Płyta gazowa do zabudowy – opinie, plusy i minusy

Gazowa płyta grzewcza

Płyty grzewcze na gaz najczęściej wyposażone są w cztery palniki – jeden o dużej mocy grzania, dwa średnie i ostatni najmniejszy. Wykonanie płyty sprowadza się do zamontowanych w nią podwójnych lub potrójnych koron, co zwiększa ich grzewczą moc. Blat gazowy jest więc niezwykle komfortowy w użytkowaniu, a ruszt stabilnie podtrzymuje naczynia i gotujące się w nich potrawy.

Rzecz jasna, płyta kuchenna gazowa ogrzewana jest (jak sama nazwa wskazuje) gazem. To właśnie on powoduje wzrost temperatury w czasie spalania. Współcześnie płyty gazowe są mocno zaawansowane technologicznie, a ich wysokiej jakości palniki mają wysoką moc grzewczą. W powłoce płyty gazowej najczęściej pojawia się stal nierdzewna, dzięki czemu ciężko o korozję sprzętu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o AGD.

Zalety i wady płyt gazowych pod zabudowę

Główną zaletą kuchenek gazowych jest ich dobra cena w stosunku do jakości. Co ciekawe, koszta eksploatacji wcale nie są tak wysokie – choć wciąż wyższe, jak w płytach indukcyjnych. Ogromnym plusem płyt gazowych jest możliwość używania na nich wszystkich naczyń – niezależnie od wykonania. Opinie użytkowników potwierdzają jednak, że najlepiej sprawdzają się garnki w typie WOK. Jeżeli w mieszkaniu zabrakło prądu, to wcale nie musisz martwić się przerwaniem gotowania – gaz pobierany jest bowiem najczęściej z butli i wystarczą zapałki, żeby podtrzymać ogień.

Czy są zatem jakieś minusy korzystania z gazowych kuchenek pod zabudowę? Owszem, jak w każdym urządzeniu! Otóż, palniki tradycyjne (bez szkła) zdecydowanie trudniej się czyści – a więc lepszym rozwiązaniem będzie blat gazowy z palnikami schowanymi pod szkłem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytach gazowych Solgaz?

Płyta kuchenna na gaz - wykonanie płyty gazowej szklanej

Płyta gazowa może być różnorako wykończona – emalią, ceramiką, stalą nierdzewną bądź szkłem hartowanym. Płyty szklane wyglądają najefektowniej, jednak szybciej się brudzą. Najgorsza w czyszczeniu jest jednak stal nierdzewna – mimo, że równocześnie jest to najbardziej wytrzymały materiał ze wszystkich wspomnianych. Skupmy się jednak na szklanej wersji płyty.

Dzięki powierzchni ze szkła i ukrytym palnikom, gotowanie na takiej kuchence gazowej jest proste, szybkie i… przyjemne! W dodatku nie trzeba również martwić się o jakiekolwiek zabrudzenia – wszystko zostaje bowiem na szkle. Technologia spalania gazu pod szkłem umożliwia z kolei zaoszczędzenie nawet 50% ulatniającej się substancji! Oczywiście, wygląd kuchenki dalej postaje bez zarzutu, nadając całej kuchni eleganckiego wyrazu. Mimo tytułu płyty gazowej, wcale nie widać w niej płomienia. Gaz spalany jest bowiem katalitycznie – odbywa się to w palnikach ukrytych pod szklaną powierzchnią płyty. Gaz nie ulatuje zatem w powietrze – nie dość, że nie trzeba martwić się o straty energetyczne, to na meblach nie pozostanie… tłusty osad. Minusem posiadania takiej płyty na gaz są jednak zdecydowanie wyższe ceny od tradycyjnych urządzeń gazowych.

Płyta gazowa do zabudowy, czyli płyta kuchenna na gaz oraz poelcane modele, które warto wybrać do kuchni
Płyta gazowa do zabudowy – najlepsze modele, opinie, ceny, zalety, wady

Najlepsze modele płyt gazowych

Płyta gazowa do zabudowy Amica PG6511SPR

Posiada ona szklaną powierzchnię, która wyróżnia się wysoką estetyką. Co ważne, łatwo się ją czyści – a to zdecydowanie wpływa na ogólny komfort użytkowania. Wymiary tego urządzenia to 60cm x 52cm, a sama płyta jest wykonana w kolorze czarnym. Dzięki wbudowanym w nią pokrętłom z łatwością wybierzesz potrzebne parametry gotowania, z kolei żeliwne ruszty zapewnią wygodę i bezpieczeństwo podczas przyrządzania potraw.

Ten model Amica posiada również zwiększoną moc grzania dzięki potrójnemu płomieniowi – łatwo przyrządzisz więc z nią dania w wyjątkowo dużych garnkach. Kuchenkę często można kupić na promocji.

Ceny urządzenia oscylują w granicy 800 zł.

Płyta gazowa do zabudowy Bosch PPP6A6B90

Posiada wbudowaną technologię FlameSelect umożliwiającą ustawianie temperatury na jednym z aż dziewięciu poziomów. Płyta grzewcza wmontowana w kuchenny blat stworzy z nim równą płaszczyznę – co przyczyni się do uzyskania estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni. Dodatkowo, gładka powierzchnia ułatwi utrzymywanie płyty w stałej czystości.

Płytę wyposażono w zabezpieczenie przeciwpyłowe, które odcina dopływ gazu w przypadku zalania płomienia przez gotującą się zupę czy inne danie. Za pomocą takiego rozwiązania wyeliminowane zostaje ryzyko ulatniania się gazu.

Kuchenkę kupisz za ok. 1100 zł.

Płyta gazowa do zabudowy Samsung NA64H3010AK

Posiada najwyższą moc palników w swojej klasie. Nawet przy krótkim gotowaniu jesteś w stanie wydobyć autentyczny smak przygotowywanego dania. Wymiary tego urządzenia to 60cm x 52cm, a największy palnik pozwoli na szybkie i intensywne podsmażenie składników. Z kolei szeroki przekrój tego palnika umożliwi równomierne gotowanie i to w największych garnkach! Płytę często znajdziesz na dużej promocji w sklepach ze sprzętem AGD.

Ceny kuchenki wahają się między 790-810 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej