Aby gruntowanie posprzątać łazienkę przed Wielkanocą, warto opracować dobry plan i zacząć odpowiednio wcześniej. Małymi krokami łatwiej uporamy się nawet z wieloma obowiązkami, niż jeśli tuż przez świętami poświęcimy na to długie godziny. Rozłożenie pracy na przynajmniej kilka dni sprawi, że w rezultacie będzie to też mniej męczące.

Sprzątanie łazienki – od czego zacząć?

Czyszczenie łazienki zazwyczaj nie należy do naszych ulubionych zajęć. Tym bardziej warto znaleźć sposób, by zrobić to skutecznie, szybko i sprawnie. Kluczem do sukcesu jest dobry plan, podzielenie porządków na kolejne etapy i sprzątanie łazienki krok po kroku na kolo.com.pl.

Jak to zrobić? W pierwszej kolejności przygotować wszystkie potrzebne środki czystości, ścierki, gąbki i inne potrzebne akcesoria. Mając wszystko pod ręką, nie będziemy tracić czasu na szukanie ich podczas czyszczenia. Następnie podzielmy łazienkę na obszary, które kolejno planujemy uporządkować: kabina prysznicowa, wanna, strefa WC, umywalki itd. Jeśli planujemy sprzątanie jednorazowe, ustalmy kolejność sprzątania. Jeśli zaś dzielimy gruntowane porządki w łazience na etapy – każdą konkretną strefę przyporządkujmy do harmonogramu na kolejne dni.

I tu ważna uwaga. Warto zacząć od największych i najtrudniejszych zadań. Dlaczego? Unikniemy zniechęcenia, ponadto łatwiej zmobilizujemy się do kolejnych etapów wiedząc, że „najgorsze” mamy już za sobą.

Praktyczne sprzątanie łazienki przed Wielkanocą - co warto wiedzieć?
Praktyczne sprzątanie łazienki przed Wielkanocą - co warto wiedzieć?

Jak sprzątać łazienkę? – czyszczenie kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa kolo.com.pl to spore wyzwanie. Jest jedną z najbardziej intensywnie eksploatowanych części łazienki i  ma częsty kontakt z wodą – po prostu szybciej się brudzi. W pierwszej kolejności wyjmujemy wszystko z pod prysznica, by mieć łatwy dostęp do całego wnętrza.

Zaczynamy od rozpylenia na ścianki prysznicowe, baterię i płytki ceramiczne preparatów do czyszczenia o właściwościach myjących, które jednocześnie rozpuszczają zacieki i nagromadzony osad. Przy trudniejszych zabrudzeniach warto sięgnąć po specjalistyczne odwapniacze i odkamieniacze do łazienki. Co ważne, zwróćmy uwagę na skład, by nie zawierały substancji ściernych, by nie porysować powierzchni szyb i szklistych płytek. Pozostawmy na kilka minut, by składniki płynów zaczęły działać.

Do akrylowego brodzika możemy użyć tego samego płynu, zaś do kamiennego lub kompozytowego – preparatów specjalnie do nich przeznaczonych. Po tym czasie należy delikatną gąbką umyć całe wnętrze kabiny i spłukać ciepłą wodą.

Są na rynku rozwiązania, które ułatwiają utrzymanie porządku w łazience, np. ścianki kabin prysznicowych KOŁO są pokryte ultracienką powłoką Reflex, która zapobiega powstawaniu zacieków.  Woda z zabrudzeniami łatwiej spływa po gładkiej powierzchni, nie pozostawiając nieestetycznych osadów. Wybierając kabinę prysznicową do łazienki warto poznać, te z kolekcji KOŁO – nie posiadają one bowiem tradycyjnego uchwytu, tylko w profilu co pomaga w lepszym utrzymaniu czystości.

Czym myć wannę akrylową?

