Co może być przyczyną, gdy pralka nie pobiera wody?

Problem z pralką a programator – potencjalna przyczyna

Problem z pralką z zakresu elektroniki to często uszkodzony programator. Urządzenie steruje elektrozaworem. Najprostszą czynnością, jaką możemy samodzielnie wykonać w takiej sytuacji, to restart modułu programatora.

Najczęściej wystarczy w tym celu przytrzymać przycisk „start” lub „anuluj”, znajdujący się na przednim panelu pralki automatycznej. Zwykle restart opisany jest w instrukcji obsługi każdego rodzaju urządzenia. Zanim więc zdecydujemy się na tę czynność, zaleca się uprzednie zerknięcie do wskazówek podanych przez producenta. Sprawdź także, jaki odkamieniacz do pralki wybrać.

Nie zawsze jednak samo zrestartowanie rozwiąże problem z pralką, gdy ta nie działa. Jeśli tak się nie stanie, przyczyna tkwi zapewne w innych częściach elektronicznych. Sprawdzenie wymaga zdemontowania tylnej obudowy pralki. Warto porównać stan faktyczny z prawidłowym ułożeniem, jakie pokazuje instrukcja obsługi. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy damy radę, powinniśmy skorzystać z telefonicznego wsparcia serwisowego.

Wina elektrozaworów wody

W sytuacji, gdy pralka nie pobiera wody, przyczyn może być wiele. Po sprawdzeniu ułożenia węża, skorygowaniu ewentualnych zagięć oraz odkręceniu zaworu, zwykle pralka powinna działać właściwie. Czasem jednak tak się nie dzieje. Przyczyną może okazać się dużo bardziej skomplikowana usterka – problem z elektrozaworem.

Wąż dopływowy podłączony jest bezpośrednio do elektrozaworów wody. W celu sprawdzenia styków, należy dostać się do jej wnętrza przez tylną obudowę. Problem z pralką może polegać na pobieraniu wody do bębna pralki, a następnie opróżnianiu go, przerywając kolejną część programu prania. Elektrozawór to niekoniecznie jedyna przyczyna awarii. Sprawcą może być również uszkodzony hydrostat. To część urządzenia, która przesyła informacje dotyczące ilości wody, znajdującej się w bębnie.

Usterka tego elementu polega na przewyższaniu stanu wody w bębnie, przez co pralka automatycznie wypompowuje wodę z bębna, uznając, iż jest jej za dużo. Nieprawidłowe „decyzje” hydrostatu powodują nieustanne odprowadzanie wody z bębna.

Kiedy pralka nie pobiera wody konieczna jest wizyta fachowca. Przyczyną mogą być zawory lub zatkane filtry w pralce.
Pralka nie pobiera wody - co robić? Poradnik praktyczny

Jak postępować, gdy pralka nie wypompowuje wody?

Wiemy już, co może być przyczyną, gdy pralka nie pobiera wody lub nie działa. Jednak co robić, jeśli zauważymy, że urządzenie nie wypompowuje wody? Należy zacząć od skontrolowania panelu. Może okazać się, że przypadkiem została włączona funkcja stopu płukania (symbol miski na panelu). W celu opanowania sytuacji wystarczy włączyć wirowanie ręczne lub wylanie wody.

Inną przyczyną zalegającej w bębnie wody, może być niedrożność węża odpływowego lub zablokowanie pompy. Aby usunąć usterkę, należy odkręcić filtr pralki. Ale uwaga! Zanim zabierzemy się do wyjmowania filtra, należy najpierw spuścić wodę do miski poprzez wąż odpływowy. W przeciwnym razie woda zalegająca w bębnie zaleje łazienkę.

Odkręcony filtr należy dobrze oczyścić pod bieżącą wodą. Zanieczyszczenia mogą zalegać także w miejscu, gdzie osadzony jest filtr. Jeżeli pralka nie wypompowuje wody, może to być spowodowane blokowaniem silniczka pompy przez przedmioty zalegające w otworze filtrowym. Oczyszczenie tego miejsca oraz filtra powinno poskutkować.

Wsparcie serwisowe najpopularniejszych producentów pralek

Poważniejsze usterki, w trosce o pralkę, powinny zostać naprawione przez profesjonalistów, dlatego poniżej podajemy przydatne numery kontaktowe do poszczególnych serwisów.

 • Amica - numer do Centrum Serwisowego Amica to 801 801 800 lub 672 546 500
 • Ariston Hotpoint – numer do Centrum Pomocy Technicznej firmy Ariston to 801 332 211, natomiast Infolinia jest dostępna pod numerem 12 420 22 20
 • Beko – numer na Infolinię Beko, odnośnie zapytań o duży sprzęt agd, to 22 250 14 14
 • Bosch – numer do ekspertów od serwisu firmy Bosch to 801 191 534
 • Candy – numer infolinii serwisowej firmy Candy to 22 439 05 95
 • Electrolux – numer na infolinię firmy Electrolux to 801 444 800
 • Indesit – numer do Centrum Pomocy Technicznej marki Indesit to 801 332 211
 • Mastercook – w tym wypadku infolinii brak, gdyż Mastercook ogłosił upadłość w 2014r., pozostaje jedynie ogólny serwis agd pod numerem 12 44 66 243
 • Polar – numer do Serwisu z pomocą techniczną firmy Polar to 694 659 669
 • Samsung – numer na infolinię dla klientów firmy Samsung to 801 172 678
 • Siemens – numer na infolinię serwisową firmy Siemens to 801 191 534
 • Wirlpool – numer komórkowy na Infolinię firmy Whirpool to 801 900 666, a z telefonów stacjonarnych to 00 48 89 679 80 84
 • Zanussi – numer na infolinię marki Zanussi to 801 444 800

Praktyczne porady wskazane powyżej z pewnością powinny pomóc w zdiagnozowaniu problemu z niewłaściwie działającą pralką. Należy jednak pamiętać, że jeżeli problem z pralką tkwi w elektronice, wówczas najbezpieczniej jest skorzystać ze wsparcia serwisowego.

ikona podziel się Przekaż dalej