Płyta gazowa na szkle – zasada działania

Płyta gazowa na szkle daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. W zasadzie ta nazwa oznacza dwa rozwiązania – albo standardową płytę gazową ze zwykłymi palnikami rozmieszczonymi na szklanej tafli, albo rozwiązanie „gaz pod szkłem”, czyli umieszczenie palników pod powierzchnią. W tym pierwszym przypadku zasada działania jest identyczna jak w przypadku płyty po prostu na stali.

Płyty „gaz pod szkłem” mają wyprowadzone palniki pod powierzchnią, a płomień nagrzewa szkło błyskawicznie. Takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne – koszty eksploatacji są znacznie mniejsze niż w przypadku zwykłych kuchenek elektrycznych i gazowych. Na dodatek takie płyty grzewcze wyglądem przypominają indukcyjne, są zatem bardzo nowoczesne i dobrze się prezentują. Płyta kuchenna gazowa w obu przypadkach może mieć różną wielkość, kształt i rozmieszczenie palików. Możesz zdecydować się na czarne lub białe szkło, wybrać kształt i materiał wykonania rusztów. A może zainteresuje cię także artykuł o płytach gazowych Solgaz?

Szklana płyta gazowa – wady i zalety

Największym atutem szklanej płyty gazowej jest łatwość w utrzymaniu jej w czystości. Bez problemu usuniesz wszelkie zabrudzenia wilgotną szmatką. Czasami nie potrzeba nawet używać detergentów. Warto jednak pamiętać, że na szklanej powierzchni zostają ślady palców i zacieki, zwłaszcza na ciemnym kolorze, które trzeba regularnie usuwać. Z tego względu białe szkło jest o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem.

Płyty grzewcze szklane charakteryzują się także bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia. Nie zarysowują się pod wpływem przesuwania garnków, trudno także ją odbarwić. W przypadku kuchenek bezpłomieniowych nagrzewanie się do wysokich temperatur jest błyskawiczne. To idealna oszczędność czasu i pieniędzy. Brak palnika jest bezpieczny także dla dzieci, a najnowsze płyty są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia przed przypadkowym odkręceniem gazu. Niewątpliwą zaletą są także ceny – wykończone szkłem płyty można kupić za naprawdę niewielkie kwoty, zwłaszcza w stosunku do indukcji, która mimo upływu lat nadal nie zawsze jest dostępna dla przeciętnego Kowalskiego.

Pięknie zaaranżowana kuchnia z płytą gazową szklaną, a także rodzaje płyt gazowych ze szkłem, wady i zalety, modele i polecani producenci
Płyta gazowa szklana - opinie, ceny, zalety, wady, polecane modele i producenci

Bezpłomieniowa płyta gazowa na szkle – opinie o modelach

Najpopularniejsze modele szklanych płyt bezpłomieniowych oferuje Solgaz. To marka, która wprowadziła takie rozwiązanie na polski rynek. Producent oferuje wiele różnych płyt, które różnią się od siebie wielkością oraz ilością i sposobem rozkładu pól grzewczych. Wszystkie płyty mają zabezpieczenia przeciwwyciekowe i są bezpieczne dla dzieci – te płyty grzewcze zostały wyposażone w zabezpieczenia przed przypadkowym odkręceniem gazu.

Dla singla lub pary świetnie sprawdzi się dwupalnikowa płyta z jednym „darmowym” miejscem do grzania. Jest mała, a jej cena wynosi tylko 1500 zł. Rodziny mogą zdecydować się na opcję z trzema palnikami lub na 4 palniki z jednym miejscem darmowego grzania. Takie płyty grzewcze są już większe i nieco droższe, kosztują około 2400 zł. Osoby, które uwielbiają gotować i robić bardzo skomplikowane, wieloskładnikowe potrawy, pewnie ucieszą się z opcji 4 palniki plus 2 miejsca do utrzymywania potraw w cieple. Kupi się je za około 3000 zł. Solgaz oferuje płyty do zabudowy o bardzo minimalistycznym designie. Jeśli potrzebujesz innych informacji do porównania, przeczytaj także ten artykuł o kuchenkach indukcyjnych.

Płyta kuchenna gazowa na szkle – opinie o innych modelach

Standardowa szklana płyta gazowa znajduje się w ofercie bardzo wielu różnych marek. Najciekawsze propozycje ma Amica – oferowane przez nią płyty grzewcze do zabudowy są tanie ale bardzo dobrej jakości. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dwupalnikowa płyta Amica PVC 3410. Sama powierzchnia jest wykonana ze szkła, ruszty są żeliwne, więc o wiele bardziej odporne na zniszczenia. Jest wyposażona w kilka systemów bezpieczeństwa. Przyjemna dla oka stylistyka i system sterowania pokrętłami także są niewątpliwymi atutami, więc ta płyta zebrała naprawdę bardzo dobre recenzje. Kosztuje około 600 zł.

Ta sama marka ma w swojej ofercie także standardowe płyty o czterech palnikach, na przykład model PG6511SPR. Została wyposażona w opcję automatycznego odcinania dopływu gazu w razie potrzeby, jest więc zupełnie bezpieczna. Także steruje się nią za pomocą pokręteł, które pozwalają na precyzyjne ustawienie mocy grzania. Za jej wyborem przemawia nie tylko design, lecz także atrakcyjna cena rzędu 800 zł.

Na uwagę zasługuje także płyta marki Whirpool AKT 6465/S. Jest to płyta gazowa na szkle do zabudowy o wyjątkowym, ciemnym kolorze. Została wyposażona w specjalne palniki z potrójną koroną, dzięki którym potrawy podgrzewają się równomiernie. Zapalarki znajdują się w pokrętłach, więc można szybko i bezpiecznie odpalić gaz i ustawić siłę jego przepływu. Taka płyta marki Whirpool kosztuje około 1000 zł.

Niezwykle nowoczesny i bardzo atrakcyjny design charakteryzuje płyty Electrolux. Są to płyty gazowe na szkle o ciekawym wykończeniu i stylistyce. Wykonana z czarnego szkład EGT16342NX to płyta z automatyczną zapalarką w pokrętle, która może chodzić także na gaz płynny. Została wyposażona w zabezpieczenia przeciwwypływowe przy żelaznych, solidnych rusztach. Płyta zebrała bardzo dobre opinie użytkowników także ze względu na niską cenę, która waha się w granicach od 700 do 800 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej