Pomoc dzikim zwierzętom, czyli adopcja online - sprawdź, na czym polega!
Zależy Ci na tym, by dbać o dobro dzikich zwierząt i chronić zagrożone gatunki? Nie musisz mieć własnego schroniska ani lecznicy. Pomoc można realizować na wiele sposobów. Jednym z nich jest wirtualna adopcja dzikich zwierząt. Na czym polega i dlaczego ta forma wsparcia jest tak potrzebna?
Czym jest adopcja zwierząt online?
Adopcja zwierząt online na stronie Fundacji WWF Polska, pomagam.wwf.pl, to jedna z ciekawszych opcji pomocy, ponieważ skupia się wokół dzikich gatunków, o których na co dzień często zapominamy. Jest to oczywiście działanie symboliczne, które nie wymaga od osoby adoptującej żadnego dodatkowego zaangażowania. Nie obawiaj się więc, że czeka Cię opieka nad rysiem czy foką. Ochroną gatunków zajmują się specjaliści, którzy mogą działać właśnie dzięki wsparciu finansowemu dobrych serc, takich jak Ty.
Ochrona dzikich zwierząt to ogromny koszt. Dlatego liczy się każda złotówka. Jednak radość z obserwowania w naturze żubrów, wilków czy sóweczek zdecydowanie rekompensuje cały wysiłek i wkład finansowy. Szczególnie że gatunki żyjące na wolności to część naszego ekosystemu.
Kto może wirtualnie adoptować dzikie zwierzę?
Zastanawiasz się, czy są jakieś ograniczenia dotyczące adopcji na odległość? Dzikie zwierzę może adoptować każdy, komu na sercu leży jego los. Adopcja możliwa jest w większości już od 5 zł, ale jeśli zależy Ci na otrzymaniu certyfikatu adopcji, ten wydawany jest przy wpłacie kwoty minimum 30 zł. Wymagania nie są więc zbyt wygórowane, ponieważ wystarczy dwukrotnie odmówić sobie kawy na mieście, aby zaadoptować niedźwiedzia, morświna lub panterę śnieżną. To nieduże poświęcenie, za to radość z pomocy zagrożonym gatunkom jest ogromna.,Przykładem zwierząt, które mogą nie poradzić sobie bez ludzkiego wsparcia, jest populacja naszych rodzimych rysi, która mimo realnego zagrożenia, dzięki odpowiedniej ochronie, ostatnio zaczęła wzrastać. Dlatego właśnie za sprawą Twojej pomocy i wirtualnej adopcji jesteśmy w stanie robić tak wiele!
Jak przebiega wirtualna adopcja dzikich zwierząt?
Wirtualna adopcja dzikich zwierząt zajmie Ci dosłownie kilka minut. Poniżej prezentujemy poszczególne kroki, które trzeba wykonać, by stać się dumnym wirtualnym opiekunem.
- Wejdź na stronę https://pomagam.wwf.pl/ i z zakładki „adoptuj” wybierz gatunek, który Cię interesuje
- Wybierz rodzaj wsparcia i sposób płatności. Do wyboru masz opcję zarówno comiesięcznej, jak i jednorazowej darowizny. W tym miejscu możesz też podać inne dane, które znajdą się na certyfikacie (dostępny od kwoty 30 zł), np. swojej drugiej połówki, której zechcesz podarować certyfikat na prezent
- W formularzu na II kroku wpisz swoje dane i udziel zgód na kontakt, jeśli chcesz być na bieżąco z dzianiami WWF
- Pobierz piękny certyfikat adopcji z gatunkiem przez Ciebie zaadoptowanym
Jeśli nie masz możliwości, aby samodzielnie zaadoptować zwierzaka, wsparciem dla Fundacji WWF Polska będzie również szerzenie wiedzy na ten temat. Jeśli możesz udostępnić informacje o adopcji online na swoich profilach w social mediach czy opowiedzieć o tym znajomym, będzie to duża pomoc!
