Płyta grzewcza elektryczna – wady i zalety

Płyty grzejne zasilane prądem są coraz mniej popularne, odkąd w życie weszła indukcja. To małe AGD powoli traci na powszechności, ale nadal świetnie się sprawdza w niektórych przypadkach. Płyta grzewcza elektryczna to świetne rozwiązanie, jeśli do budynku nie jest podłączony gazociąg, a nie chcesz zajmować się wymianą butli gazowych. Najczęściej są małe, więc z pewnością znajdziesz dla nich miejsce w kuchni, nawet najmniejszej, pod warunkiem oczywiście, że nie wybierzesz opcji do zabudowy. W przeciwieństwie do indukcji, nie musisz tutaj wymieniać garnków – większość standardowych nadaje się do stosowania.

Tego rodzaju płyty elektryczne mają jednak także wady. Przede wszystkim ich koszt użytkowania jest wysoki. Indukcja jest o wiele tańsza, tak samo jak płyty gazowe. Dlatego to raczej rozwiązanie dla osób, które nieczęsto zabierają się do gotowania lub nie są miłośnikami skomplikowanych, wieloetapowych dań. Z drugiej strony cena płyt elektrycznych jest bardzo atrakcyjna, możesz kupić je nawet dwa razy taniej niż indukcję. Sprawdź także ten artykuł o płytach elektrycznych Siemens.

Płyty grzejne elektryczne mogą mieć różną postać i wygląd. Najczęściej są to wolnostojące płyty z wystającymi polami grzejnymi, ale warto zainteresować się także tymi do zabudowy, płaskimi i nowoczesnymi w wyglądzie. Niektóre firmy AGD wypuszczają także płyty gazowo-elektryczne, które mają po dwa palniki każdego rodzaju.

Płyta grzewcza elektryczna – standardowe modele

Bardzo popularne są elektryczne płyty kuchenne marki Amica. Producent oferuje kilka bardzo ciekawych modeli o standardowym rozkładzie pól grzejnych, wystających ponad płytę. Najlepszym przykładem są płyty kuchenne P0720. Są wykonane ze stali nierdzewnej w kolorze inox. Płyta ma cztery pola do gotowania, które mają różne rozmiary. Jest sterowana intuicyjnie za pomocą pokręteł. Jest wyposażona w kontrolkę, wskazującą na poziom nagrzania konkretnej płyty. Jej cena jest bardzo atrakcyjna, kosztuje około 450 zł.

Płyta grzewcza elektryczna w piękniej i modnej kuchni, czyli płyty kuchenne oraz ich rodzaje, wady i zalety
Płyty grzewcze elektryczne - najlepsze modele, opinie, ceny, zalety, wady

Dobrze przedstawia się także oferta mało znanej marki Tristar. KP-6245 to biała płyta dwupalnikowa, idealna do małych kuchni. Jest wolnostojąca, wyposażona w antypoślizgowe nóżki, które nie poruszają się na blacie. Ma zamontowany system bezpieczeństwa, świecąca się lampka to sygnał, że pole grzejne jest gorące. Ta biała płyta kosztuje około 140 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytach ceramicznych Bosch?

Płyty elektryczne do zabudowy

Większość marek jednakże oferuje płyty elektryczne do zabudowy, często wyposażone w sterowanie dotykowe. Jedną z najciekawszych propozycji jest AKT8130BA model marki Whirlpool. Kilka pól grzejnych w różnych rozmiarach jest dopasowanych do garnków o standardowych wielkościach. Jest to płyta łatwa w sterowaniu, pozwalająca na intuicyjne ustawienie poziomu grzania. Została wyposażona w niezbędne systemy bezpieczeństwa, na przykład lampki, które informują o tym, że pola grzewcze są jeszcze gorące. Jej cena waha się w okolicach 800 zł.

Bardziej zaawansowana, ale też droższa, jest płyta ceramiczna marki Samsung CTR164NC01. Jest to czarna płyta z czterema polami grzania, z których jedno można rozciągnąć w kształt brytfanny lub podłużnego rondla. Sterowanie dotykowe pozwala na wygodne ustalanie poziomu grzania. Płyta ma zaawansowane systemy bezpieczeństwa – zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem, wyłącznik bezpieczeństwa i wskaźnik ciepła resztkowego. Jest bardzo funkcjonalna. Kosztuje około 1000 złotych.

Porównywalne ceny mają płyty gazowo-elektryczne. Najbardziej popularna jest płyta Electrolux EGD6576NOK, która ma dwa palniki elektryczne i dwa gazowe. Ma system przełączania trybu pracy z grzania na podtrzymywanie ciepła. To rozwiązanie pozwala na dopasowane rodzaju palnika do własnych potrzeb (na przykład czasu gotowania). Jest wyposażona w liczne systemy bezpieczeństwa, zarówno w części gazowej, jak i elektrycznej. Jej cena to od 800 do 1000 zł. Płyta elektryczna, czyli najczęściej płyta ceramiczna to dobra alternatywa dla rozwiązania, jakim jest droga płyta indukcyjna.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny