Problem z pralką – co jest tego przyczyną?

Pralka nie pobiera proszku ani płynu

Problem z pralką to nie zawsze zalegający osad z kamienia czy przykry zapach z wnętrza urządzenia. Często może okazać się, że podczas prania nasza pralka nie pobiera proszku lub płynu do płukania. Przyczyn może być kilka. Najbardziej błahą jest zakręcony dopływ wody.

Innym powodem jest mocno zabrudzona szuflada na detergenty. Niewłaściwa praca pralki może być więc spowodowana banalnym zaniedbaniem. Brak regularnego czyszczenia zasobnika na proszek i płyn powoduje zwykle zapychanie się pralki. Inną przyczyną może być zapchanie się dozownika z detergentami. Mowa tutaj o górnej części szuflady. Jeśli otwory znajdujące się nad nią są zapchane, strumień wody pod ciśnieniem nie jest w stanie przez nie przejść, przez co pralka nie pobiera płynu.

Winowajcą może też okazać się wąż dopływowy, który odpowiada za wpuszczanie płynu do obiegu. Najczęściej uszkodzenie węża wiąże się z jego zapchaniem lub usterką sitka. Łatwo samodzielnie zdiagnozować problem, ponieważ woda wylewa się z przodu pralki. W niektórych modelach przyczyną może być też usterka mechaniczna. Sprawdź także, jaki odkamieniacz do pralki wybrać.

Pralka nie pobiera wody lub proszku do prania - to bardzo poważny problem, który trzeba natychmiast naprawić. Należy sprawdzić przewód doprowadzający wodę do pralki.
Pralka nie pobiera płynu do płukania lub proszku - co robić?

Pralka nie pobiera wody

Jeśli pralka nie pobiera płynu do płukania lub proszku to jedno, natomiast zdarzyć się może, że urządzenie nie pobiera wody. Ten problem jest równie ważny. Przyczyna niewłaściwej pracy pralki, a raczej braku odpowiedniego jej działania, może okazać się wręcz banalna.

Kiedy zauważymy coś podejrzanego, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić przewód doprowadzający wodę do pralki. Może okazać się na przykład, że przewód jest przyciśnięty lub zagięty. I to w zupełności wystarczy, by pralka nie mogła pobierać wody. Należy zwrócić uwagę na zawór wody, czy aby na pewno jest otwarty.

Co więcej, niedomknięte drzwiczki pralki również mogą być przyczyną niewłaściwej pracy urządzenia. Stosunkowo rzadko, lecz zdarza się, że awaria spowodowana jest uszkodzeniem elektrozaworu. W takim wypadku najlepiej skontaktować się z serwisem.

Problem z pralką - co możemy naprawić sami?

Zwykle drobną usterkę możemy naprawić samodzielnie. Dokładne czyszczenie szuflady na detergenty oraz miejsca jej osadzenia, z pewnością zapobiegnie sytuacjom, w których pralka nie pobiera płynu do płukania czy proszku. Biorąc pod uwagę użytkowanie sprzętu gospodarstwa domowego, można stwierdzić, że trafne jest tu znane powiedzenie „Jak się dba, tak się ma”.

Niektóre problemy z pralką można naprawić samodzielnie, ale inne wymagają zatrudnienia specjalisty. Wszystko zależy od tego, dlaczego pralka nie pobiera płynu lub proszku.
Pralka nie pobiera płynu do płukania lub proszku - co robić?

Prawidłowa praca pralki zwykle uzależniona jest od pielęgnacji urządzenia. Jeśli utrzymujemy je w czystości, regularnie odkamieniamy i odświeżamy, wówczas urządzenie posłuży nam bardzo długi czas. Prawidłowe ułożenie węża dopływowego, domykanie drzwiczek oraz kontrolowanie zaworu wody, należy do samodzielnych działań wykonywanych w celu właściwej pracy pralki.

Wyjątkiem są sytuacje, w których awaria powstaje z przyczyn niezależnych od nas. Taką sytuacją jest uszkodzenie elektrozaworu. Najczęściej objawem awarii jest wyciekająca woda z pralki. Problem wynika głównie z przyczyn mechanicznych lub stanowi fabryczną wadę urządzenia. W takim wypadku naprawa polega na wymianie elektrozaworu na nowy.

Numery kontaktowe do serwisów poszczególnych modeli pralek

Uszkodzenie mechaniczne palki lub jej wada fabryczna, pociąga za sobą konieczność wezwania fachowej pomocy. Poniżej podajemy numery do serwisów, które pomogą w usunięciu awarii:

 • Amica - numer do Centrum Serwisowego Amica to 801 801 800 lub 672 546 500
 • Ariston Hotpoint – numer do Centrum Pomocy Technicznej firmy Ariston to 801 332 211, natomiast Infolinia jest dostępna pod numerem 12 420 22 20
 • Beko – numer na Infolinię Beko, odnośnie zapytań o duży sprzęt agd, to 22 250 14 14
 • Bosch – numer do ekspertów od serwisu firmy Bosch to 801 191 534
 • Candy – numer infolinii serwisowej firmy Candy to 22 439 05 95
 • Electrolux – numer na infolinię firmy Electrolux to 801 444 800
 • Indesit – numer do Centrum Pomocy Technicznej marki Indesit to 801 332 211
 • Mastercook – w tym wypadku infolinii brak, gdyż Mastercook ogłosił upadłość w 2014r., pozostaje jedynie ogólny serwis agd pod numerem 12 44 66 243
 • Polar – numer do Serwisu z pomocą techniczną firmy Polar to 694 659 669
 • Samsung – numer na infolinię dla klientów firmy Samsung to 801 172 678
 • Siemens – numer na infolinię serwisową firmy Siemens to 801 191 534
 • Wirlpool – numer komórkowy na Infolinię firmy Whirpool to 801 900 666, a z telefonów stacjonarnych to 00 48 89 679 80 84
 • Zanussi – numer na infolinię marki Zanussi to 801 444 800

Okazuje się, że zdecydowana większość przypadków, gdzie pralka nie pobiera płynu do płukania, nie pobiera proszku czy wody, nie stanowi poważnego problemu. Jednak w celu upewnienia się, jeśli nie do końca wiemy, co jest przyczyną, warto zadzwonić na infolinię producenta i zapytać o produkt.

ikona podziel się Przekaż dalej