Jakie dzikie zwierzęta możesz adoptować?
Jakie gatunki obejmuje wirtualna adopcja? Opcji jest naprawdę wiele. Możesz np. wziąć pod swoje skrzydła dostojnego słonia indyjskiego, wyjątkową panterę śnieżną, intrygującego tygrysa lub tajemniczego morświna. Warto jednak zwrócić także uwagę na gatunki, które spotkać można w naszym kraju. O jakich mowa?
Adopcja foki
Foki uznawane są za jedne z najbardziej uroczych stworzeń na Ziemi. Aktualnie ich populacja rośnie, między innymi za sprawą działań WWF. Mimo to głównym zagrożeniem dla tego gatunku są właśnie ludzie. Przede wszystkim przez długi czas zwierzęta te traktowano w kategorii szkodników, które wyjadają ryby i zmniejszają połowy. W związku z tym sporą część populacji wytrzebiono. Dodatkowo na niekorzyść fok działa też rozwój turystyki. Ludzie wypierają zwierzęta z ich tradycyjnych siedlisk ze względu na zakłócanie ich spokoju spowodowanego odwiedzinami turystów. Kolejnym elementem są oczywiście sieci rybackie, w które wiele fok się zaplątuje. Szczególnie często dzieje się to w przypadku młodych fok, które giną w sieciach już kilka tygodni po urodzeniu. Co roku w te sposób umiera ponad 2000 fok. To zatrważająca liczba.
Na szczęście adopcja foki online za pośrednictwem WWF pozwala chronić populację. Na co przeznaczane są pieniądze? Przede wszystkim na edukację. Od 2009 roku wśród turystów, mieszkańców wybrzeża oraz osób pracujących w nadmorskich miejscowościach rozdano już ponad 150 tys. egzemplarzy Błękitnego Poradnika, w którym przedstawione są m.in. informacje, jak reagować, gdy spotkamy na plaży fokę lub morświna. Ale to nie wszystko! Pomoc płynie także do helskiego fokarium, w którym zwierzęta po przejściach przechodzą rehabilitację, a następnie są wypuszczane do Bałtyku. Warto też wspomnieć o pomocy wolontariuszy, którzy monitorują wybrzeże i reagują, gdy foka lub focze szczenię potrzebuje pomocy.
Adopcja rysia
Ryś to koci król polskich lasów… Jednak bardzo potrzebuje naszej pomocy. Rysie są największymi europejskimi kotami. Zwykle żyją w lasach, puszczach oraz w górach. Spotykane są też na Mazurach. Niestety w wielu europejskich państwach gatunek ten otarł się już o wyginięcie, a niektóre populacje nadal są mocno zagrożone. Bez ludzkiej pomocy nie przetrwają, dlatego właśnie WWF umożliwia również adopcję rysia.
Co zagraża tym zwierzętom? Przede wszystkim zmiany w ich naturalnych miejscach przebywania. Budowane są drogi, które często przebiegają przez obszar ich bytowania, zwiększając możliwość potrącenia tych dzikich kotów. Dodatkowo wycinane są lasy, a miejsca do tej pory nieopanowane, zaczynają zamieszkiwać ludzie. Dużym problemem jest także kłusownictwo. Chociaż w większości krajów, w których mieszkają rysie, są one uznawane za gatunek chroniony, to niestety wiele osób nadal na nie poluje. Co gorsza, proceder ten ma się dobrze także w Polsce. WWF wspiera m.in. reintrodukcję rysi, np. przez tworzenie wolier, w których rodzą się młode oraz zagród, w których przebywają osobniki potrzebujące pomocy. Na Mazurach w latach 2007-2020 na wolność wróciło około 30 rysi. Z kolei współpraca z Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyrodniczym sprawiła, że od 2018 do natury wróciło aż 45 rysi. To świetny wynik, biorąc pod uwagę, że obecnie nasz kraj zamieszkuje około 150-200 osobników. Dodatkowo pieniądze są także przeznaczane na monitoring zwierząt na wolności. Dzięki obrożom telemetrycznym specjaliści mają coraz większą wiedzę na temat rysi oraz mogą lepiej je chronić.
