Pranie – domowe sposoby, sprawdzone porady i inne przydatne informacje

Wydawałoby się, że nie może być nic trudniejszego niż obowiązek domowy, jakim jest pranie. Jednak dla niedoświadczonych osób segregacja ubrać, usuwanie plam czy zaprogramowanie pralki może okazać się nieco skomplikowane. Warto zatem poznać kilka zasad, które znacznie ułatwią to zadanie.

Pierwszy krok to segregowanie pod kątem kolorów. Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że pranie należy podzielić na czarne i białe (łączone, czarno-białe tkaniny warto wyprać ręcznie) oraz kolorowe. Ale mało kto wie, że kolory także warto podzielić na ciemne i jasne. Jeśli nasza garderoba obfituje w czerwienie, warto zdecydować się na wypranie ich osobno, gdyż jest to kolor, który może zafarbować inne, jaśniejsze tkaniny.

Dobrze jest także zastosować podział ubrać ze względu na rodzaj tkaniny oraz sprawdzić sposób prania opisany na metce. Wówczas wiemy, jakie tkaniny możemy ze sobą połączyć i w jakiej temperaturze je wyprać.

Tak posegregowane ubrania wkładamy do pralki, ale wcześniej sprawdzamy wszystkie kieszenie, zapinamy suwaki i guziki. Ubrania najlepiej także prać na lewą stronę, a delikatne ubrania, jak koronkowa bielizna czy rajstopy wkładamy do specjalnych woreczków. Na silnie zabrudzonych tkaninach przeprowadzamy wcześniejsze ręczne usuwanie plam, na przykład za pomocą mydła lub odplamiacza.

Jaka jest zasada napełniania bębna pralki? Częstym błędem jest jego przeładowanie, co z kolei może doprowadzić do sytuacji, w której pranie się nie dopierze. Przyjmuje się, że bęben zapełniamy w około ¾ pojemności, by ubrania swobodnie się w nim obracały i zbytnio nie zagniatały.

Kiedy pranie mamy podzielone na czarno białe oraz kolorowe, łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie proszki do prania czy inne środki piorące, bowiem coraz popularniejsze jest stosowanie kapsułek do prania. Usuwanie plam podczas prania z ich zastosowaniem jest równie skuteczne, a z całą pewnością także wygodniejsze.

Pranie a proszki do prania i inne środki piorące – jakie wybrać?

Oczywiście najbardziej podstawowym kryterium doboru środka piorące jest kolor ubrań. Na rynku dostępne są proszki do prania do koloru oraz do białego. Na sklepowych półkach można także znaleźć chroniące kolor i delikatniejsze płyny do prania, które niektórzy preferują ze względu na to, że łatwiej się wypłukują niż tradycyjne proszki do prania. Częstym zakupem są także specjalne płyny do prania czarnych tkanin, chroniące intensywność koloru, gdyż nie ma analogicznych proszków do tej barwy.

W sprzedaży są dostępne również płyny do prania „delikatnego” czy do prania wełny. Jeśli mamy dużo ubrań tego rodzaju, warto zdecydować się na ich zakup.

Coraz popularniejsze staje się także pranie przy użyciu kapsułek do prania. Ich przewaga nad zwykłymi proszkami jest taka, że nie wymagają dodatkowego stosowania płynu do zmiękczania tkanin, gdyż zawierają go już w swoim składzie.

Ostatnią kwestią jest wybór odpowiedniego programu pralki, czyli przede wszystkim ustawienie odpowiedniej temperatury. Informacje te są podane na metkach, jednak przyjmuje się, że w temperaturze 90 stopni Celsjusza pierzemy ubranka dla niemowląt, ręczniki czy piżamy, temperatura 60 stopni Celsjusza zarezerwowana jest dla ubranek dziecięcych, pościeli i obrusów. W temperaturze 40 stopni Celsjusza zaleca się pranie ubrań z bawełny czy jeansów, natomiast niższa temperatura 30 stopni jest zastrzeżona dla koronek, jedwabiu i bawełny.