Pralkosuszarka – opinie, ceny, popularne marki i modele, zalety, wady
Jesteś właścicielem ogrodu, balkonu lub wielkiego domu? Na pewno więc nie znasz problemu z nieposiadaniem miejsca na… wysuszenie prania. Pomocnym rozwiązaniem dla tych „mniej szczęśliwych” osób okazuje się pralkosuszarka. Jakie są opinie na ich temat oraz jakie posiadają wady i zalety?
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat prania.

Pralko-suszarka i jej tajemnice
Właściwie komu potrzebna jest pralko suszarka?
Rzecz jasna, jest to idealne rozwiązanie problemów właścicieli niewielkich mieszkań, którzy nie mają swojego balkonu bądź tarasu – zatem nie mogą suszyć prania w naturalny sposób. Jest to również propozycja dla wszystkich osób, które uwielbiają produkty typu „2w1” i nie cierpią prać po to, by przerzucać mokre ciuchy z pralki na tradycyjną suszarkę. Oczywiście pralkosuszarka jest również rozwiązaniem dla ludzi nieprzepadających za widokiem suszących się ciuchów za oknem bądź rozwieszonych na domowych kaloryferach. Urządzenie to w takich sytuacjach może okazać się wręcz zbawienne.
Pralko suszarka i jej zalety
Przede wszystkim, jest to oszczędność miejsca. Pralko-suszarka wymaga bowiem zazwyczaj połowy miejsca zajmowanego przez osobne urządzenia – pralkę oraz suszarkę. W małym mieszkaniu jest to więc bardzo praktyczne rozwiązanie problemu z niewielką powierzchnią do zagospodarowania. Jeżeli włożysz niewielką ilość prania do urządzenia, możesz wyprać i wysuszyć rzeczy podczas tylko jednego programu! A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze suszarki bębnowej?
Kolejną zaletą jest fakt posiadania w niektórych pralkosuszarkach programu odświeżania parowego (np. LG F2J7HG2W, cena ok. 2470 zł.) – eliminuje on zarówno zagniecenia, jak i… nieprzyjemne zapachy! Oczywiście nowoczesne urządzenia posiadają system Direct Ultra-Capacity, a także zraszacz natryskowy oraz wiele programów – dzięki nim zachowasz swoje ubrania w idealnym stanie przez długi czas. Plusem urządzeń są też ich różne wymiary, które z łatwością dopasujesz do swojej łazienki.
Wady pralko suszarek
W trakcie suszenia pranie będzie wymagało zazwyczaj nieco więcej miejsca w bębnie, niż dzieje się to podczas prania. Nie możesz więc załadować jej do pełna, bo inaczej ciuchy zwyczajnie… nie wyschną. Możesz zostawić tylko część załadunku – tylko wtedy efekt będzie zadowalający. Właśnie z tego względu pralka z funkcją suszenia najbardziej odpowiednia jest dla mniejszej ilości domowników – maksymalnie dwóch. Przy większej liczbie osób proces korzystania ze wszystkich funkcji urządzenia będzie długi i czasochłonny.
Kompletny program suszenia oraz prania, np. 5-kilogramowego prania będzie trwał od 5 do 6 godzin. Żeby suszenie było skuteczne, trzeba prać je na raty – stąd często duże zużycie prądu i wody nawet wtedy, gdy klasa energetyczna urządzenia jest naprawdę wysoka. Niestety, ale w porównaniu do odrębnych urządzeń koszty eksploatacyjne będą znacznie wyższe. Sprawdź także ten artykuł o suszarce elektrycznej do ubrań.
Kolejnym minusem jest fakt, że niemal żadna pralko suszarka nie jest wyposażona w filtr pompy odpływowej. W razie awarii nie będzie można korzystać ani z funkcji prania, ani z funkcji suszenia. Tak samo, jeżeli awaria będzie bardzo poważna – sporo zapłacisz za naprawę usterki. Cena zakupu urządzenia jest wysoka, a jego żywotność stosunkowo… krótka.