Aby wanna akrylowa na długo zachowała swoją gładką i lśniącą powierzchnię, należy używać do czyszczenia preparatów pozbawionych składników o właściwościach ściernych. Te bowiem powodują powstanie mikrouszkodzeń, przez co powierzchnia wanny staje się matowa i łatwiej przebarwia się. Podobnie postępujemy w przypadku każdej wanny o gładkiej powierzchni. Jedynie wanny żeliwne są odporne na szorowanie.

Warto płyn lub spray do czyszczenia powierzchni akrylowych pozostawić na powierzchni wanny na przynajmniej kilka minut, by rozpuścił zanieczyszczenia. Następnie kolistymi ruchami umyjmy wnętrze i obudowę wanny i spłuczmy ciepłą wodą.

Czyszczenie umywalki

Czym czyścić umywalkę ceramiczną, a czym szklaną lub kamienną? Całe ceramiczne wyposażenie łazienki można myć jednym preparatem do tego rodzaju powierzchni. Jeśli umywalka lub miski ustępowe są wykonane z innego materiału, wówczas warto dobrać środek specjalnie dla niego przeznaczony. To daje gwarancję skutecznego czyszczenia i zachowania właściwości materiału na długo.

W strefie umywalkowej należy usunąć wszystkie kosmetyki i rozpylić preparat. Pozostawić na kilka minut. Jeśli widzimy osad na baterii lub przy odpływie, wówczas warto sięgnąć po specjalny odkamieniacz. Po kilku minutach można już umyć powierzchnię umywalki i baterię.

W międzyczasie warto zająć się dokładnym umyciem i wytarciem do sucha luster. Płyn do szyb (świetnie sprawdza się ten do mycia szyb prysznicowych) i ścierka z mikrofibry lub ręcznik papierowy to idealny zestaw by  uniknąć smug. Pamiętajmy też o wytarciu kurzu z oświetlenia i ramy lustra.

Łatwą w utrzymaniu w czystości jest ceramika z powłoką Reflex KOŁO. Na takiej powierzchni drobne krople wody łatwo łączą się w większe i szybko spływają wraz z nieczystościami. Dzięki temu ta nowoczesna powłoka skutecznie ogranicza osadzanie zanieczyszczeń na powierzchniach ceramicznych i szklanych, a do jej pielęgnacji wystarcza delikatna ściereczka lub gąbka. Koniec z męczącym szorowaniem w czasie porządków w łazience.

Powierzchnia produktów z powłoką Reflex KOŁO (ceramika łazienkowa, szkło w kabinach prysznicowych) dłużej pozostaje czysta, a powstające osady z kamienia lub tłuszczu można usunąć o wiele łatwiej niż w przypadku standardowych powierzchni.

Praktyczne sprzątanie łazienki przed Wielkanocą - co warto wiedzieć?
Praktyczne sprzątanie łazienki przed Wielkanocą - co warto wiedzieć?

Czyszczenie strefy WC

To szczególne miejsce, które przy każdym sprzątaniu w łazience wymaga gruntownego czyszczenia. Płyn do WC należy rozprowadzić we wnętrzu muszli i pozostawić na 5-10 minut. Włóżmy szczotkę do środka muszli. W tym czasie gąbką z płynem trzeba dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki deski sedesowej. Bardzo wygodną opcją jest możliwość łatwego wypięcia całej deski WC i usunięcia zabrudzeń ze wszystkich trudno dostępnych miejsc, zarówno na powierzchni muszli, jak i deski sedesowej. Następnie wyczyśćmy dokładnie wnętrze muszli, obszar pod kołnierzem i odpływ. Wybierając WC warto wybrać rozwiązania dające większe poczucie higieny i czystości np. antybakteryjne deski sedesowe. Warstwa, z którego jest stworzona utrudnia zarazkom rozmnażanie i osiadanie bakterii.

