. Płomienie trafiły do środka, dzięki czemu nie są widoczne. Po włączeniu nagrzewają tylko miejsca grzewcze – dokładnie tak samo, jak płyta indukcyjna. Umieszczone pod szkłem palniki spalają gaz każdego rodzaju w temperaturze 800 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie ma żadnych resztek gazu czy zabrudzeń, a jest to wystarczająco dużo, by zakres temperatur grzania był odpowiedni do gotowania różnych potraw.
Zalety płyty gazowej pod szkłem
Zwolennicy takiego rozwiązania wskazują na to, że płyty gazowe bez palników mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim są bardziej ekonomiczne niż płyty indukcyjne. Po pierwsze gaz jest o wiele tańszy niż prąd, po drugie taki system palenia pod szkłem pozwala ograniczyć straty ciepła, a tym samym – zużycie paliwa. Ponadto wskazuje się na to, że kuchenki tego rodzaju są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, ponieważ ceramiczną powierzchnię wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat AGD.
Kuchenka gazowa bez płomienia ma także jeden niezwykle ważny aspekt – wygląda bardzo nowocześnie. Świetnie wpisuje się do minimalistycznych, modernistycznych mieszkań. Jednocześnie szeroka dostępność gazu, zwłaszcza w blokach sprawiają, że instalacja kuchenki na gaz jest oczywistym wyborem. Opinie na temat płyty gazowej bez płomienia są naprawdę dobre, zwłaszcza, że są one wyposażone w łatwe systemy sterowania dotykowego, które pozwalają na precyzyjne ustawienie temperatury. Pod względem zastosowanej technologii to naprawdę sprzęt najwyższej jakości.
Płyta gazowa bez płomienia – bezpieczeństwo
Wiele osób waha się, czy płyta gazowa bez płomienia jest na pewno bezpieczna. Obawy są podyktowane tym, że nie widać płomieni ani ujścia gazu. Warto jednak wiedzieć, że płyty gazowe tego rodzaju są wyposażone w liczne zabezpieczenia, o wiele więcej, niż standardowa kuchenka na gaz.
Dodatkowo są lepiej zabezpieczone przed dziećmi. Płyty mają zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem i informują cię na wyświetlaczu, które pole grzewcze było używane i jest gorące. To bardzo ważne zalety, które przemawiają na plus w stosunku do tradycyjnych kuchenek.
Płyty gazowe bez płomienia Solgaz
Kuchenki gazowe bez palników to specjalność marki Solgaz. To ona wprowadziła je na polski rynek i nadal jej płyty są najbardziej popularne i najbardziej funkcjonalne. W ofercie tego producenta znajduje się mnóstwo różnych modeli wyposażonych w te same funkcje i takie same systemy bezpieczeństwa.
Standardowa płyta GPC 4+1 na gaz ziemny ma 58,1 cm szerokości. Jest wyposażona w panel dotykowy do ustawiania temperatury, została wykonana ze szkła ceramicznego. Oczywiście ma zamontowane wszystkie systemy bezpieczeństwa przeciwwypływowe. Ma także jedno miejsce „darmowe”, które nagrzewa się w trakcie grzania palników, więc pozwala na utrzymanie potraw w cieple bez zużywania gazu. Ceny wahają się w granicach 2500 zł.
Pozostałe modele są bardzo podobne, różnią się przede wszystkim rozmiarem i rozmieszczeniem pól grzejnych. Parom i singlom wystarczy płyta 2+1 lub 2+2, rodziny powinny zainteresować się płytami 3+1 lub 4+1, zapaleni miłośnicy gotowania opcją 4+2. Oczywiście takie sprzęty znacznie różnią się rozmiarem i kosztami. Ceny w zależności od szerokości płyty i rozmieszczenia pól wahają się w granicach od 1500 do 3000 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu mikrofalówki?
ZŁOM.