Pralkosuszarka – czym się wyróżnia?
Jak dzielimy te urządzenia?
Urządzenia z funkcją suszenia dzielą się na pralko-suszarki wolnostojące oraz pralko-suszarki do zabudowy. Możesz ładować ją od frontu – w przeciwieństwie do tradycyjnej pralki. Stosuje się w nich również dwie metody suszenia – wywiewową oraz kondensacyjną (np. Bosch WVH28420PL, cena ok. 2800 zł). Pralko-szuszarka zazwyczaj suszy kondensacyjnie, a więc zbiera parę wodną do specjalnie przeznaczonego pojemnika i trzeba go później opróżnić.
Najczęściej wybierane pralki w ostatnim czasie - sprawdź ceny
Jak wybrać idealną pralko suszarkę?
- Pojemność bębna – załadunek zazwyczaj wynosi między 5 a 10kg. Należy jednak pamiętać, że pralko-suszarka nie może być przeładowana, aby wysuszyć w niej rzeczy. Do suszenia załadujesz więc nawet do 7kg ciuchów… mniej.
- Klasa energetyczna – najlepiej szukać tych z oznaczeniem od A wzwyż (np. Samsung WD80 K5A10 OW, cena ok. 2750 zł). Oznacza to wówczas, że będzie zużywała ona mniej prądu od innych. Warto pamiętać jednak o tym, że pobór energii jest podobny do tradycyjnej pralki wyłącznie, kiedy pierzesz. Włączenie funkcji suszenia spowoduje, że pobór energii wzrośnie nawet… 5-krotnie!
- Prędkość wirowania i efektywność prania – skuteczność prania oznaczana jest rangą od A (najwyższa) do G (najniższa). Z kolei prędkość wirowania może wynosić do nawet 1600 obrotów na minutę! Większość dostępnych modeli umożliwia regulowanie ilości tych obrotów, więc dostosujesz ją do pranych ubrań (np. Samsung WD80 J5A10 AW, cena 2600 zł).
- Pobór wody – pamiętaj o tym, że pranie z suszeniem zużywa dwa razy więcej wody niż tradycyjna pralka! Bowiem nawet do procesu suszenia pralkosuszarka potrzebuje… wody.
- Wymiary – to jedna z ważniejszych zasad kupna tego sprzętu, o której zawsze trzeba pamiętać. Chyba nie chcesz niemiło się zaskoczyć, gdy urządzenie nie zmieści się w łazience?
Pralkosuszarka – przydatne informacje
Dodatkowe funkcje i opinie na temat pralkosuszarek
Użytkownicy cenią pralko suszarki z funkcją opóźnionego startu, umożliwiającą włączenie urządzenia nawet z… 24-godzinnym opóźnieniem! Popularnymi programami są np. pranie koszul, firanek, jedwabiu, ciemnych tkanin czy tryb ekologiczny oraz pranie ręczne. Suszenie posiada zazwyczaj również kilka programów, np. program przeciwwirusowy i antybakteryjny. W niektórych modelach występuje również autosuszenie i kontrola piany – urządzenie będzie monitorowało ilość wytworzonej piany po to, by czyszczenie było jak najlepsze (np. Amica AWDG7512CL, cena ok. 1800 zł).
Pralko-suszarka – kupić czy nie?
Jeżeli naprawdę nie masz gdzie wysuszyć swojego prania, wówczas pralko suszarki będą doskonałym rozwiązaniem. Urządzenie zajmie niewiele miejsca i przyspieszy proces schnięcia ciuchów. Jednak musisz pamiętać, że sprzęt jest dużo droższy od tradycyjnych pralek, a także zużywa więcej prądu i wody. Warto więc dokładnie przemyśleć swoją decyzję.
ja zniszczyłem sobie 5kg ciuchów bo wyprały się w 40 ale wysuszyły w dużo wyższej