Podłączenie zmywarki w domu krok po kroku

Krok pierwszy: sprawdź typ zmywarki

Większość zmywarek potrzebuje dostępu do czystej, zimnej wody i do odpływu do ścieków. Bardzo niewiele modeli może także być podłączana do ciepłej wody. Jest to nieco większa trudność w momencie montażu, ale instalacja zmywarki pobierającej ciepłą wodę może okazać się dobrym rozwiązaniem. W tym wypadku jednak zmywarka powinna stać bardzo blisko zlewozmywaka, najlepiej bezpośrednio obok.

Takie zmywarki są bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Nie pobierają prądu, by podgrzać wodę, tylko czerpią ją od razu bezpośrednio z wodociągu. Jeśli masz ciepłą wodę z ciepłowni miejskiej, to raczej nie będzie korzystne rozwiązanie, ale jeśli ogrzewasz wodę pompą ciepła lub solarami, jak najbardziej świetnie się sprawdza. Określenie typu zmywarki jest kluczowe, dzięki temu będziesz wiedział, czy musisz ją podłączyć do jednego, czy do dwóch źródeł wody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zmywarkach Samsung?

Krok drugi: instalacja zmywarki do podejść wodnych i kanalizacyjnych

Kolejnym krokiem jest wykonanie podejść wodnych i kanalizacyjnych. Montuje się je za zmywarką lub obok niej, na przykład w szafce obok. Musi być do nich wygodny dostęp, by można było w razie awarii bez problemu się do ich dostać.

Do miejsca, gdzie będzie zainstalowana zmywarka, należy podłączyć podejście wody, czyli przewód zakończony zaworem czerpalnym. Powinien mieć średnicę 1’’. Dobrze sprawdza się także kuchenny zawór kulowy. Należy także doprowadzić podejście kanalizacyjne w postaci węża odpływowego. Najczęściej zmywarkę można kupić w zestawie z takim wężem.

Krok trzeci: jak podłączyć zmywarkę do wody

Kolejny krok to już podłączanie zmywarki do wody. Przyłącze najprościej zrobić bezpośrednio do kranu. To, czy musisz osobno przyłączyć ją do zimnej i ciepłej wody jest zależne od typu. Najczęściej trzeba znaleźć tylko rurkę doprowadzającą wodę zimną. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o AGD.

Jak podłączyć zmywarkę do wody? Potrzebny będzie: zawór do zmywarki czerpalny 1’’, uszczelka, element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem, przedłużka 1’’. Sprawdź długość węża odpływowego i doprowadzającego wodę. Są one z reguły dołączone do zmywarki i mają od 1,2 do 1,5 m długości. Jeśli są zbyt krótkie, musisz je wymienić na inne. Można je kupić w każdym sklepie instalatorskim.

Krok czwarty: przyłącze do kranu

Pierwszą czynnością jest zakręcenie głównego zaworu wodnego w domu, a kolejnym demontaż baterii. Na przewodzie zimnej wody (lub na obu) musisz zamontować zawór do zmywarki czerpalny. Należy w niego zamontować przedłużkę 1’’, oczywiście pamiętając o zamontowaniu wszystkich potrzebnych uszczelek. Następnie wystarczy założyć baterię na miejsce.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek

Planujesz zakup nowej zmywarki i szukasz odpowiedniego modelu w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele zmywarek.

Mężczyzna podczas podłączania zmywarki oraz porady, jak podłączyć zmywarkę do wody, czyli najlepsza instrukcja
Podłączenie zmywarki - zobacz, jak samodzielnie krok po kroku przeprowadzić montaż zmywarki

Krok piąty: przyłączenie do odpływu

Odpływ zmywarki najlepiej przyłączyć do syfonu kuchennego zlewozmywaka. Nie jest to trudniejsze, niż przyłączenie do wody w kranie. Kształtkę syfonu wymienia się na taką, która ma boczne przyłącze. Połączenie węża odpływowego z syfonem w tym wypadku nie stanowi większego problemu. Aby wąż się nie zsunął, należy go przymocować cybnatem.

Krok szósty: podłączenie do prądu

Zmywarki zasila się napięciem 220V. Gniazda, do których się je podłącza muszą być wyposażone w uziemienie. Obwód, do którego chcesz podłączyć zmywarkę, powinien być zabezpieczony bezpiecznikiem 10 lub 16A.

Warto pamiętać o tym, że gniazdko powinno być umieszczone co najmniej 60 dalej niż podłączenie do odpływu i przyłącze wody. Instalacja będzie bezpieczniejsza, jeśli zadbasz o to, by gniazdko było zabezpieczone przed wilgocią i kroplami wody.


Podłączenie zmywarki w domu – o czym trzeba pamiętać?

Podłączenie zmywarki można oczywiście zrobić samodzielnie, ponieważ nie jest to trudne i nie wymaga czasu. Wymaga natomiast ostrożności i dokładnego wykonywania wszystkich czynności. Warto zapoznać się ze schematem zmywarki i wszystkimi wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi. Większość marek (na przykład Bosch czy Amica) w swoich instrukcjach zawierają wskazówki do samodzielnego podłączenia.

Warto jednak także wziąć pod uwagę to, że samodzielny montaż może skutkować zabraniem gwarancji. Należy sprawdzić, czy producent twojej zmywarki w warunkach utrzymania gwarancji nie wymienia montażu przez specjalistów. To bardzo częsta praktyka wśród takich producentów jak Bosch, Whirlpool czy Samsung.

Zmywarki do zabudowy montuje się w taki sam sposób, jak zmywarki wolnostojące. W tym przypadku o wiele łatwiej jest ukryć przewody i węże. Bardzo istotne jest ich dokładne wymierzenie. Muszą mieć odpowiednio dużo przestrzeni i swobodnie zwisać. Pamiętaj o tym, że wąż odpływowy nie może się zaginać ani być dociśnięty do boku czy rogu szafki. To może niezwykle niebezpieczne i szybko może stać się przyczyną awarii.

ikona podziel się Przekaż dalej