Kiedy jest zalecane pranie chemiczne?

Czyszczenie chemiczne odzieży kojarzy nam się z usługami, jakie oferują pralnie chmiczne. To właśnie tam oddajemy odzież nienadającą się do wyprania w pralce. Jednak czy pranie na sucho można wykonać w domu? Co można wyprać w ten sposób? Zwykle informacja na temat wyłączności prania za pomocą tego właśnie sposobu zamieszczona jest zawsze na metce. Jest to oznaczenie w postaci litery P wpisanej w okrąg.

Pranie chemiczne zalecane jest w przypadku specyficznych, bardzo delikatnych materiałów, które po zamoczeniu w wodzie mogę ulec zniszczeniu. Nawet samodzielne pranie garnituru może okazać się niewłaściwą decyzją. Tradycyjny kontakt odzieży z wodą może jedynie spowodować deformację garnituru.

Dlatego, zanim dokonamy zakupu, warto zerknąć na oznaczenia na metce. Dzięki temu oszczędzimy sobie kłopotów. Starajmy się oddawać do pralni jedynie taką odzież, która wymaga prania chemicznego. Przy pozostałych częściach garderoby, wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja, która pomoże nam uniknąć pralni chemicznej.

Na czym polega pranie chemiczne w pralni i w domu?

Czyszczenie chemiczne odzieży odbywa się praktycznie bez użycia wody. Czy to możliwe? Owszem, cały proces prania na sucho polega na wykorzystaniu roztworów różnych chemikaliów. Substancje posiadają bardzo silne działanie, które skutecznie rozpuszcza nawet najtrudniejsze plamy.

Niemal każda pralnia chemiczna korzysta w tym celu z rozpuszczalnika węglowodorowego. Substancja spotykana jest także pod nazwą czterochloroetylenu. Właściwości rozpuszczalnika nie są całkiem bezpieczne dla skóry, ponieważ mogą powodować m.in. zawroty i bóle głowy, podrażnienia skóry i oczu, a także mdłości. Dlatego warto przemyśleć, czy usługi pralni chemicznej są konieczne.

Na czym polega pranie na sucho w domu? To prosty sposób, który nie wymaga korzystania z żadnych środków chemicznych. Ale uwaga! W ten sposób można wyprać jedynie jasną wełnianą odzież (écru, biała), ponieważ ciemne kolory mogą wyblaknąć. Proces prania na sucho rozpoczyna się od przesiania 1,5 kg mąki (pszenna lub ziemniaczana). Mąkę należy wsypać do miski i wrzucić ubranie. Absolutnie nie dodawać wody. Postępować jak podczas prania ręcznego. Po kilkunastu minutach wytrzepać ubranie i gotowe.

Pranie chemiczne to jeden z najlepszych sposobów na czyszczenie płaszczy i garniturów. Można to zrobić także w domu, chociaż to także dość trudne.
Pranie chemiczne w domu - na czym polega i kiedy warto zdecydować się na czyszczenie chemiczne ubrań?

Jak wygląda czyszczenie płaszcza i pranie garnituru?

W przypadku dokładnego wyczyszczenia płaszcza lub garnituru bardzo często wymagana jest pralnia chemiczna. O ile sam zapach można z łatwością wywietrzyć, to jednak gorszym problemem są zabrudzenia. W obu przypadkach decydując się na samodzielne pranie, powinniśmy liczyć się z ryzykiem deformacji odzieży. Czyszczenie garnituru możemy wykonywać szczotką z naturalnego włosia, która na pewno nie zniszczy materiału.

Skuteczne będzie też wietrzenie garnituru. Z płaszczem powinno się postępować w podobny sposób. Aby utrzymać go w należytej czystości, należy regularnie wystawiać płaszcz na wywietrzenie oraz szczotkować (lekko wilgotną lub suchą szczotką). Jeśli natomiast złapie nas w drodze deszcz, płaszcz powinno się suszyć w pozycji pionowej.

Jak widać, pranie chemiczne nie jest tak bezpieczne, jak mogło nam się wydawać. Jednak w niektórych przypadkach jest jedynym wyjściem z sytuacji. Z tego względu powinniśmy oddawać do pralni tylko te rzeczy, na których zależy nam najbardziej. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie narażać własnego zdrowia na szkodliwe działanie chemikaliów. A na dodatek zaoszczędzimy!

ikona podziel się Przekaż dalej