Kiedy trzeba wykonać jakąś pracę poza zasięgiem rąk człowieka stojącego na gruncie lub podłodze, niezbędna okazuje się drabina. W ogrodzie teren bywa często nierówny, niekiedy mniej lub bardziej grząski. Dlatego zwykła drabina przystawna, tzn. opierana o ścianę, drzewo bądź inny obiekt, można okazać się niewystarczająca albo wręcz niebezpieczna. Warto zatem zaopatrzyć się w specjalną drabinę ogrodową, dającą poczucie stabilności, a co za tym idzie - bezpieczeństwa.

Drabina ogrodowa - cechy

Jeśli grunt jest nierówny, a przy tym niezbyt twardy - co jest typowe dla wielu ogrodów - stwarza zagrożenie podczas pracy wykonywanej na wysokości. Drabina ogrodowa, specjalnie zaprojektowana, ma oczywiście na celu zminimalizowane ryzyka upadku. Od tradycyjnych rodzajów tych urządzeń różni się ona zwłaszcza tym, że po jednej stronie zaopatrzona jest w mocny profil wspierający, który zastępuje typowe szczeble. Dzięki takiej budowie drabina ogrodowa ma charakter wolnostojący, toteż nie trzeba opierać jej o ścianę, drzewo ani inny stabilny obiekt. Do tego dochodzi trzecie ramię zakończone ostrym szpikulcem, zadaniem którego jest skuteczne zapobieganie przesuwania się po miękkim podłożu - element ten sprawia, że drabina ogrodowa będzie stabilna nawet na podmokłym gruncie. Korzystanie z niej jest zatem naprawdę wygodne, gwarantuje ona bowiem komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne warunki pracy.

Istotną cechą drabiny ogrodowej są zwężane ku górze podłużnice. Taka konstrukcja zwiększa jej stabilność oraz ułatwia wykonywanie zadań podczas stania na szczeblach. 

Zwiększona stabilność

Na rynku dostępne są modele drabin ogrodowych przystosowane do pracy na wyjątkowo nierównym terenie, gdzie ryzyko wywrócenia urządzenia jest bardzo wysokie. Wyposażone one zostały w poprzeczkę dolną, która z obu stron zakończona jest szpikulcem. Rozwiązanie takie sprawia, że każdy punkt podparcia może być głęboko umieszczony w gruncie, co skutkuje maksymalnym zwiększeniem stabilność całej konstrukcji. Tego typu drabina ogrodowa stoi bardzo solidnie, nie rusza się, a więc nie generuje ryzyka upadku.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przebywania na drabinie, jego poziom podnoszą antypoślizgowe ryflowania na szczeblach. Stanowią one dodatkowy, opcjonalny element wspomagający przyczepność. Dzięki nim trudniej pośliznąć się i spaść.

Drabina do ogrodu - jaką wybrać?

W naszym ogrodzie drabina będzie musiała sprostać większym bądź mniejszym wymaganiom stawianym przez grunt i inne elementy otoczenia, toteż przed zakupem zawsze trzeba sprawdzić jej stabilność, powierzchnię schodków - nie mogą być zbyt wąskie - i zapewniany komfort pracy. Dla naszego bezpieczeństwa stopnie powinny być wyłożone okładziną zabezpieczającą, która służy minimalizowaniu ryzyka upadku.

Oczywiście niezwykle istotnym kryterium wyboru jest wysoka jakość materiałów. Obecnie na rynku dominują drabiny aluminiowe. Nic dziwnego, gdyż są lekkie i praktyczne, a także odporne na zużycie, warunki atmosferyczne - dzięki czemu doskonale sprawdzają się w ogrodzie i korozję.

Szeroki wybór drabin ogrodowych i nie tylko znaleźć można na stronie: drabiny-krause.dmn.pl.

ikona podziel się Przekaż dalej