Czym jest kurz w domu i jak z nim walczyć?

Popularny, wszystkim znany kurz, to nic innego jak drobinki piasku, sierść, nasze włosy oraz różnego rodzaju cząsteczki. Słowem, wszystko to, co przedostaje się do wnętrza domu przez okna lub na odzieży. W gruncie rzeczy sam kurz nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Jednak w jego skład wpisują się mikroskopijnych rozmiarów organizmy, które mogą oddziaływać szkodliwie na nasze zdrowie. Mowa tu o roztoczach.

Gołym okiem pajęczaki są niezauważalne. Ich odnóża oraz odchody są jednak powodem pojawiania się wielu alergii. Dlatego tak ważne jest oczyszczanie powietrza z roztoczy kurzu domowego. Dobra jakość powietrza w mieszkaniu sprawia m.in., że nasze samopoczucie ulega zdecydowanej poprawie. Walka z kurzem będzie bardziej skuteczna, jeśli zainwestujemy w pochłaniacz kurzu.

Wykonując regularne sprzątanie, nie jesteśmy w stanie utrzymać dobrej jakości powietrza wewnątrz domu lub mieszkania. Montowane obecnie w budynkach plastikowe okna, są bardziej szczelne niż te drewniane. Z tego względu mikrowentylacja pomieszczeń jest niemożliwa. Na dodatek pomieszczenia są słabo wentylowane, co sprzyja rozwojowi roztoczy. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł o powstawaniu kurzu.

Pochłaniacz kurzu domowego – charakterystyka różnych rodzajów

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Zbieracz kurzu z powietrza jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce o nasze zdrowie. Oczyszczacz powietrza eliminuje nie tylko kurz, ale także roztocza, pyłki, zarodniki pleśni i grzybów oraz bakterie i wirusy. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów tego urządzenia, wyposażonych w przeróżne dodatkowe funkcje (np. aromaterapia, jonizacja lub nawilżanie).

Pochłaniacz kurzu domowego występuje głównie w wersjach stojącej i wiszącej. Stare modele posiadają jeden etap filtrowania, natomiast nowsze urządzenia wyposażone są w funkcje wielostopniowej filtracji. Na rynku możemy spotkać urządzenia, które są następująco klasyfikowane: oczyszczacz dla alergików, urządzenie antysmogowe, oczyszczacz i nawilżacz 2w1 (parowy, ewaporacyjny, ultradźwiękowy) oraz jonizator powietrza. Często jednak nowsze modele skupiają wszystkie powyższe funkcje.

Biorąc natomiast pod uwagę poszczególne marki produktów, wśród urządzeń dla alergików wymienia się m.in. oczyszczacze Sharp z technologią plasmacluster, dezaktywującą unoszące się w powietrzu alergeny. Urządzenia antysmogowe to z kolei np. pochłaniacz pyłków z filtrem HEPA (Boneco lub Sharp). Funkcję nawilżania zapewni natomiast pochłaniacz kurzu Webber, Daikin lub Philips. Urządzenia jonizujące to takie, które wyposażone zostały w technologię plasmacluster.

Pochłaniacz kurzu do mieszkania to najlepszy sposób na dokładne oczyszczenie powietrza. Pochłaniacze kurzu zbierają dobre opinie alergików.
Pochłaniacz kurzu - rodzaje, opisy, ceny, opinie, porady

Ceny i opinie o oczyszczaczach powietrza

Każdy oczyszczacz powietrza cechuje się ograniczoną wydajnością, ponieważ zaprogramowany jest na filtrację konkretnej ilości powietrza. Zastanawialiście się, jak działa pochłaniacz kurzu? Otóż specjalny wentylator zasysa powietrze do urządzenia, po czym oczyszcza je (przepuszczając przez filtry) i wypuszcza z powrotem. Zobaczmy, jak przedstawiają się koszty poszczególnych rodzajów tych urządzeń.

Na przykład oczyszczacz marki Sharp kosztuje od 800 zł, nawet do 3 500 zł. Cena uzależniona jest przede wszystkim od dodatkowych funkcji. Za zwykły zbieracz kurzu z powietrza zapłacimy około 150 zł. Z kolei urządzenie marki Boneco kosztuje ok. 1 000 zł – 5 000 zł. Nieco mniej zapłacimy za pochłaniacz pyłków marki Philips (1 000 zł – 3 000 zł). Przeglądając parametry, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu urządzenia.

Najtaniej, bo już za niecałe 500 zł, zakupimy pochłaniacz na popularnych aukcjach internetowych. Jednak czy warto inwestować w tego typu urządzenie? Wystarczy przejrzeć opinie konsumentów. Niemal wszyscy wyrażają pozytywną opinię na temat pochłaniaczy. Jedyną wadą jest niemała cena urządzenia, jednak należy kierować się dewizą, która mówi, że zdrowie jest bezcenne. Trzeba o nie dbać możliwie jak najlepiej.

Czym się kierować przy zakupie pochłaniacza kurzu?

Decydując się na zakup pochłaniacza kurzu, warto mieć na uwadze filtry, które powinien posiadać dobry oczyszczacz. Jest to filtr wstępny, HEPA oraz węglowy. Warto zwrócić także uwagę na parametry techniczne urządzenia, gdzie producent wskazuje pomieszczenie, do którego dedykowane jest oczyszczacz.

Kolejną ważną rzeczą jest poziom hałasu. Nowoczesne urządzenia posiadają różne tryby pracy (np. tryb nocny), dzięki czemu nie wpływają na zaburzenie komfortu codziennego funkcjonowania. Najcichsze oczyszczanie powietrza z kurzu odbywa się na poziomie 14 dB. Większość urządzeń posiada regulację, która umożliwia mocniejszą pracę dmuchawy. Najcichsze są pochłaniacze Daikin oraz Sharp.

Walka z kurzem może kosztować nas wiele zdrowia. Z tego względu oczyszczanie powietrza z kurzu powinno być jednym z priorytetowych zadań. W końcu chodzi o nasze zdrowie. Wszechobecny kurz oraz szkodliwe roztocze nie ma najmniejszych szans, jeśli postawimy na pochłaniacz powietrza oraz częste regularne sprzątanie. Oczyszczacz powietrza w domu to zakup wart roważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej