Czemu służy podwójne mycie włosów?

Choć temat mycia włosów został już bardzo dokładnie omówiony na łamach różnych portali urodowych i dla wielu z nas może być banalny, okazuje się, że tak podstawowa pielęgnacja, jaką jest mycie włosów, może być niepoprawnie wykonywana. Oczywiście możesz myć włosy jak chcesz, korzystając z bogatej oferty kosmetyków w drogerii internetowej horex.pl. Jeżeli jednak szukasz przyczyn złej kondycji skóry głowy i tego, że Twoje włosy nawet po umyciu wyglądają nieświeżo i są przyklapnięte, to dzieje się tak przypuszczalnie dlatego, że niedokładnie myjesz skórę głowę.

Na fali wielu nowinek kosmetycznych w branży beauty i niesłychanego rozwoju kategorii kosmetyków do włosów, czasem zapominamy, że podstawy są jednak najważniejsze, aby kolejne kroki pielęgnacyjne i stylizacyjne ukazały efekt w pełnej krasie. Można to przyrównać do wyobrażenia, że tak na brudnym płótnie nie powstanie dobry obraz, jak na niedomytych włosach, na których zebrał się brud, kurz i resztki kosmetyków stylizacyjnych, nie zadziała odpowiednio odżywka do włosów, serum czy maska. Dlaczego tak się dzieje?

Skóra głowy pokryta włosami jest miejscem na naszym ciele, którego nie możemy dokładnie zobaczyć, dlatego też często nie zdajemy sobie sprawy, jak tak naprawdę ona wygląda. Średnio gęstość rozmieszczenia mieszków włosów na skórze głowy wynosi mniej więcej od 200 do 300 na 1 cm², a liczba gruczołów łojowych jest bardzo duża. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że produkcja sebum na skalpie jest większa niż na pozostałych częściach ciała. Łój przepływa do mieszka włosowego, z którego wydostaje się na powierzchnię skóry, chroniąc ją przed naruszeniem i wysuszeniem poprzez natłuszczanie. To zdrowy i naturalny proces, który jednak z powodu różnych negatywnych czynników zewnętrznych, jak źle dobrana pielęgnacja, zbyt mocne tarcie skóry ręcznikiem, czy choroby skóry głowy, może zostać zaburzony, a wówczas nagromadzone sebum zatyka ujścia mieszków włosów i pojawia się świąd, zaczerwienienie i łupież.

Warto również wiedzieć, że cykl odnowy komórkowej na skórze głowy jest krótszy niż na pozostałej powierzchni skóry (gdzie trwa ok. 26-28 dni) i wynosi 10 dni. Gdy cykl ten zostaje jeszcze przyspieszony i trwa ok. 7 do 9 dni,  zrogowaciałe komórki naskórka nie ulegają naturalnemu złuszczeniu i zaczynają zalegać  na skórze głowy, czyli zaczynamy mieć do czynienia z łupieżem. To efekt zaburzonej pracy mikrobiomu na skórze głowy, a nagromadzone i zrogowaciałe komórki naskórka są idealnym siedliskiem dla bakterii i grzybów chorobotwórczych.

Podwójne mycie włosów ma za zadanie dokładne oczyszczenie skóry głowy z martwych komórek naskórka i odetkanie gruczołów łojowych. Gdy myjemy głowę tylko jeden raz, usuwamy jedynie brud, kurz, sebum i resztki kosmetyków stylizacyjnych z powierzchni włosów, natomiast skalp zostaje tylko „dotknięty” szamponem, a nie starannie oczyszczony z łoju. To właśnie drugie mycie głowy jest tym etapem, gdzie docieramy do skóry głowy, pozbywszy się za pierwszym myciem powierzchniowych zabrudzeń. Podczas drugiego mycia oczyszczamy skalp z martwego naskórka, usuwamy zalegające sebum, odtykamy pory i mieszki włosowe. Tym samym mamy pewność, że skóra głowa jest czysta i odświeżona, dzięki czemu praca warstwy hydrolipidowej nie jest zaburzona i może pełnić wszystkie swoje podstawowe funkcje, takie jak ochrona, nawilżanie i odżywianie skóry. Ujścia gruczołów łojowych nie są zapchane sebum, dzięki czemu włos może swobodnie wydostać się z mieszka włosowego na powierzchnię i zdrowo rosnąć, co przekłada się bezpośrednio na odpowiednio odżywione, nawilżone i mocne włosy lśniące naturalnym blaskiem.

Jak wykonać podwójne mycie włosów

To bardzo proste. Gdy nachodzi dzień mycia włosów, zaczynamy standardowo od ich zmoczenia i umycia swoim ulubionym szamponem, takim, jakiego używamy zazwyczaj. Po krótkim spienieniu szamponu i masażu głowy, zmywamy szampon obficie wodą. Następnie powtarzamy tę czynność, czyli aplikujemy szampon ponownie na głowę i tym razem dłużej myjemy skalp, masując go delikatnie, aby pobudzić mikrokrążenie krwi. Podczas drugiego etapu mycia skóry głowy zauważymy, że szampon lepiej się pieni, ponieważ pracuje już na czystszej powierzchni włosów i skóry głowy.

Warto zaznaczyć, że nie ma konieczności co każde mycie włosów stosować tę podwójną metodę mycia skóry głowy, jednak to wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli na co dzień stosujemy szampony z łagodnymi substancjami myjącymi, warto raz na tydzień zastosować szampon z mocniejszymi detergentami, np. SLS czy SLES, aby lepiej domyć powierzchnię skóry. To tak zwane szampony „rypacze”, które doskonale sprawdzą się w tej metodzie, ponieważ mają służyć przede wszystkim dokładnemu domyciu skóry głowy, ale nie trzeba ich używać za każdym myciem włosów. Możesz je zastosować właśnie podczas drugiego mycia, a przy pierwszym sięgnąć po łagodniejszy produkt. Częstotliwość i dobór kosmetyków to kwestia przetestowania, jaki układ najbardziej Ci odpowiada, ponieważ nie ma jednego, pasującego wszystkim schematu mycia włosów.

Podwójne mycie włosów to technika, którą niektórzy stosują od zawsze i dla nich taki sposób na pielęgnację wydaje się po prostu naturalny. Inni zaś dowiadują się później, że ta prosta metoda może być właśnie kluczem do sukcesu pielęgnacyjnego, gdy wszystko inne zawodzi, a świetne kosmetyki nie dają spodziewanych efektów. Dobrze oczyszczona skóra głowy daje efekty w postaci dłużej świeżych, miękkich i gładkich włosów. Jeżeli mimo regularnego mycia głowy czujesz nawet od razu po umyciu włosów, że zaczyna Cię swędzieć skóra głowa, może być to sygnał, że niedokładnie ją oczyściłaś. Wypróbuj ten prosty patent, a problem prawdopodobnie zniknie, jak ręką odjął. Gdy tak się nie stanie, skonsultuj się z trychologiem lub dermatologiem, bo przyczyna świądu i łupieżu być może wymaga podjęcia leczenia.

ikona podziel się Przekaż dalej