Jak wybrać pralkę do domu? Oto 5 rzeczy, które musisz sprawdzić

Pralka to niezbędny element wyposażenia każdego domu, bez którego trudno wyobrazić sobie dziś funkcjonowanie. Na rynku dominują oczywiście pralki automatyczne, ale nadal w sprzedaży znaleźć można popularne „Franie”, czyli pralki wirnikowe. Zanim zatem sprawdzimy porównywarki i ceny pralek, na przykład w sklepie internetowym, trzeba zdecydować, który z tych produktów bardziej odpowiada naszym potrzebom. Co prawda, najtańsze są pralki wirnikowe, jednak to pralki automatyczne wiodą prym na rynku. Poniżej przedstawiamy listę 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

1. Pralka a sposób ładowania

Pralki automatyczne można podzielić ze względu na sposób ładowania na te ładowane od góry oraz od przodu. Pierwsze rozwiązanie to dość małe pralki, które znajdą zastosowanie w niewielkich łazienkach. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się pralki ładowane od frontu, które są bardziej funkcjonalne. Dają także możliwość kontroli nad praniem, gdyż są wyposażone w okrągłe, szklane drzwiczki.

Pralka ładowana od góry różni się sposobem umieszczenia bębna w środku. Jest być może bardziej funkcjonalna dla osób w starszym wieku, dla których schylanie się jest utrudnione. Zaletą takich modeli jest fakt, że istnieje znacznie mniejsze ryzyko zalania łazienki w przypadku awarii, gdyż w drzwiczkach pralki ładowanej od frontu znajduje się uszczelka, która – jak każdy element – może z czasem zawieść. Poza tym taką pralkę można kupić dość tanio.

2. Duże czy małe pralki - głębokość

Kupno pralki to także konieczność odpowiedzenia sobie na pytania o jej głębokość i pojemność. Pierwszy parametr jest zdeterminowany przez przestrzeń, jaką dysponujemy, zaś drugi dotyczy oczywiście wielkości prania. Małe pralki to rozwiązanie dla mniejszych rodzin, gdzie prania jest zdecydowanie mniej lub dla singli. Standardowe pralki posiadają głębokość około 50 cm, ale na rynku znaleźć można także modele o głębokości 60-70 cm.

3. Pojemność pralki automatycznej

Jeśli chodzi o pojemność pralki, jest ona wyrażona w kilogramach i jest uzależniona od liczby domowników oraz objętości prania. Standardowe pralki automatyczne mieszczą od około 5 do 8 kg. Mniej popularne pralki wirnikowe zaledwie 2-3 kg. Większość automatów posiada ładowność 6 kg. Takie pralki posiadają w swoim asortymencie, np. marki Beko, Samsung czy Electrolux.

4. Kupno pralki a klasa energetyczna i poziom hałasu

Popularne klasy energetyczne sprzętu AGD to A, A+, A++ i A+++, choć oznaczenia sięgają aż litery G. Stosunkowo tanio można kupić pralkę o niższej klasie energetycznej, jednak to z kolei przekłada się na wyższe koszty eksploatacji, czyli rachunki za prąd. Warto zatem rozważyć wybór pralki ograniczającej zużycie prądu, czyli o klasie A+ i wyższej, zwłaszcza że zakup można rozłożyć na raty.

Jeśli chodzi o poziom hałasu, średnio podczas prania wynosi on około 50 dB, a podczas wirowania aż o 20 dB więcej. Konkretne wartości zależą od prędkości wirowania, czyli liczby obrotów na sekundę. Wśród producentów AGD są marki, które starają się w wybranych modelach minimalizować hałas. Należą do nich m.in. Beko, Samsung czy Electrolux. Warto zatem zwracać uwagę na ten parametr, jeśli zależy nam na cichej pracy.

5. Ceny pralek w sklepie internetowym online czy stacjonarnym?

Na koniec kwestia samego zakupu. Sprawdzając ceny pralek, warto wykorzystać w tym celu porównywarki online, gdyż zakup w sklepie internetowym może okazać się najkorzystniejszy. Najtańsze pralki to bowiem te, które znajdują się w sprzedaży magazynowej – jej koszty są bowiem niższe niż tradycyjnego sklepu, a zakup również można w nich rozłożyć na raty.