Wiarygodne ustalenie ciąży

W jakim czasie od owulacji dochodzi do zapłodnienia?

Nie każdy stosunek prowadzi do zapłodnienia. Na początek powiedzmy kilka słów o tym jak to działa.

Żeby doszło do zapłodnienia komórka jajowa musi być dostępna dla plemników. Jeżeli staracie się o dziecko, to pewnie wiecie, że najłatwiej zajść w ciążę w połowie cyklu miesięcznego, czyli około 14 dni przed miesiączką. Pod warunkiem, że macie 28-dniowy, regularny cykl. Tak naprawdę do zapłodnienia dochodzi w ciągu 24 do 48 godzin od owulacji.

Dla osób, które chciałyby uniknąć ciąży ważniejsza jest informacja, że kobieta jest tak naprawdę płodna przez 5 dni w miesiącu. Mówiąc dokładniej to plemniki potrafią przetrwać w pochwie do 72 godzin. Czyli do połączenia komórki i plemnika może dojść od trzeciego dnia przed owulacją do drugiego dnia od owulacji.

Oczywiście spotkanie plemnika i komórki jajowej nie oznacza jeszcze, że zygota zagnieździ się w pochwie i zacznie się rozwijać. Dlatego właśnie musisz wiedzieć po jakim czasie zrobić test ciążowy. Ważne jest uzyskanie wiarygodnych wyników.

W jaki sposób test wykryje ciążę?

Kilka godzin od stosunku nie warto marnować testu ciążowego. Dostępne w aptekach i drogeriach testy działają dzięki wykrywaniu gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jest to hormon, który pojawia się dopiero po zagnieżdżeniu komórki jajowej w macicy. Jego zadaniem jest podtrzymanie ciąży dzięki produkcji progesteronu. Po ilu dniach zaczyna ona być produkowana? Tu znowu musimy sobie dodać kilka dni. Jeżeli od stosunku minęło 72 godziny to w tym czasie komórka jajowa mogła się połączyć z plemnikiem. Mogło to nastąpić w ciągu 48 godzin od owulacji. Tylko czy wiesz, kiedy dokładnie przypadła owulacja? Musimy raczej brać pod uwagę te 3 dni od stosunku.

Zakładając, że powstała zygota musimy jej dać czas na zagnieżdżenie w macicy. Pamiętamy, że test wykryje ciążę tylko po zagnieżdżeniu. Ten proces trwa różnie u różnych kobiet. Od 7 nawet do 12 dni. Prawda, że to spora rozpiętość? Poniżej dodamy te wszystkie wartości i powiemy po jakim czasie zrobić test ciążowy, żeby wyniki były wiarygodne.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy

Kiedy zrobić test ciążowy?

Biorąc pod uwagę po ilu dniach mogło dojść do zapłodnienia, do dni zagnieżdżenia dodajemy dni zapłodnienia. W wielu poradnikach mówi się o 10 dniach od stosunku. Jeżeli jednak dodamy do siebie najdłuższy możliwy czas dla zapłodnienia i najdłuższy możliwy czas zagnieżdżenia, to wyjdą ponad dwa tygodnie.

Kiedy zrobić test ciążowy? Najszybciej po 10 dniach od stosunku. Możemy jednak nie otrzymać wiarygodnych wyników. To nie jest dobra wiadomość ani dla osób, które usilnie starają się o dziecko, ani dla tych, które obawiają się ciąży. Ta informacja rzadko kiedy jest nam obojętna. Już samo kupienie testu ciążowego oznacza, że interesuje nas wynik.

Optymalny czas, kiedy test wykryje ciążę to dwa tygodnie od przewidzianego zapłodnienia.

Kobieta trzymająca pozytywny test ciążowy w rękach, a także po jakim czasie zrobić test ciążowy krok po kroku
Po jakim czasie zrobić test ciążowy - wyjaśnienia krok po kroku, rodzaje testów, test ciążowy płytkowy i w laboratorium

Tutaj warto dodać, że u niektórych kobiet podczas zagnieżdżania dochodzi do tzw. plamienia implantacyjnego. Mogą się też pojawić bóle podobne do tych przed miesiączką. Jeżeli zrobiłaś test za wcześnie, potem doszło do bólu i krwawienia, to możesz otrzymać mylne sygnały, że nie jesteś w ciąży. Tym bardziej, że bóle i krwawienia mogą wystąpić dokładnie dwa tygodnie od owulacji. Dlatego tak ważne jest pytanie po jakim czasie test wykryje ciążę. Jeżeli po stosunku w czasie owulacji masz objawy miesiączki, to zwróć uwagę na obfitość krwawień. Plamienie implantacyjne jest mniej obfite. Zwróć uwagę po ilu dniach mija. Jeśli coś podejrzewasz, to warto zrobić test również po krwawieniu.

Jaki test ciążowy wybrać?

Istnieje kilka rodzajów testów ciążowych. Każdy z nich wykryje ciążę na 90%, dlatego żeby mieć całkowitą pewność powinnaś też skorzystać z badania laboratoryjnego.

Kiedy zrobić test ciążowy w laboratorium? Można spróbować już w 7 dni po możliwym zapłodnieniu. Test krwi jest dużo bardziej czuły i szybciej wykrywa pojawiającą się w ustroju gonadotropinę kosmówkową. Istnieje też mniejsze ryzyko zanieczyszczenia próbki. Oczywiście to po jakim czasie test wykryje ciążę zależy od czynników, o których mówiliśmy powyżej. Jeżeli do zagnieżdżenia zarodka w macicy dojdzie po 12 dniach, to test może mieć problemy z wcześniejszym wykryciem.

W poniższej tabeli znajdziecie informacje o testach, których można użyć w warunkach domowych.

Testy ciążowe do użytku w domu

Rodzaj testu

Badanie próbki

Postać wyniku

Test płytkowy

Na płytkę nanosi się kroplę moczu za pomocą pipety

Pojawia się po około minucie. Odczytujemy wynik przez porównanie okienka wyników z okienkiem kontrolnym

Test strumieniowy

Końcówkę umieszczamy pod strumieniem moczu lub zanurzamy w nim

Po pięciu minutach pokazuje się wynik w okienku, który porównujemy w okienkiem kontrolnym.

Test paskowy

Pasek zanurzamy w moczu na wskazaną w instrukcji głębokość

Po wyjęciu z moczu kładziemy pasek na suchej powierzchni i czekamy na wynik od 3 do 5 minut. Test może mieć wynik pozytywny, negatywny lub błędny (szczegóły w instrukcji)

Test cyfrowy

W zależności od rodzaju działa jak test płytkowy lub strumieniowy

Po zanurzeniu lub naniesieniu próbki w okienku LCD pojawia się plus, minus albo informacja słowna

Test ciążowy – czułość a czas wykonania

Odpowiedź na pytanie po jakim czasie zrobić test ciążowy zależy od czułości testu. Im niższa podana liczba tym wyższa czułość testu. Trochę to skomplikowane, ale warto zapamiętać tę zależność. Jednostki mUl/ml oznaczają stężenie hCG w moczu lub krwi, jakie jest potrzebne do wykrycia ciąży. Jeżeli podana liczba jest mniejsza niż 10 mlU/ml to możemy skorzystać z niego nawet po 10 dniach od zapłodnienia. Testy o wyższej liczbie wymagają odpowiednio dłuższego czekania. 14 dni przy czułości 25 mlU/ml oraz 21 dni przy czułości o ilorazie wyższym niż 1000 mlU/ml.

Skąd ta różnica w czasie? Stężenie hCG wzrasta od 1 mlU/ml po zagnieżdżeniu zarodka w macicy, rosnąc do 3 miesiąca. Zatem to, kiedy zrobić test ciążowy, będzie zależało również od czułości urządzenia, którym dysponujemy. Oczywiście można podejść do sprawy odwrotnie i poprosić w aptece o test odpowiednio czuły, jaki przyda się w konkretnym przypadku.

Najlepiej przeprowadzić test ciążowy około 2-3 tygodni po możliwym zapłodnieniu. Będziesz miała wtedy większą pewność, że wynik jest prawdziwy. Jednak żadne badanie we wczesnym okresie ciąży nie daje 100% pewności. W większości przypadków, jeśli prawidłowo wykonałaś test nie powinno być niespodzianek.

ikona podziel się Przekaż dalej