Porządki w ogrodzie - zobacz, jak zaplanować je krok po kroku

Ogród odgrywa dwie ważne role. Po pierwsze jest miejscem do przyjemnego spędzania czasu. Zajmowania się roślinami lub odpoczywania w gronie rodziny i przyjaciół. Po drugie stanowi wizytówkę całej posesji. Dlatego bardzo potrzebne jest wiosenne sprzątanie. Najlepiej rozpocząć je, gdy tylko ustaną mrozy. Włożony wysiłek zaprocentuje w późniejszym okresie wegetacji. W związku z tym warto wiedzieć jak zaplanować porządki w ogrodzie.

Sprzątanie w ogrodzie i na działce

Gruntowne porządki w ogrodzie są obowiązkiem każdego właściciela terenu tego typu. Zalecanym terminem rozpoczęcia pracy jest wiosna. Po upewnieniu się, że nocne mrozy ustały na dobre. Wykonywane czynności mają dwa zadania. Pierwszym jest przygotowanie roślin do sezonu wegetacyjnego. Natomiast drugie to sprawienie by ogród po zimie wygląda równie pięknie jak przed nią. Porządki to w rzeczywistości szereg różnych prac, które warto dobrze zaplanować. Trzeba też odpowiednio rozłożyć je w czasie. Po prostu nie da się zrobić wszystkiego w jeden dzień. Od czego zatem należy zacząć?

W niejednym ogrodzie rozwijają się rośliny wrażliwe na mróz. Zatem porządki rozpoczyna się od usunięcie okryć zabezpieczających nasadzenia. Nie można zwlekać z tą czynnością. Wystarczy kilka cieplejszych dni by ruszyła wegetacja. Wtedy wciąż okryte rośliny nie będą rozwijać się prawidłowo. Kolejnym punktem na liście prac jest zajęcie się trawnikiem. Niezbędne jest dokładne grabienie, usuwa się także suche źdźbła oraz opadłe liście. Na tym etapie przyda się oczywiście kosiarka. Zdarza się, że trawnik jest mocno zbity i przypomina bardziej filc. W takiej sytuacji konieczna jest wertykulacja. Warto także dosiać trawę, która wypełni ubytki.

Gdy trawnik zostanie uporządkowany przechodzi się do oczka wodnego, jeśli znajduje się na posesji. Najpierw pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń utrzymujących się na powierzchni wody. Przeważnie są to zeschłe fragmenty roślin oraz liście. Następnie dobrze jest sprawdzić czy na dnie jest dużo mułu. Jeśli tak, usuwa się go specjalnym odkurzaczem. Warto skontrolować dno zbiornika, sprawdzić czy nie jest uszkodzone. Przy okazji należy zwrócić uwagę na ogólny wygląd oczka i elementów nawadniających. Jeżeli są uszkodzone konieczna będzie naprawa. Rozwinięcie tematu porządków na trawniku i w oczku wodnym znajduje się na naszej stronie.

Porządki w ogrodzie – rabaty i przycinanie nasadzeń

W niemal każdym ogrodzie i na działce znajdują się rabaty kwiatowe. Planując wiosenne porządki nie można o nich zapominać. Bardzo ważne jest usunięcie suchych pędów w roślinach wieloletnich. Przy okazji przycina się okazy za bardzo rozrośnięte. Tymczasem gatunki jednoroczne ścina się całkowicie. Oprócz tego byliny można podzielić i przenieść w inne miejsce. Po zimie i ustaniu mrozów przychodzi dobry czas na jeszcze jedną czynności. Chodzi tu o sadzenie drzew i krzewów. Rzecz jasna trzeba mieć też na uwadze indywidualne wymagania danej rośliny. Jaki jest kolejny punkt na liście ogrodowych porządków?

Solidne sekatory i nożyce to narzędzia, które przydadzą się przy kolejnym etapie prac. Jest nim, bowiem przycinanie krzewów i drzew, owocowych oraz ozdobnych. Tę czynność przeprowadza się przeważnie od połowy do końca marca. Najlepiej w zachmurzone lecz nie deszczowe dni. Na intensywność cięcia wpływa termin kwitnięcia rośliny. Ogólnie jednak skracane są pędy stare, suche, złamane, przemrożone. Na niektórych gatunkach można przeprowadzać bardziej intensywne cięcie formujące. W przypadku drzew usuwa się wyłącznie gałęzie połamane, przemrożone i suche.

Wiadomo już, że na trawniku wykonuje się grabienie, przydaje się też kosiarka. Prace na rabatach to cięcie i sadzenie. Z krzewów i drzew usuwa się chore pędy i gałęzie. Warto jednak pamiętać, że nie tylko rośliny potrzebują pielęgnacji. Chodniki ogrodowe wymagają czyszczenia. Konieczna może okazać się naprawa altany lub wiaty. Te czynności także warto zawrzeć w harmonogramie porządków. Każdy ze wspomnianych etapów dokładniej omawiamy na naszej stronie. Do tego opisujemy narzędzia i poruszamy wiele interesujących tematów.