Pralka brudzi ubrania i zostawia na nich plamy - co robić?

Każdy z nas ceni dobre urządzenia, które pomagają w porządkach domowych. Jednym z nich jest właśnie pralka. Zwykle kojarzona z czystymi i pachnącymi ubraniami po wyjęciu. Niestety, czasem zdarza się, że nasza pralka plami nam ubrania. Dlaczego tak się dzieje i co wtedy zrobić?

Sprawdź także inne porady i informacje na temat pralek.

Otwarta pralka z praniem

Dlaczego pralka zostawia plamy na ubraniach?

Naturalną rzeczą jest, że pralka może czasem szwankować. Oczekiwania związane z czystymi i pachnącymi ubraniami, mogą jednak okazać się złudne. Plamy i zabrudzenia na naszych ubraniach po wyjęciu z pralki nie pojawiają się znikąd.

Nie trzeba jednak panikować, lecz zastanowić się, co może być tego przyczyną. Często może okazać się, że przyczynę możemy usunąć samodzielnie. Bez konieczności wzywania fachowca.

W sytuacji, gdy pralka plami, powodem może okazać się nasze zaniedbanie. Każda pralka, bez względu na swój rodzaj, posiada tendencję do nagromadzania się brudu. Wszelkie zanieczyszczenia sprzyjają rozwojowi bakterii. Sprawdź także, który środek do czyszczenia pralki wybrać.

Pralka brudzi ubrania - przyczyny

Przyczyną złej jakości naszego prania może być zbyt duża ilość proszku, wsypywana do pralki. Zalegająca z kilku prań nadmierna ilość proszku, po jakimś czasie tworzy żółtą, klejącą papkę i zostawia plamy na ubraniach. Dlatego tak ważne jest czyszczenie dozownika co jakiś czas.

W innej sytuacji, gdy pralka nie dopiera ubrań, może być to spowodowane przeładowaniem bębna. Wówczas urządzenie nie da rady dobrze uprać zabrudzonych rzeczy. W niektórych sytuacjach nasza pralka brudzi rdzą, a wtedy powstaje problem z usunięciem tych trudnych plam. Jest to spowodowane zaniedbaniem w pielęgnacji urządzenia oraz niewłaściwym użytkowaniem.

Pralka brudzi ubrania i zostawia na nich plamy - co robić? 2

Brak regularnego czyszczenia bębna w pralce specjalnymi detergentami oraz zamykanie drzwiczek po wyjęciu prania może spowodować powstanie grzyba w pralce, a nawet rdzy. Zanieczyszczenia te osiadają na ubraniach i problem gotowy.

Co zrobić, gdy pralka brudzi ubrania

Sposobów jest wiele i w gruncie rzeczy to bardzo proste czynności, które każdy może wykonać samodzielnie, bez większej wiedzy technicznej. Gdy zauważymy, że nasza pralka brudzi ubrania, wystarczy po każdym praniu przecierać gumowe uszczelki i kołnierz pralki z nagromadzonego tam brudu.

Należy pamiętać także, że nadmierna ilość proszku nie dopierze lepiej ubrań. Wręcz przeciwnie, po krótkim czasie pojawi się w podajniku klejąca substancja, która spowoduje zabrudzenia. Dlatego powinno się sypać tyle proszku, ile wyznacza podajnik. Ważne jest też, aby nie prać nadmiernej ilości rzeczy. Wówczas pralka nie dopiera i ubrania wymagają kolejnego prania.

Jeżeli natomiast zaobserwujemy, że nasza pralka brudzi rdzą, konieczne jest gruntowne czyszczenie pralki za pomocą detergentów. Nie wolno też po zakończonym praniu pozostawiać zamkniętych drzwiczek. Nie dość, że w pralce może pojawić się grzyb, to jeszcze istnieje ryzyko zagnieżdżenia się brzydkiego zapachu. Na walkę z plamami wykorzystuje się wiele domowych sposobów. Najbardziej popularne zabiegi oparte są na wykorzystaniu w tym celu octu, sody i wody utlenionej.

Ocena: 4,9/5 (głosów 9)
, aktualizacja 9 października 2019
Komentarze (21)
 • 11 maja 2018 07:05 - Magdalena Duda napisał(a) ocena: -1 głosowało: 3

  Ja dolewam octu do każdego prania. Ubrania po wyjęciu z pralki nie są bardzo wymięte a pralka czysta. Dodatkowo po praniu otwieram drzwi i szufladę na proszek aby pralka wyschła.

 • 09 czerwca 2019 09:06 - ~DAMIAN napisał(a) ocena: -1 głosowało: 9

  Mam pralke pół roku, piore w plynach z dodatkum kalgonu i na bialych rzeczach pojawiaja się plsmy ja po smarze co robic?

