Płyta indukcyjna gazowa – czy to możliwe?

Absolutnie nie. Płyta może albo wykorzystywać indukcję, albo działać na gaz. Jednakże marka Solgaz stworzyła nowe i bardzo ciekawe rozwiązanie. To kuchnia gazowa pod szkłem, która naprawdę może przypominać wyglądem płyty indukcyjne. Do tej wyjątkowej płyty także doprowadzany jest gaz, który spala się w 800 stopniach. Pod ceramiczną powłoką schowane są katalityczne palniki, które podgrzewają ją, co pozwala na gotowanie jak na płycie elektrycznej.

Pola grzewcze, czyli w tym wypadku miejsca położone nad palnikami, są cały czas nagrzane. W przeciwieństwie do indukcji okolice nie są chłodne w dotyku. Technologia bez widocznych płomieni jest jednak bardzo wygodna. Płyty Solgaz są oczywiście zupełnie bezpieczne dzięki wyjątkowej technologii spalania gazu. Takie rozwiązanie ma na celu nie tylko poprawienie wizualnych aspektów płyt gazowych, lecz także znaczne ograniczenie zużycia paliwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytach gazowych?

Płyta gazowa ceramiczna – zalety i wady

Płaska płyta gazowa musi wyglądać lepiej niż standardowe palniki. I tak faktycznie jest – jest o wiele mniejsza i znacznie cieńsza, co lepiej wpisuje ją w najnowsze trendy urządzania wnętrz. Jej podłączenie nie jest trudniejsze niż zwykłej płyty gazowej, tak samo może być zabudowana w meblach lub po prostu wolnostojąca. Takie rozwiązanie zbiera raczej dobre opinie, chociaż wiele osób uważa, że płyty indukcyjne zawsze będą sprawdzały się lepiej.

Płyty ceramiczne na gaz są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż elektryczne czy zwykłe palnikowe, przede wszystkim ze względu na bardziej śliską powierzchnię, którą można błyskawicznie umyć zwykłą, wilgotną szmatką. Na dodatek poziom przypalania się resztek jedzenia czy kipiącej wody jest znacznie mniejszy niż w przypadku tych palnikowych. Niestety w tym porównaniu i tak wygrywa indukcja – dużo łatwiej jest ją wyczyścić. Sprawdź także ten artykuł z modelami płyt gazowych Solgaz.

Płyta indukcyjna gazowa = oszczędności

Kuchnia gazowa pod szkłem ma jednak bardzo duże zalety ekonomiczne. Przede wszystkim gotowanie na gazie zawsze będzie o wiele tańsze, niż na płytach zasilanych energią elektryczną i to nie ulega wątpliwości. Na dodatek jeszcze płyty ceramiczne dłużej trzymają ciepło, a nowoczesne technologie zastosowane w płytach Solgaz pozwalają na znaczne ograniczenie zużycia gazu. Standardowe kuchenki palnikowe oddają bardzo wiele ciepła, dlatego potrzebują więcej paliwa. W tym przypadku płaska płyta gazowa jest naprawdę dobrą inwestycją, która może zwrócić się w rachunkach za prąd i gaz.

Indukcja jest chłodna w dotyku, co oznacza, że temperatura wytwarza się i utrzymuje tylko w miejscu styku płyty i odpowiedniego naczynia. W tym przypadku, kiedy mamy do czynienia z żywym płomieniem pod płytą o temperaturze 800 stopni Celsjusza trzeba się liczyć z tym, że okolice palnika także będą się nagrzewać. Jednak płyty są tak skonstruowane, by można było to wykorzystać, stawiając na nagrzanych częściach naczynia, które chcesz utrzymać w cieple. Nie musisz do tego odpalać drugiego palnika, dzięki czemu oszczędności są naprawdę znaczne.

Płyta indukcyjna gazowa a bezpieczeństwo

Niestety wiele osób obawia się, czy takie rozwiązanie jest na pewno bezpieczne. Okazuje się, że tak. Każda kuchenka gazowa pod płytą ceramiczną jest wyposażona w dwa razy więcej zabezpieczeń niż standardowe kuchnie palnikowe. Jest to bardzo nowoczesny sprzęt, wyposażony w czujniki i alarmy połączone z wyświetlaczem, na którym pojawią się informacje o ewentualnych błędach.

Płyty wyposażone są w panel dotykowy sterujący temperaturą grzania. Możesz bardzo precyzyjnie ją ustawić, by nie było obaw, że coś wykipi lub się przypali. Takie kuchenki podłącza się do prądu, by można było nimi wygodnie sterować. Dzięki temu mają także bardzo zaawansowane systemy zabezpieczające je przed dziećmi lub przypadkowym włączeniem.

Cena ceramicznych płyt gazowych

Trzeba jednak liczyć się z tym, że płyty gazowe ceramiczne to nowość na rynku i są niestety nadal dość drogie. Cena jest zależna od liczby palników i tak zwanych „darmowych” pól grzewczych, czyli miejsc, które przy okazji nabierają ciepła. Różni się także ze względu na rozmiar i technologię wyświetlacza. To świetne rozwiązanie i dla singli, i dla dużych rodzin, ponieważ płyty mogą być dwu- lub czteropalnikowe, a największe z nich, dla osób, które bardzo lubią gotować mają około 80 cm szerokości!

To także sprawia, że potrafią naprawdę sporo kosztować. Największa płyta indukcyjna gazowa w ofercie marki Solgaz kosztuje prawie 3000 zł, a mniejsze modele przyjdzie ci zapłacić od 2200 do 2600 zł. Mały, dwupalnikowy model dla singla kupi się za około 1500 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej