Pralka brudzi ubrania i zostawia na nich plamy - co robić?
Każdy z nas ceni dobre urządzenia, które pomagają w porządkach domowych. Jednym z nich jest właśnie pralka. Zwykle kojarzona z czystymi i pachnącymi ubraniami po wyjęciu. Niestety, czasem zdarza się, że nasza pralka plami nam ubrania. Dlaczego tak się dzieje i co wtedy zrobić?
Sprawdź także inne porady i informacje na temat pralek.
Dlaczego pralka zostawia plamy na ubraniach?
Naturalną rzeczą jest, że pralka może czasem szwankować. Oczekiwania związane z czystymi i pachnącymi ubraniami, mogą jednak okazać się złudne. Plamy i zabrudzenia na naszych ubraniach po wyjęciu z pralki nie pojawiają się znikąd.
Nie trzeba jednak panikować, lecz zastanowić się, co może być tego przyczyną. Często może okazać się, że przyczynę możemy usunąć samodzielnie. Bez konieczności wzywania fachowca.
W sytuacji, gdy pralka plami, powodem może okazać się nasze zaniedbanie. Każda pralka, bez względu na swój rodzaj, posiada tendencję do nagromadzania się brudu. Wszelkie zanieczyszczenia sprzyjają rozwojowi bakterii. Sprawdź także, który środek do czyszczenia pralki wybrać.
Pralka brudzi ubrania - przyczyny
Przyczyną złej jakości naszego prania może być zbyt duża ilość proszku, wsypywana do pralki. Zalegająca z kilku prań nadmierna ilość proszku, po jakimś czasie tworzy żółtą, klejącą papkę i zostawia plamy na ubraniach. Dlatego tak ważne jest czyszczenie dozownika co jakiś czas.
W innej sytuacji, gdy pralka nie dopiera ubrań, może być to spowodowane przeładowaniem bębna. Wówczas urządzenie nie da rady dobrze uprać zabrudzonych rzeczy. W niektórych sytuacjach nasza pralka brudzi rdzą, a wtedy powstaje problem z usunięciem tych trudnych plam. Jest to spowodowane zaniedbaniem w pielęgnacji urządzenia oraz niewłaściwym użytkowaniem.
Brak regularnego czyszczenia bębna w pralce specjalnymi detergentami oraz zamykanie drzwiczek po wyjęciu prania może spowodować powstanie grzyba w pralce, a nawet rdzy. Zanieczyszczenia te osiadają na ubraniach i problem gotowy.
Co zrobić, gdy pralka brudzi ubrania
Sposobów jest wiele i w gruncie rzeczy to bardzo proste czynności, które każdy może wykonać samodzielnie, bez większej wiedzy technicznej. Gdy zauważymy, że nasza pralka brudzi ubrania, wystarczy po każdym praniu przecierać gumowe uszczelki i kołnierz pralki z nagromadzonego tam brudu.
Należy pamiętać także, że nadmierna ilość proszku nie dopierze lepiej ubrań. Wręcz przeciwnie, po krótkim czasie pojawi się w podajniku klejąca substancja, która spowoduje zabrudzenia. Dlatego powinno się sypać tyle proszku, ile wyznacza podajnik. Ważne jest też, aby nie prać nadmiernej ilości rzeczy. Wówczas pralka nie dopiera i ubrania wymagają kolejnego prania.
Jeżeli natomiast zaobserwujemy, że nasza pralka brudzi rdzą, konieczne jest gruntowne czyszczenie pralki za pomocą detergentów. Nie wolno też po zakończonym praniu pozostawiać zamkniętych drzwiczek. Nie dość, że w pralce może pojawić się grzyb, to jeszcze istnieje ryzyko zagnieżdżenia się brzydkiego zapachu. Na walkę z plamami wykorzystuje się wiele domowych sposobów. Najbardziej popularne zabiegi oparte są na wykorzystaniu w tym celu octu, sody i wody utlenionej.
20 listopada 2017
Twoja pralka pozostawia dziwne plamy na ubraniach? Nie jesteś sama, zobacz co możesz z tym zrobić
Agnieszka Jelinek
Autorka tekstu
Agnieszka Jelinek
Komentarze
Pewnego dnia na naszym facebooku zapytałam was, czy waszym pralkom też zdarza się plamić niektóre ubrania i jak sobie z tym radzicie. Bardzo szybko posypały się komentarze z poradami, jak i czym czyścić pralkę, czego unikać i co zrobić z plamami na ubraniach. Jednak wśród wielu rad znalazły się i pytania między innymi o pozostawione przez pralkę plamy na ubraniach, na które specjalnie dla was odpowiada nasz ekspert.
Najczęściej dopytywałyście dlaczego pralka plami? Dlaczego zostawia jakieś szare grudy, mimo, że używałyście już środka do czyszczenia. Co można z tym zrobić?
Piotr Topa, ekspert Sharp Home Poland (PT): Plamy, szare grudy, szare odbarwienia, oleiste osady mogą być spowodowane kilkoma przyczynami, które mogą występować osobno lub razem i niekoniecznie wszystkie w tym samym czasie. Najbardziej powszechną przyczyną jest używanie zbyt dużej ilości środka piorącego. W dzisiejszych czasach pralki zużywają bardzo małe ilości wody, dlatego też jak przesadzimy z detergentem to pralka nie będzie w stanie go wypłukać w całości. Tu, w pralkach SHARP stosujemy specjalny system Aquaball, który zapewnia pełne zużycie detergentu oraz jego pełne wypłukanie.Ten system ograniczy pojawianie się plam czy grudek, ale tak czy inaczej jak przesadzimy z detergentami to nawet i on powie pass.
Kolejną przyczyną jest pranie w zbyt niskich temperaturach. Podniesienie temperatury prania o 10 stopni Celsjusza podwaja skuteczność prania. Im wyższa temperatura tym lepiej „rozpuszcza” się detergent i nie tylko skuteczniej czyści nasze pranie, ale i mamy gwarancję, że całość zostanie wypłukana. Kolejnym elementem jest znowu przesada, tym razem z płynem do płukania. Na koniec mała ilość prania w pralce w stosunku do znamionowych ilości podanych dla danego programu. Niektóre pralki dają także możliwość „maipulowania” czasem prania, skracanie go wpływa negatywnie na efekty prania. Nie ma takiej pralki, która skutecznie jest w stanie wyprać 6kg bawełny w 30 stopniach Celsjusza, w 10 minut. Najgorsze jest połączenie wszystkich, powyżej wymienionych czynników, czyli: zbyt duża ilość proszku/płynu do prania + zbyt duża ilość płynu do płukania, niska temperatura, mała ilość prania, krótki czas… Nieszczęście gotowe: niewyprane, a wręcz bardziej ubrudzone pranie. Niektóre materiały lepiej „chłoną” i „utrzymują” detergent. Dlatego w takiej sytuacji zdarza się, że poplamione są tylko niektóre ubrania.
Czy ktoś ma pomysł co to może być???