Pranie chemiczne - rodzaje, skuteczność, opinie

Zabrudzenia na codziennych ubraniach nie są dużym problemem. Na rynku dostępne są detergenty, które szybko sobie z nimi poradzą. Natomiast ze strojami na wyjątkowe okazje jest nieco inaczej. Żakietu, sukni lub garnituru nie należy czyścić klasycznymi metodami. Tu potrzebne jest pranie na sucho. Jakie środki wykorzystuje się w jego trakcie? W jakich odmianach występuje ten proces? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym i innych artykułach na naszej stronie.

Suche czyszczenie w dwóch odmianach

Pranie chemiczne jest specyficznym procesem. Jego zadaniem jest odczyszczenie ubrań wykonanych z delikatnych materiałów. Do odzieży tego typu zaliczają się garnitury, żakiety lub suknie wizytowe. Tkanin użytych do ich uszycia nie można czyścić w tradycyjny sposób. Stosowane jest, więc pranie na sucho, bez użycia wody i detergentów. Miejsce wspomnianych środków zajmują chemiczne rozpuszczalniki. Substancje radzące sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Mają jednak pewną wadę, są toksyczne. Dlatego też czyszczenie musi odbywać się w przystosowanych do tego miejscach i maszynach pralniczych.

Pranie chemiczne zaczęto stosować w początkach XIX wieku. Przez lata zyskało wielu zwolenników. Obecnie na metkach ubrań znajdują się informacje jak należy je czyścić. Jeśli producent zaleca pranie na sucho to trzeba przestrzegać wytycznych. W przeciwnym wypadku może dojść do zniszczenia garnituru czy płaszcza. W naszym kraju działa niejedna pralnia chemiczna. Udając się do niej, pracownik przeprowadza krótki wywiad. Pyta jak powstała plama i jaka substancja się do tego przyczyniła. Te informacje pozwolą dobrać środki czyszczące. Najczęściej stosowanym rozpuszczalnikiem jest czterochlooretylen.

Na czym polega pranie na sucho? W zasadzie niewiele się różni od tradycyjnego. Po rozpoznaniu materiału i ustaleniu stopnia zabrudzenia, odzież trafia do specjalnej pralki. Następnie dodawany jest rozpuszczalnik. Po tym rozpoczyna się cykl prania, płukania i suszenia. Opisywany proces ma swoje zalety i wady. Po stronie tych pierwszych znajduje się ogromna skuteczność. Pranie tego typu działa i jest szybkie a to wygodne dla klientów. Wadą tej metody jest toksyczność środka piorącego. Bywa niebezpieczny, jeśli jego drobiny pozostaną na ubraniach. Ponadto, niewłaściwie utylizowany ma negatywny wpływ na środowisko.

Czyszczenie chemiczne – prać czy nie prać?

Pralnia chemiczna oferuje czyszczenie różnych delikatnych ubrań. Ponadto stosuje rozwiązania sprawiające, że pranie jest ekologiczne. Środki są utylizowane a odzież dokładnie płukana i suszona. Tak by wyeliminować kontakt klienta z toksycznymi preparatami. Warto też dowiedzieć się ile kosztuje pranie chemiczne. Wpływ na ceny ma rodzaj czyszczonej odzieży, stopień zabrudzenia, dodatkowe usługi. Koszty mogą także nieznacznie różnić się pomiędzy województwami i miastami. Można jednak podać przykładowy przedział. Pranie płaszcza lub żakietu kosztuje około 40-50 zł.

O tym czy prać chemicznie czy nie, każda zainteresowana osoba musi zdecydować samodzielnie. Jeśli cena i proces nie przekonują, można wybrać pranie na sucho w domu. Z użyciem całkowicie bezpiecznych środków. Należy do nich mąka pszenna oraz ziemniaczana. Około 1,5 kilograma mąki należy wsypać do miski. Następnie wrzuca się do niej zabrudzone ubranie. Ta metoda dotyczy wyłącznie jasnych tkanin. Po tym pozostaje wykonywać takie same ruchy jak podczas prania ręcznego. Po około 10 minutach wytrzepuje się rzeczy i gotowe. Ten sposób działa i zdecydowanie warto go wypróbować.

W domu można także czyścić poplamione garnitury, żakiety, płaszcze. Trzeba tylko zastosować pranie punktowe. Nie pierze się całego ubrania a tylko zabrudzoną część. Do tego celu potrzebna jest ściereczka z mikrofibry i delikatny detergent. Ściereczką lekko zwilżoną rozcieńczonym detergentem przeciera się plamę. Nieprzyjemny zapach usuwa się poprzez wietrzenie. Trzeba tylko pamiętać, że domowe odczyszczanie na sucho nie jest skuteczne w walce z trudnymi zabrudzeniami. Czasem nie da się uniknąć prania chemicznego. Dlatego rozszerzenie informacji na ten temat znajduje się na naszej stronie.