Podróże - informacje, ceny, popularne kierunki, porady dla turystów

Turystyka to popularny i ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Nie tylko dłuższego urlopu, odprężające są także weekendowe wypady. Odwiedzanie innych regionów czy krajów daje sporo radości. Jednakże do każdej wyprawy trzeba się odpowiednio przygotować. Dlatego też przedstawiamy cenne porady dla podróżników. Do tego sprawdzamy, które kierunki cieszą się największym uznaniem wśród turystów. Nie umykają nam również ceny wypoczynku.

Ciekawe zakątki w Polsce

Podróże, jak głosi podręcznikowa definicja, to przebywanie drogi do wybranego, odległego miejsca. Może być to inne miasto bądź region rodzinnego kraju. Jest to także wyprawa do innego państwa, niekoniecznie na tym samym kontynencie. Podróżowanie nie jest niczym nowym. Od wieków bywa odbywane w celach naukowych, handlowych czy politycznych. Nierzadko ma związek z odwiedzaniem miejsc kultu religijnego. Podejmuje się je pieszo lub różnymi środkami transportu także w celach turystycznych. Trudno zliczyć jak wiele osób każdego roku odwiedza różne miejsca świata. Poznaje obcą sobie kulturę i zwyczaje.

Turystyka zagraniczna cieszy się ogromną popularnością. Zanim jednak zapadnie decyzja o wyprawie w świat warto zwiedzić swój kraj. Wakacje w Polsce mogą być równie fascynujące. Zastanawiając się nad kierunkiem od razu na myśl przychodzi morze. Wybrzeże Bałtyku, co roku odwiedza masa osób. Mimo tego nadal można znaleźć ustronne zakątki. Nadal jednak warto pokusić się o zwiedzanie uczęszczanych miejsc. Takich jak Gdańsk, Sopot, Półwysep Helski, Zatoka Pucka, Kołobrzeg. A co jeśli ta część kraju jest już dobrze znana? Nadal można wyprawić się nad wodę tyle, że tym razem słodką. Polecamy, bowiem wyjazd na Mazury.

Dłuższe czy krótsze wycieczki na Mazury to zawsze dobry pomysł. W tym regionie można spędzać czas na żeglowaniu, bowiem jezior tam nie brakuje. Warto także postawić na kajakarstwo, jazdę na rowerze czy oglądanie ciekawych zabytków. Kolejnym z pomysłów na fascynujące wczasy są polskie góry. Nie tylko Tatry, ale też Beskidy, Karkonosze, Bieszczady, Pieniny czy Gorce. Jeziora, góry i morze to klasyczne kierunki. Warto jednak szukać też innych lokalizacji. Takich jak chociażby Podlasie, Mazowsze, Śląsk. Więcej informacji o wspominanych i wielu innych regionach można znaleźć na naszej stronie.

Wyjazdy zagraniczne – porady dla turystów

Zagraniczne wakacje często są spełnieniem marzeń. By czuć się na nich bezpiecznie warto zadbać o ubezpieczenie. Gwarantujące pomoc medyczną w przypadku choroby lub nagłego wypadku. I rzecz jasna pokrywające koszty leczenia. Wykupując wyjazd w biurze podróży wybrany pakiet zawsze zawiera podstawową polisę. Nie jest ona specjalnie rozbudowana, dobrze, więc wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Polecaną opcją jest wyrobienie darmowej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Zapewnia bezpłatną opiekę medyczną w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Lichtensteinie.

Wyjazdy na inne kontynenty również trzeba ubezpieczyć. W tym przypadku wybiera się najlepszą opcję z ofert proponowanych przez ubezpieczycieli. Po dopełnieniu tych formalności czas na kolejne przygotowania. Organizacja podróży wymaga sprawdzenia, jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie w danym kraju. W Europie zawsze należy mieć dowód osobisty i paszport. Pamiętajmy, że nie wszędzie granice są otwarte. Poza starym kontynentem nierzadko konieczne jest wyrobienie wizy. Wyjeżdżając na wakacje z biurem podróży do dyspozycji turystów jest przewodnik. Zwiedzając na własną rękę zalecamy zaopatrzyć się w dobrą mapę, i tradycyjną i elektroniczną.

Wiele rodzin lubi przemierzać inne kraje samochodem lub kamperem. Taka forma turystyki wymaga przygotowania i nie jest to tylko wyznaczenie trasy. Dobrze jest zapoznać się z zasadami ruchu drogowego. Zgłębić przepisy by nie narazić się na przykre konsekwencje. Kolejna kwestia jest niezależna od środka transportu. Wyjeżdżając do dowolnego kraju świata warto zawczasu zaznajomić się ze zwyczajami w nim panującymi. Dowiedzieć się, jakie zachowania są dopuszczalne a jakie nie. Ważne są także odpowiednie gesty. Trzeba wiedzieć, że to, co w naszym kraju uchodzi za gest zgody czy przywitania gdzie indziej może być odbierane zupełnie inaczej. Po więcej cennych porad dla turystów odsyłamy na naszą stronę.

Zagraniczne wycieczki

Zwiedzanie miejsc poza granicami naszego kraju jest obecnie stosunkowo niedrogie. Nic, zatem dziwnego, że Polacy chętnie decydują się na zagraniczne wakacje. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się podróże do Grecji. Do dyspozycji jest wypoczynek na takich wyspach jak Rodos, Zakynthos, Korfu czy Kreta. Pogoda na ogół dopisuje pozwalając na korzystanie z masy atrakcji turystycznych. Kolejnym kierunkiem wybieranym przez turystów jest Chorwacja. Choć jej rosnąca popularność podniosła nieco ceny, nadal są bardzo atrakcyjne. Podobnie jak w przypadku Grecji, chorwacka pogoda zazwyczaj jest zachwycająca.

Europa obfituje w piękne kurorty, tak górskie jak i nadmorskie. Sporo bardzo znanych znajduje się we Francji, Hiszpanii oraz Włoszech. Te klasyczne kierunki są chętnie wybierane. Nie trzeba jednak się do nich ograniczać. Od pewnego czasu coraz więcej turystów wyrusza do Bułgarii. W Polsce ten trend jest swego rodzaju powrotem do przeszłości. Dlatego, że w PRL-u Bułgaria cieszyła się ogromnym powodzeniem. Ciekawe atrakcje czekają na podróżnych także w Albanii, Turcji i na Cyprze. Polecamy także rozważyć mniej oczywiste kierunki jak chociażby Anglia czy Szkocja. Albo też wyprawić się dalej.

Stary kontynent ma wiele do zaoferowania, ale inne lokalizacje wcale mu nie ustępują. Organizacja wyjazdu do Egiptu znajduje się w ofercie każdego dobrego biura podróży. Ten kraj może pochwalić się wieloma zachwycającymi zabytkami. Ponadto jego kultura liczy sobie tysiące lat. Równie dobrą reputację wśród turystów zyskała Tunezja. Tak jak Tajlandia oraz Indonezja(wyspa Bali). Do tej listy trzeba doliczyć również Maroko, Malezję czy też Meksyk. W każdym z tych miejsc przyda się dobry przewodnik. Rozwinięcie tematów poruszanych w tym artykule opublikowaliśmy na naszej stronie.