Pranie butów w pralce

Które buty można wyprać w pralce?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że pranie butów w pralce to szaleństwo. Przecież się zniszczą i zdeformują. Rzecz w tym, że nie do końca tak się dzieje. Wielu producentów dopuszcza czyszczenie butów poprzez pranie obuwia w pralce. To o wiele wygodniejszy i szybszy sposób niż czyszczenie manualne. A więc które typy butów można wyprać w pralce?

Przyzwolenie producenta na pranie mechaniczne zwykle umieszczone jest na metce obuwia. Warto więc zwrócić na to uwagę, zanim zdecydujemy się na wrzucenie butów do pralki. Z całą pewnością pranie tenisówek powinno się dobrze sprawdzić. Jednym słowem uprać możemy wszystkie materiałowe buty z wyjątkiem espadryli, ale o tym w dalszej części.

Bez problemu można wyprać w pralce również trampki. Pod warunkiem, że są szyte. Buty sportowe także dobrze znoszą pranie, lecz wykonuje się je na własne ryzyko. Trzeba uważać, ponieważ w razie jakiegokolwiek uszkodzenia producent nie uzna reklamacji. Jest tak w przypadku adidasów firmy Nike lub Adidas. Klienci podczas zakupu są zwykle informowani, że buty należy tylko czyścić ręcznie. W przeciwnym razie, ignorując zalecane czyszczenie obuwia Nike, powstały defekt wpłynie wówczas na ważność gwarancji. Tyczy się to zarówno butów dla dzieci, jak i dla dorosłych. Sprawdź także porady, jak usunąć plamy z trawy.

Niektórych rodzajów butów nie można prać w pralce, ponieważ wysoka temperatura może zniszczyć delikatny materiał i powodować odbarwienia. Należy je prać ręcznie w niewielkiej ilości wody
Pranie butów w pralce krok po kroku - jak to zrobić?

Jakiego obuwia nie powinno się prać w pralce?

Wiemy już, co możemy. Pozostaje więc pytanie, jakich butów nie powinno się wrzucać do pralki? Powyżej była mowa o przyzwoleniu na pranie butów z materiału z jednym wyjątkiem, którym są espadryle. Dlaczego nie można ich prać mechanicznie? Wszystko przez sznurkowy spód butów. Nadmierny kontakt z wodą mógłby spowodować, że obuwie by się najzwyczajniej w świecie rozleciało. Dlatego espadryle zaleca się czyścić ręcznie.

A co z butami wykonanymi ze skóry, które przecież także wymagają odświeżania. Czy można prać buty skórzane w pralce? Okazuje się, że pod żadnym pozorem buty skórzane nie powinny być w pralce. Tak samo powinno się podchodzić do czyszczenia butów zamszowych. Pranie w pralce najczęściej szpeci ten rodzaj obuwia, przez co buty nie nadają się później do użytku. Buty skórzane oraz zamszowe należy czyścić ręcznie.

Pranie obuwia klejonego w pralce również jest niewskazane. Długi czas namoczenia w wodzie powoduje rozklejanie się butów. Oczywiście botki i buty na szpilce, także nie nadają się do prania w pralce automatycznej.

Jak wyprać buty w pralce?

Zabierając się za pranie butów w pralce, często zastanawiamy się, jak wyprać buty, aby im nie zaszkodzić? Należy pamiętać o kilku bardzo cennych wskazówkach. Oczywiście nie zapominajmy, żeby zerknąć na symbole na metce. Po pierwsze, jeśli buty są sznurowane, trzeba wyciągnąć z nich sznurówki i uprać je osobno w rękach. Po drugie, nie można wrzucać do bębna samego obuwia. Warto zainwestować w specjalny worek do prania butów. Dzięki temu nie będą obijały się o bęben.

Pranie butów w pralce wymaga zastosowania odpowiednich workach. Zabrudzenia najlepiej schodzą z materiałowych powierzchni.
Pranie butów w pralce krok po kroku - jak to zrobić?

Jak wyprać buty, jeśli nie posiadamy takiego worka? Doskonałą alternatywą jest ręcznik. Wystarczy wrzucić do bębna z butami dwa ręczniki, które zamortyzują uderzenia. Po trzecie, nie zaleca się używania jakichkolwiek preparatów zmiękczających. Wystarczy tylko niewielka ilość proszku.

Pozostaje ustawić odpowiednią temperaturę. Zaleca się pranie w 30 stopniach. Taka temperatura jest bezpieczna. Dla bezpieczeństwa obuwia powinno się zrezygnować z wirowania, które najczęściej szpeci buty. Może je nawet uszkodzić. Nie ma więc sensu ryzykować. A może zainteresuje cię także pranie kurtki puchowej w pralce?

Jak wysuszyć buty?

Suszenie nie jest trudne. Dotyczy zarówno butów wypranych w pralce, jak i ręcznie. Zasada numer jeden - zawsze należy pamiętać, żeby nie wystawiać mokrych butów do wyschnięcia bezpośrednio na słońce. Może to spowodować wyblaknięcie. Obuwie wyciągnięte z pralki powinno się rozłożyć oraz wyciągnąć języki.

Ważne jest, by pozwolić butom wyschnąć w naturalny sposób. Grzejnik także nie jest dobrym sposobem. A tym bardziej suszarka bębnowa. To tylko je zniszczy. Dodatkowo zaleca się, aby podczas suszenia wypchać buty np. gazetami. Dzięki takiej czynności z pewnością nie stracą fasonu po wyschnięciu.

Decydując się na pranie butów w pralce, najpierw koniecznie trzeba sprawdzić symbole na metce. Zalecenia producenta z pewnością pomogą w podjęciu decyzji o sposobie czyszczenia. Przyda się też worek do prania butów. Pamiętajmy, by nie kierować się przekonaniem, że wszystkie buty sportowe i materiałowe można prać mechanicznie. To, że pranie tenisówek, adidasów czy trampek jest dozwolone, to nie znaczy, że każde można wyczyścić w ten sposób. Bezwzględny zakaz dotyczy prania butów zamszowych i skórzanych.

ikona podziel się Przekaż dalej