Podłączanie urządzeń domowych - sposoby, porady, ważne informacje

Różnego typu sprzęt AGD jest obecny w każdym domu. Pozwala przechowywać jedzenie, gotować, prać ubrania. Widać, więc, że bez niego codzienne życie byłoby mocno utrudnione. Jak zadbać o to by działał bez zarzutu? Absolutnie podstawową kwestią jest prawidłowe podłączenie urządzeń domowych. Mając to na uwadze przedstawiamy sprawdzone sposoby oraz porady. Podajemy także inne, cenne informacje, z którymi warto się zapoznać.

Podłączamy sprzęt AGD

Podłączanie urządzeń domowych jest niezwykle ważnym procesem. Zawsze należy przeprowadzać go zgodnie z zaleceniami producenta. Ogromne znaczenie ma również przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Postępowanie tak jak określają to wspomniane zasady sprawia, że instalowane sprzęty działają jak należy. Ponadto codzienne korzystanie z nich jest całkowicie bezpieczne. Jeśli chodzi o samo podłączanie to przybiera ono różne formy. Decyduje o tym rodzaj urządzenia. Oczywiście wszystkie pobierają prąd, lecz występują jeszcze inne przyłącza. Przykładowo pralki i zmywarki potrzebują dostępu do wody.

W wielu przypadkach urządzenie domowe można podłączyć samodzielnie. Czasem jednak potrzebny jest fachowiec. Na przykład, gdy montowana jest nowa kuchenka gazowa. To nadal najpopularniejsza odmiana wśród klientów. W blokach podłącza się ją do instalacji za pomocą przewodu elastycznego. Tam gdzie nie ma dostępu do gazu korzysta się z butli. W obu przypadkach przyłączeniem sprzętu musi zająć się specjalista. Mający odpowiednie uprawnienia i umiejętności. Gaz jest łatwopalną substancją i jakikolwiek wyciek może skończyć się tragicznie. Zatem manipulowanie przy nim bez ogromnej wiedzy nie jest zalecane.

Dość dużą popularnością cieszy się płyta indukcyjna. Teoretycznie właściciel może podłączyć ją samodzielnie. Jednakże jest to dość skomplikowane. Dodatkowo dochodzą kwestie gwarancyjne. Niektórzy producenci zapewniają gwarancję tylko, gdy płyta zostanie podłączona przez osobę z uprawnieniami. Poza tym fachowiec doskonale wie jak to zdobić. To ważne, bowiem płyta indukcyjna stanowi duże obciążenie dla sieci elektrycznej. Trzeba zastosować zabezpieczenia przeciwprzepięciowe a nie każdy umie to zrobić. Temat prawidłowej instalacji wspomnianych powyżej urządzeń rozwijamy na naszej stronie.

Samodzielne podłączanie urządzeń domowych

Jednym z urządzeń AGD, które można podłączyć samodzielnie jest lodówka. Ten kilkuetapowy proces opiszemy na przykładzie wersji wolnostojącej. Nie należy ustawiać jej w pobliżu źródeł ciepła. Jeżeli wisi nad nią półka, trzeba zachować 30 milimetrową szczelinę. Lodówka nie może być wystawiona na działanie słońca. Należy zachować odstęp od ściany i zapewnić łatwy dostęp do gniazdka. Sprzęt trzeba wypoziomować a przy podłączaniu do prądu nie można stosować przedłużaczy ani rozdzielaczy. Gdy wszystkie czynności zostaną wykonane warto odczekać godzinę przed uruchomieniem.

Zazwyczaj sprzęty AGD podłącza się dość łatwo. Dobrym przykładem jest tu zmywarka. Do jej działania potrzebna jest woda. Najwięcej modeli pobiera zimną a następnie ją podgrzewa. Zatem po zakręceniu głównego zaworu trzeba zdemontować baterię kuchenna. Następnie urządzenie przyłącza się do przewodu zimnej wody. Służy do tego specjalny zawór czerpalny i uszczelka. Po tym przechodzi się do złożenia baterii i zainstalowania odpływu brudnej wody. Najlepiej umieścić go w syfonie zlewozmywaka. Jego kształtkę wymienia się na wersję z bocznym przyłączem i instaluje wąż. Po tym zmywarka jest podłączana do prądu.

W każdym domu i mieszkaniu musi znaleźć się pralka. Jest to urządzenie, które montuje się bardzo łatwo. By to wykonać trzeba ustawić ją blisko przyłączy wodno-kanalizacyjnych i wypoziomować. Następnie zdejmuje się zabezpieczenia transportowe. Woda musi swobodnie dopływać do maszyny, dlatego też do osobnego przyłącza mocuje się wąż doprowadzający. Ważny jest też odpływ zwykle wmontowany w ścianę. Do niego po prostu wsuwa się rurę odprowadzającą. Po tym podłączą się ją pod prąd i pralka jest gotowa do działania. Szczegółowe informacje o instalacji urządzeń AGD znajdują się na naszej stronie.