Jak wybrać płytę indukcyjną? Przegląd modeli, cen i opinii

Płyta indukcyjna to nowoczesne rozwiązanie, które znajduje coraz więcej zwolenników i jest z każdym rokiem chętniej wybierane do kuchni. Co sprawia, że kuchenki indukcyjne są tak popularne pomimo wciąż wysokiej ceny? Jest to przede wszystkim związane z zastosowaną w niej technologią, która umożliwia bardzo szybkie nagrzewanie się pola. Płyta indukcyjna wykorzystuje w swoim działaniu szybkozmienne pole magnetyczne, co sprawia, że jest i wiele bardziej efektywna od swoich rywalek, czyli tradycyjnej płyty elektrycznej czy płyty gazowej. Dzięki wspomnianej technologii podgrzaniu ulega nie cała płyta czy nawet jej konkretne pole, ale samo dno postawionego na nim naczynia. Dlatego też te płyty grzewcze wymagają zastosowania specjalnych garnków wykonanych z żeliwa lub ze stali, czyli z materiałów przyciąganych przez magnes.

O czym warto pamiętać, wybierając płyty indukcyjne do zabudowy? Ważnym kryterium jest liczba pól grzewczych, która będzie odpowiadała naszym potrzebom. Do wyboru mamy 3 pola lub cztery pola, a na rynku znajdą się oczywiście małe płyty indukcyjne do zabudowy, jaką jest płyta indukcyjna dwupalnikowa. Nie zaskakuje fakt, że płyta dwupalnikowa jest tańsza niż płyty grzewcze mające 3 pola lub 4 pola. Małe płyty są najchętniej wybierane przez singli, a ich ceny zaczynają się już od kilkuset złotych.

Na uwagę zasługuje także kształt płyty indukcyjnej. Klasyczna indukcja to płyta w kształcie prostokąta o wymiarach 58x60 cm. Na rynku znaleźć jednak można wiele modeli o niestandardowych rozwiązaniach, które ciekawe prezentują się na blacie. Popularny jest na przykład kształt orzecha nerkowca, wpasowujący się w nowocześnie urządzone wnętrza. Jednak najczęściej na blacie w domach spotkać można klasyczny kwadrat (lub prostokąt zbliżony do niego wymiarami).

Kuchenki indukcyjne – wady i zalety

Płyty grzewcze wyposażone są w pola grzejne wykorzystujące zjawisko, jakim jest indukcja. Zazwyczaj mają one kształt koła, rzadziej kwadratu, albo występują także w formie pól poszerzanych umożliwiających umieszczenie na płycie większych naczyń. Niektóre modele kuchenek są także wyposażone w funkcję łączenia pól grzejnych w jedno i sterowanie nim jako jedną strefą. Rozwiązuje to zatem problem niefunkcjonalności płyty.

Jeśli chodzi o wady, niewątpliwą jest tutaj cena, gdyż płyty indukcyjne są znacznie droższe od tradycyjnych elektrycznych, ceramicznych czy gazowych. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki zastosowanej technologii zmniejsza się znacznie zużycie energii, dlatego ich eksploatacja jest tańsza.

Na uwagę zasługuje także bezpieczeństwo, jakie zapewnia indukcja. Nie ma bowiem możliwości przypadkowego oparzenia się płytą lub spowodowania nią pożaru, co z pewnością docenią rodzice małych dzieci.

W poczet zalet wliczyć należy szybkość przygotowywania posiłków, gdyż płyta indukcyjna nie musi się nagrzać – jest gotowa do pracy od razu po uruchomieniu. Nie bez znaczenia pozostaje także estetyka tego rozwiązania. Czarna lub biała płyta indukcyjna wpisze się doskonale w styl nowoczesnych wnętrz. Nie da się ukryć, że ten sprzęt AGD na blacie w kuchni wygląda designersko. Dodatkowo biała płyta indukcyjna to także doskonały wybór do kuchni wykończonych w popularnych ostatnio stylach prowansalskim lub skandynawskim, gdzie rządzi jasna kolorystyka. Jeśli szukasz porad i inspiracji przed zakupem, znajdziesz je w zgromadzonych na tej stronie artykułach.