Adopcja wilka
Adopcja dzikich zwierząt na odległość może objąć także wilka. Wilki to niezwykle dostojne, niezależnie zwierzęta, które są też bardzo opiekuńcze wobec swojej rodziny. W ekosystemie dbają o to, aby panował ład i równowaga.
Niestety, zostało ich około 2000 całej Polsce i dlatego potrzebują naszej pomocy. Zwierzęta te mają złą reputację i przez wiele osób są uważane za ogromne zagrożenie. Wynika to z faktu, że faktycznie wilki atakują czasami źle zabezpieczone zwierzęta gospodarskie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ludzie zasiedlili wiele przestrzeni, które do tej pory były miejscem zamieszkania dzikich zwierząt. Nic więc dziwnego, że wracają one w te miejsca, aby szukać pożywienia. Poza tym wilki coraz częściej giną pod kołami samochodów i padają ofiarami kłusowników. Symbolicznie adoptując wilka, wspomagasz działania WWF, które mają ograniczyć szkody powodowane przez te zwierzęta, a także takie, które prowadzą do poprawy społecznego wizerunku tego gatunku.
Adopcja żubra
Żubr to zwierzę uznawane za polski symbol narodowy. Zamieszkuje m.in. Puszczę Białowieską. Ten gatunek jest największym europejskim ssakiem, ale jego rozmiary nie uchroniły go przed otarciem się o wyginięcie. Został on ostatecznie wybity w stanie dzikim na początku XX wieku. Następnie odtworzono go na przestrzeni kolejnych lat XX wieku. Obecnie znajduje się pod ochroną, ale coraz częściej znów uznaje się go za gatunek problemowy. To bardzo mylne wrażenie, gdyż jest on niezwykle istotną częścią ekosystemu!
Główne zagrożenia dla żubrów to oczywiście konflikty z ludźmi wynikające z niszczenia upraw przez zwierzęta, różne choroby i inwazje pasożytnicze, które dotykają ten gatunek, a także znacznie ograniczony obszar występowania. Niestety, coraz częściej pojawia się też problem dużej presji na odstrzał redukcyjny, zarówno w hodowlach, jak i na wolności. Adopcja żubra online wspiera dalszą odbudowę populacji, a także wspomaga działania związane ze wzmocnieniem ochrony, którą są objęte.
Adoptuj zwierzaka online razem z WWF!
Podsumowując, wirtualna adopcja zwierząt pozwala dbać o gatunki wymagające ochrony. To my, ludzie, przyczyniliśmy się do takiego stanu rzeczy, dlatego w naszych rękach leży teraz pomoc dzikim zwierzętom. Chcesz dołożyć swoją cegiełkę? Wejdź na stronę WWF, wybierz gatunek, któremu chcesz pomóc, dokonaj wpłaty i odbierz swój certyfikat, który będzie przypominał Ci o tym, jak dużym wsparciem dla natury jesteś.
Co więcej, dzięki wybraniu comiesięcznych darowizn/darowizny comiesięcznej zostaniesz członkiem Klubu WWF. Jeśli zostawisz swój adres korespondencyjny, otrzymasz pakiet powitalny, w którym znajdziesz list, prezent-niespodziankę i aktualny numer magazynu Planeta Ziemia. Oczywiście, na bieżąco będziesz dostawać kolejne numery magazynu, a raz w miesiącu – newsletter. Ponadto, WWF raz w roku prześle Ci podsumowanie działań organizacji.
Los dzikich gatunków leży w naszych rękach. Adoptuj zwierzę online i zadbaj o cały ekosystem naszej planety!
artykuł sponsorowany