Pralka nie odprowadza wody – przyczyny

Pralka to tylko urządzenie, więc ma prawo do awarii. Niejednokrotnie zdarzyć się może, że pralka zwykle pod koniec prania nie odprowadza wody. Ciecz zalega w bębnie, a ubrania są w opłakanym stanie. Cieknie z nich woda, czego przyczyną jest brak uruchomienia się programu wirowania. Najprostszą przyczyną może być zwykła nieuwaga. Nieświadomie wciśnięty przycisk „stop” powoduje wstrzymanie pracy pralki, zatrzymując nagromadzoną wodę.

Jednak są również inne przyczyny tego, że pralka nie wypompowuje wody. Najczęściej wina leży po stronie węża odpływowego lub rury odpływowej. Ich zatkanie powoduje, że nie odprowadzą wody w stosownym momencie. W celu sprawdzenia, czy wąż odpływowy jest sprawny, należy wyłączyć pralkę z gniazdka i zdjąć opaskę zaciskową na wężu.

Kolejny krok polega na wyczyszczeniu syfonu oraz węża i założeniu zacisku. Jeżeli pralka nadal nie odwirowuje, sprawcą może okazać się pompa wody. Zablokowana pompa oraz zanieczyszczony filtr, bardzo często odpowiadają za to, że urządzenie nie wypompowuje wody. Sprawdź także, co zrobić, gdy pralka nie pobiera wody.

Co zrobić, gdy pralka nie wypompowuje wody?

Wąż odpływowy nie spuszcza wody

Jeżeli zatkana pralka nie działa właściwie, codzienne czynności są znacznie utrudnione. Przyczyną może być wąż. Aby się o tym przekonać, wystarczy wyłączyć pralkę i ściągnąć zabezpieczenie na wężu. Kiedy przewód nie wylewa wody, oznacza to, że wąż jest zatkany.

Jeśli wąż nie spuszcza wody, nie świadczy to za każdym razem o tym, że jest zatkany. Przyczyna może być tak banalna, że jesteśmy w stanie jej nie zauważyć. W sytuacji, gdy pralka nie odpompowuje wody, powodem może być zagięcie węża lub jego przyciśnięcie. Niby nic, a jednak sprawia, że wąż nie odprowadza wody w należyty sposób.

Wąż odpływowy od praki nie spuszcza wody? Problem może tkwić zarówno w podłączeniu samego węża, jak i w zabrudzonym lub zabitym filtrze.
Pralka nie odpompowuje wody - co robić? Poradnik praktyczny

Problem może tkwić także w zabrudzonym filtrze. Zapewne zastanawiacie się, jak spuścić wodę z pralki w takiej sytuacji? Wystarczy odkręcić filtr, znajdujący się na dole po prawej stronie pralki (za zaślepką), a następnie odbezpieczyć awaryjny wężyk znajdujący się obok. Zanim to zrobimy, koniecznie podłóżmy miskę, by woda nie wylała się na posadzkę.

Zabrudzony filtr a działanie pralki

Kiedy okaże się, że pralka nadal nie odwirowuje wody, problem może dotyczyć filtra. Wówczas należy ściągnąć zaślepkę i powoli wykręcić filtr. Trzeba pamiętać, że im dłużej nie jest czyszczony, tym ciężej jest go wyciągnąć. Może okazać się, że element jest mocno zanieczyszczony.

W takiej sytuacji należy wyczyścić go (najlepiej szczoteczką) pod bieżącą wodą oraz oczyścić otwór, w którym się znajduje. Może bowiem okazać się, że w środku zalegają przedmioty, które blokują pracę silniczka pompy. Przez to pralka nie odpompowuje wody.

Zatkana pralka często nie wymaga pomocy ze strony fachowca. Drobne awarie jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie, posiłkując się instrukcją obsługi producenta. Czasami nawet porady w tym zakresie znajdziemy na forach internetowych. Jeśli jednak nie uda się uruchomić samoczynnego wirowania pralki, należy koniecznie skontaktować się z serwisem.

Pomoc ze strony producenta – serwis techniczny

Serwis telefoniczny najpopularniejszych producentów pralek

Jeśli pralka nie odpompowuje wody należy wezwać specjalistę, który wymieni wszystkie wadliwe części, filtr, elementy elektroniki lub blokady.
Pralka nie odpompowuje wody - co robić? Poradnik praktyczny

Usterki, których nie potrafimy usunąć samodzielnie, powinny zostać zgłoszone do serwisu. Pomoc ze strony ekspertów zagwarantuje szybkie wyeliminowanie problemu. Poniżej podajemy numery kontaktowe do poszczególnych serwisów.

 • Amica - numer do Centrum Serwisowego to 801 801 800 lub 672 546 500
 • Ariston – numer do Centrum Pomocy Technicznej firmy to 801 332 211, natomiast Infolinia ogólna jest dostępna pod numerem 12 420 22 20
 • Beko – numer na Infolinię agd, to 22 250 14 14
 • Bosch – numer do ekspertów od serwisu to 801 191 534
 • Candy – numer infolinii serwisowej to 22 439 05 95
 • Electrolux – numer na infolinię firmy to 801 444 800
 • Indesit – numer do Centrum Pomocy Technicznej to 801 332 211
 • Mastercook – infolinia Mastercook nie istnieje, ponieważ właściciel ogłosił upadłość w 2014r., pozostaje tylko ogólny serwis agd pod numerem 12 44 66 243
 • Polar – numer do Serwisu z pomocą techniczną to 694 659 669
 • Samsung – numer na ogólną infolinię dla klientów firmy to 801 172 678
 • Siemens – numer na infolinię serwisową firmy to 801 191 534
 • Whirlpool – numer komórkowy na Infolinię to 801 900 666, a z telefonów stacjonarnych to 00 48 89 679 80 84
 • Zanussi – numer na infolinię to 801 444 800.

Czy kontakt z serwisem jest konieczny?

Owszem, jest konieczny wtedy, gdy problem z pralką jest poważniejszy. Jeśli urządzenie nie wypompowuje wody, a wąż odpływowy jest sprawny, nie zagięty, filtr jest czysty, a na panelu wybrany został odpowiedni program, wówczas wskazany jest kontakt z serwisem.

Wiemy już, jak spuścić wodę z pralki, gdy wąż odpływowy nie wylewa wody oraz co należy sprawdzić, aby być pewnym, że niewłaściwa praca pralki nie wynika z naszego zaniedbania. Jeśli więc pralka nie odpompowuje wody, nie panikujmy.

Podane powyżej numery kontaktowe na infolinię oraz serwis techniczny producenta są bardzo przydatne. Korzystając z nich, można zapytać ekspertów o urządzenie. Z pewnością rozwieją oni wszelkie wątpliwości dotyczące awarii naszej pralki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny