Dlaczego pralka nie odwirowuje wody?

Pralka nie wiruje – jaka może być przyczyna?

Przyczyn zatrzymania wirowania może być wiele. Zwykle są one powodem naszego zaniedbania. Nie od dziś wiadomo, że regularne czyszczenie każdego sprzętu agd jest gwarancją jego prawidłowego działania. Jeśli więc pielęgnacja pralki jest mocno zaniedbana, sprzęt ma prawo szwankować. Przyjrzyjmy się więc, co powoduje, że pralka nie odwirowuje wody.

Najczęściej, gdy pralka automatyczna pierze, lecz nie odwirowuje wody, przyczyna leży po stronie filtra pompy odpływowej. Oznacza to, że nadmiar wody zalegającej w bębnie po praniu jest skutkiem mocnego zabrudzenia lub zapchania filtra.

W sytuacji, gdy pralka nie wiruje, odpowiedzialność za awarię może ponosić również uszkodzony pasek napędowy. Jest to jeden z podstawowych elementów pralki, który stanowi mechanizm napędzający sprzętu. Może okazać się, że jest uszkodzony lub po prostu rozciągnięty, przez co spada z koła pasowego. Sprawdź także, co zrobić, kiedy pralka brudzi ubrania.

Brak wirowania – inne przyczyny pozostawania wody w pralce

Przyczyną zatrzymania wody w pralce nie muszą być jedynie zapchany filtr, czy uszkodzony pasek napędowy. Awaria może być również spowodowana problemem z przewodami elektrycznymi albo ze stykami. Styki mogą okazać się bardzo zabrudzone. W takiej sytuacji nie mają na tyle mocy, aby zasilić obwód elektryczny pralki.

Bardzo ważny jest prawidłowy przepływ prądu przez przewody. Może okazać się, że pralka pierze, lecz nie odwirowuje wody, ponieważ któryś z przewodów jest przetarty bądź posiada inne uszkodzenie. Należy zwrócić więc szczególną uwagę na tę kwestię. W końcu przepływ prądu odpowiada za całokształt działania sprzętu, a nie jedynie za program wirowania.

Jeśli automat nie wiruje, przyczyną może być także zablokowany lub źle działający bęben pralki. Można bardzo łatwo zauważyć nieprawidłowe działanie bębna. Zwykle albo w ogóle się nie porusza, albo bardzo wolno się obraca. Powodem takiego działania jest często drobny przedmiot, który blokuje prawidłową pracę (np. wsuwka). Jeśli interesuje cię tenat nie tylko, jak naprawić pralkę, która nie odpompowuje wody, sprawdź także, co zrobić, kiedy pralka nie pobiera wody.

Nie wirująca pralka porady naprawcze
Pralka nie wiruje po zakończeniu prania - co robić? Poradnik praktyczny

Co zrobić, gdy automat nie wiruje?

Jeśli przyczyną jest zapchany filtr, należy ostrożnie go wyjąć i wyczyścić pod bieżącą wodą. Może okazać się, że powodem zapchania jest np. skarpetka, która przedostała się do komory filtra. Regularne czyszczenie filtra (min. raz w miesiącu) powinno zapobiec tego typu awariom w przyszłości.

Jeśli natomiast pralka pierze, lecz nie wypuszcza wody, a przyczyną jest uszkodzony pasek napędowy – należy go wymienić. Nowy pasek nie jest drogi i co więcej, możemy samodzielnie go wymienić. No dobrze, ale co zrobić, gdy styki są zaśniedziałe i zabrudzone? W takiej sytuacji wystarczy przeczyścić je np. szczoteczką do zębów.

W przypadku przewodów elektrycznych powinno się zachować szczególną ostrożność. Gdy okaże się, że któryś z nich jest uszkodzony, samodzielna naprawa w wielu przypadkach nie wchodzi w grę. Jeśli natomiast zauważymy, że pralka nie wiruje, a przyczyną jest zła praca bębna, należy spuścić zalegającą wodę przez wężyk awaryjny i sprawdzić dokładnie bęben. Prawidłową pracę może blokować niewielki przedmiot. Na przyszłość należy pamiętać, aby przed wrzuceniem ubrań do pralki, dokładnie sprawdzić kieszenie.

Numery infolinii poszczególnych producentów

Nie każda gospodyni jest specjalistką i dokładnie wie, co może być przyczyną awarii, gdy np. pralka nie wiruje, a jedynie pierze. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy technicznej, jaką oferują producenci. Poniżej podajemy numery kontaktowe do serwisów:

 • Amica - numer kontaktowy do Centrum Serwisowego 801 801 800 albo 672 546 500,
 • Ariston – numer kontaktowy do Centrum Pomocy Technicznej firmy 801 332 211, natomiast Infolinia ogólna dostępna jest pod numerem 12 420 22 20,
 • Beko – numer kontaktowy na Infolinię agd, 22 250 14 14,
 • Bosch – numer kontaktowy do ekspertów od serwisu 801 191 534,
 • Candy – numer kontaktowy infolinii serwisowej 22 439 05 95,
 • Electrolux – numer kontaktowy na infolinię firmy 801 444 800,
 • Indesit – numer kontaktowy do Centrum Pomocy Technicznej 801 332 211,
 • Mastercook – kontakt na infolinię Mastercook już nie istnieje, ponieważ właściciel ogłosił w 2014 r. upadłość firmy, do kontaktu pozostaje jedynie ogólny serwis agd pod numerem 12 44 66 243,
 • Polar – numer kontaktowy do Serwisu z pomocą techniczną 694 659 669,
 • Samsung – numer kontaktowy na ogólną infolinię dla klientów firmy 801 172 678,
 • Siemens – numer kontaktowy na infolinię serwisową firmy 801 191 534,
 • Whirlpool – numer kontaktowy na Infolinię 801 900 666, a z telefonów stacjonarnych 00 48 89 679 80 84,
 • Zanussi – numer kontaktowy na infolinię 801 444 800.
ikona podziel się Przekaż dalej