 • 18 lipca 2019 08:07 - ~MaMa napisał(a) ocena: 0 głosowało: 4

  Moja ma 2 tygodnie i ten sam problem, a nigdy nie była przeładowana i płynu dodaje zgodnie z miarka.

 • 28 lipca 2019 01:07 - ~Marzena napisał(a) ocena: 3 głosowało: 5

  Witam. Również mam ten problem plam jak po smarze, są nie do usunięcia . Głowie się ,bo wymieniłam poprzednia pralkę z tego powodu ,a tutaj po dwóch latach użytkowania, znów pojawił się ten problem. Nie brudzi mi całego prania ,tylko np 2-3 rzeczy ,są to albo kropeczki ,albo całe wielkie plamy. Czyszcze pralkę ,piore co jakiś czas ręczniki na 90st ,więc nie tylko używam niskich temperatur, drzwiczki ,oraz podajnik po praniu zawsze otwarte . Co to jest ?

 • 30 lipca 2019 04:07 - ~MaMa napisał(a) ocena: 2 głosowało: 4

  Dokładnie, u nas ten sam problem

 • 30 lipca 2019 06:07 - ~Ktos napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Praktycznie co pranie , to wyciągam poplamione jak by zafarbowane były... Co robić.. ma dopiero rok.. używałam już różnych płynów, i specjalnych proszków i nic... ratunku..

 • 01 sierpnia 2019 08:08 - ~Załamana napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Drogie Panie u mnie to samo. Mąż rozebralo pralkę wyczyścil rurę łącząca bęben i pompę. Tam były cuda! Niesamowity brud i kamień. Dodatkowo wygotowalam, kwasek soda, 2 środki chemiczne pranie 95 i 60 stopni dzisiaj piore 5 cykl od czyszczenia. I znowu to samo kolejna rzecz zniszczona. Tłuste smugi i kropki. Czy ktoś poradził sobie w ogóle z tym problemem?

 • 01 sierpnia 2019 08:08 - ~Załamana napisał(a) ocena: 4 głosowało: 4

  Nie potrafię pojąć że tyle osób ma z tym problem a nikt nie potrafi temu zadzic!

 • 06 sierpnia 2019 11:08 - ~Marzena napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Dziś był u mnie pan z serwisu ,bo zgłosiłam to na gwarancji. Uznał że to może z jakieś rzeczy ,może z płynu i w ogóle opowiadał głupoty . Pokręciło bębnem kilka razy ,mówiąc że pralka chodzi jak nowa ,jest czysciutka . On widzi winę we mnie ,mam prac przez tydzień i obserwować czy znów zrobią mi się plamy . Po prostu ,myślałam że go wywalę na zbity pysk. Skarge oczywiście napisze do producenta .

 • 07 sierpnia 2019 02:08 - ~Załamana napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Paranoja! U mnie nadal to samo. Rozkrecilismy dozowniki proszku i płynu wyczyscilismy wszystko wraz z wezykami. Piore.... Testuje. Zmieniłam na nowo proszek nie używam płynu do płukania. Nie liczę na happy end :(

 • 07 sierpnia 2019 02:08 - ~Załamana napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Pani Marzeno, proszę o wpis jeśli Pani jeszcze tu będzie zagladala. Pozdrawiam

 • 07 sierpnia 2019 08:08 - ~Załamana napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Napisałam wiadomość prywatna

 • 08 sierpnia 2019 10:08 - ~Iwona napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  Hej. Nowa pralka i to samo, wyciągam jasne rzeczy z plamami jakby zafarbowane! Nigdy ale to nigdy wcześniej coś takiego mi się nie zdarzyło. I też nie mam pomysłu czemu tak się dzieję.

 • 11 sierpnia 2019 11:08 - ~Dorota napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Mam ten sam problem pralka nie ma jeszcze roku. Szlak trafia bo niszczy za każdym razem dwie trzy rzeczy jakby smar był w środku. Pralka czyszczona na bieżąco używane środki do czyszczenia pralek i dalej to samo.

 • 12 sierpnia 2019 07:08 - ~Marcelina napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Ja mam to samo z Samsung Eco Bubble 6kg, wygotowuję ją z kostkami do zmywarki z pustym bębnem, a co pranie wyciągam zaplamione rzeczy ( przeważnie z materiałów sztucznych). Nie używam płynów do płukania a tu ciągle jakies plamy. Za ilość zniszczonych ubrań mogłabym już kupic drugą pralkę. Pan z serwisu sprawdzał wszystko i niby wsystko czyste ...

 • 18 sierpnia 2019 07:08 - ~Robert napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Mam ten sam problem. Amica 3 letnia. Plamy ze smaru. Jutro dzwonię do ubezpieczenia. Niech fachowiec to zobaczy. Pozdrawiam.