Przy czyszczeniu strefy WC należy umyć dokładnie także spłuczkę (przy kompaktach) oraz płytki wokoło WC, na obudowie stelażu podtynkowego i na posadzce. Opcjonalnie można także użyć płynu antybakteryjnego. W czasie sprzątania WC warto pamiętać, również o wrzuceniu do toalety kostek Smart Fresh, które dodatkowo oczyszczają i zapewniają wyższy poziom świeżości w łazience.

Ciekawym rozwiązaniem na rynku są bez kołnierzowe miski WC Rimfree. Wewnętrzny kołnierz stosowany w standardowych miskach ustępowych był siedliskiem kamienia, brudu i bakterii. Rozwiązanie Rimfree ułatwia utrzymanie czystości w toalecie, oszczędzając nasz czas na sprzątanie.

Porządki w szufladach i na półkach

Wiosenne porządki przed Wielkanocą to dobry moment by zrobić przegląd kosmetyków. Wyjęcie wszystkiego z szafek i szuflad da łatwy dostęp do umycia ich wnętrza, a także stwarza okazję do wyrzucenia nieużywanych i przeterminowanych produktów.

Wszystkie wyjęte kosmetyki, przybory toaletowe, artykuły higieniczne i drobny sprzęt rozłóżmy na podłodze. Warto je posegregować w grupy pod kątem tego samego przeznaczenia i miejsca, w którym z nich korzystamy. Może się okazać, że mamy kilka otwartych balsamów do ciała lub kremów do rąk, kilka napoczętych tubek pasty do zębów lub ukryte zapasy, o których zwyczajnie zapomnieliśmy. Resztki kosmetyków warto wykorzystać, przeterminowane produkty bezpiecznie zutylizować, a pozostałe rzeczy posegregować i ułożyć z powrotem w umytych szafkach. By na dłużej zachować porządek warto wykorzystać organizery do szuflad, pojemniki i pudełka.

Porządki w łazience – pamiętaj o odpływach

Gruntowne porządki w łazience przez Świętami Wielkanocnymi to świetny moment, by dokładnie wyczyścić odpływy w wannie, umywalce i pod prysznicem. Spora część modeli wyposażenia ma możliwość łatwego wyjęcia zakończenia odpływu i dokładnego wyczyszczenia wnętrza. Warto też zastosować preparaty lub domowe mieszanki do udrażniania rur.

W przypadku odpływów liniowych warto wyjąć zewnętrzną obudowę i wewnętrzne korytko, by dostać się aż do syfonu. To tu szczególnie lubią gromadzić się zanieczyszczenia i osad z mydła. Ze względów higienicznych, oprócz dokładnego wyczyszczenia detergentem, warto zastosować tu środki odkażające i te zapobiegające powstawaniu grzybów i pleśni.

Płytki i podłoga – zostaw na koniec sprzątania w łazience

Kiedy wszystkie elementy wyposażenia są już wyczyszczone, a kosmetyki posegregowane i poukładane w szafkach, warto pamiętać jeszcze o:

  • Wymianie ręczników na świeże.
  • Wypraniu dywaników łazienkowych i ich wymianie na czyste.
  • Wytarciu kurzu z opraw oświetleniowych, z uchwytów szafek, półek, dodatków i wszystkich innych powierzchni, gdzie może się on gromadzić.
  • Umyciu pralki z zewnątrz, wyjęciu i umyciu szuflady na proszek oraz na wyczyszczeniu filtra.
  • Umyciu z zewnątrz suszarki do ubrań oraz oczyszczeniu wnętrza (także filtrów). Sprytnym sposobem jest wykorzystanie do tego celu odkurzacza.

Na koniec zostaje jeszcze umycie płytek na ścianach i podłogi. By uniknąć smug, warto umyć je łagodnym detergentem, a potem wytrzeć na sucho.

Sprawdź artykuł "Jak zaprojektować łazienkę?" na kolo.com.pl

artykuł partnera

Advertisement
ikona podziel się Przekaż dalej