 • 30 sierpnia 2019 04:08 - ~Monika napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  U mnie to samo, nawet pralkę wymienilam, ma miesiąc i to samo, w kazdym praniu 1-2 rzeczy do wyrzucenia. Nie uzywam plynu, pralam w kapsulkach, w proszku i to samo. Dzis byl serwisant i uznał ze to plamy od detergentu. Juz nie mam siły do tego. Ratujcie!!!

 • 12 września 2019 03:09 - ~PDEV napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Ja na kazdej bialej rzeczy mam plamy szare i to duzo jest tego rece mi opadaja. Pomocy

 • 23 września 2019 10:09 - ~Może komuś pomoże napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  DOM
  20 listopada 2017
  Twoja pralka pozostawia dziwne plamy na ubraniach? Nie jesteś sama, zobacz co możesz z tym zrobić
  Agnieszka Jelinek
  Autorka tekstu
  Agnieszka Jelinek

  Komentarze

  Pewnego dnia na naszym facebooku zapytałam was, czy waszym pralkom też zdarza się plamić niektóre ubrania i jak sobie z tym radzicie. Bardzo szybko posypały się komentarze z poradami, jak i czym czyścić pralkę, czego unikać i co zrobić z plamami na ubraniach. Jednak wśród wielu rad znalazły się i pytania między innymi o pozostawione przez pralkę plamy na ubraniach, na które specjalnie dla was odpowiada nasz ekspert.

  Najczęściej dopytywałyście dlaczego pralka plami? Dlaczego zostawia jakieś szare grudy, mimo, że używałyście już środka do czyszczenia. Co można z tym zrobić?

  Piotr Topa, ekspert Sharp Home Poland (PT): Plamy, szare grudy, szare odbarwienia, oleiste osady mogą być spowodowane kilkoma przyczynami, które mogą występować osobno lub razem i niekoniecznie wszystkie w tym samym czasie. Najbardziej powszechną przyczyną jest używanie zbyt dużej ilości środka piorącego. W dzisiejszych czasach pralki zużywają bardzo małe ilości wody, dlatego też jak przesadzimy z detergentem to pralka nie będzie w stanie go wypłukać w całości. Tu, w pralkach SHARP stosujemy specjalny system Aquaball, który zapewnia pełne zużycie detergentu oraz jego pełne wypłukanie.Ten system ograniczy pojawianie się plam czy grudek, ale tak czy inaczej jak przesadzimy z detergentami to nawet i on powie pass.

  Kolejną przyczyną jest pranie w zbyt niskich temperaturach. Podniesienie temperatury prania o 10 stopni Celsjusza podwaja skuteczność prania. Im wyższa temperatura tym lepiej „rozpuszcza” się detergent i nie tylko skuteczniej czyści nasze pranie, ale i mamy gwarancję, że całość zostanie wypłukana. Kolejnym elementem jest znowu przesada, tym razem z płynem do płukania. Na koniec mała ilość prania w pralce w stosunku do znamionowych ilości podanych dla danego programu. Niektóre pralki dają także możliwość „maipulowania” czasem prania, skracanie go wpływa negatywnie na efekty prania. Nie ma takiej pralki, która skutecznie jest w stanie wyprać 6kg bawełny w 30 stopniach Celsjusza, w 10 minut. Najgorsze jest połączenie wszystkich, powyżej wymienionych czynników, czyli: zbyt duża ilość proszku/płynu do prania + zbyt duża ilość płynu do płukania, niska temperatura, mała ilość prania, krótki czas… Nieszczęście gotowe: niewyprane, a wręcz bardziej ubrudzone pranie. Niektóre materiały lepiej „chłoną” i „utrzymują” detergent. Dlatego w takiej sytuacji zdarza się, że poplamione są tylko niektóre ubrania.

 • 12 października 2019 01:10 - ~bogna napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Co za bzdurny komentarz "eksperta" ! Od kilku tygodni pranie( pralka AEG, 10 miesięcy) miwa plamki rdzy - okropne! Zniszczone bawelniane rzeczy! Od 1976 r. MIAŁAM już 4 PRALKI( pierwszy był Polar - ) i nigdy tego nie było ! Ostatnio, przez 15 lat Whirlpool , wymieniony - NIESTETY - na "wypasione" AEG . I przeklinam ten zakup !!

 • 16 października 2019 04:10 - ~noski napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Mamy podobny problem tj. stara pralka Bosch brudziła (miała raptem 6 lat), po wymianie simeringów (bo może olej podciągało) nic się nie zmieniło, następnym krokiem była nowa pralka Samsung . Z ilości postów zaczynam podejrzewać że problem leży w wodzie z miasta.
  Czy ktoś ma pomysł co to może być???

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha

Wyszukaj na stronie:


Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij