Pranie dywanów i wykładzin – sprawdzone metody, polecane środki, porady krok po kroku

Pranie dywanów i pranie wykładzin to temat na wskroś problemowy, gdyż czasami może się okazać, że tradycyjne domowe metody są po prostu niewystarczające, by dokładnie usunąć plamy i zabrudzenia. Na szczęście istnieją pralnie świadczące usługi nie tylko na miejscu, ale także z dojazdem do klienta. Regularne pranie wykładzin oraz czyszczenie dywanów sprawi, że te elementy wyposażenia wnętrz długo zachowają swój dobry wygląd i nie będą wymagały szybkiej wymiany.

Profesjonalne czyszczenie chemiczne to, jak nietrudno się domyślić, nie jedyna metoda na utrzymanie dywanów i wykładzin w dobrej formie, gdyż na rynku istnieje cała gama produktów pozwalających na przeprowadzenia czyszczenia własnoręcznie w zaciszu własnego domu. Tylko jak się do tego zabrać i przeprowadzić krok po kroku?

Pranie wykładzin i dywanów domowymi sposobami

Czyszczenie dywanów i wykładzin w domu to temat na wskroś interesujący dla wielu osób dbających o porządek w swoim lokum. Warto wiedzieć, od czego zacząć zarówno pranie dywanów, jak i pranie wykładzin. Jak nietrudno się domyślić, z ich powierzchni należy usunąć zanieczyszczenia i kurz. Można to zrobić przy pomocy odkurzacza, a w przypadku dywanu dobrym pomysłem jest wytrzepanie go na zewnątrz. Po tej czynności do wyboru mamy dwa sposoby – czyszczenie na mokro lub na sucho.

W pierwszym przypadku w wiaderku lub jeszcze lepiej w misce rozrabiamy płyn do dywanów i wykładzin, a w przypadku jego braku można się poratować płynem do prania. Aby zbytnio nie moczyć dywanu czy wykładziny, czyszczenie przeprowadza się przy użyciu samej wytworzonej obficie piany. W tym celu zbieramy ją ostrzejszą gąbką lub miękką szczotką i czyścimy włosie miejsce przy miejscu, zaczynając od zaprania większych, rzucających się w oczy plam. Po skończonej czynności dywan lub wykładzinę pozostawiamy do wyschnięcia i po kilku godzinach możemy cieszyć się ich odświeżonym wyglądem i przyjemnym zapachem.

W sytuacji, gdy dywan czy wykładzina nie jest jeszcze mocno przybrudzona, warto pokusić się o czyszczenie na sucho. Ta metoda wymaga zastosowania specjalnego proszku lub po prostu… sody oczyszczonej. Wybrany produkt rozsypujemy równomiernie na dywanie lub wykładzinie, ewentualnie lekko „wczesujemy” miękką szczotką pomiędzy włókna i pozostawiamy na kilka godzin w przypadku sody lub na czas zgodny z opisem użycia na opakowaniu wybranego produktu. Po tym czasie wystarczy już tylko odkurzyć powierzchnię. Cena środków do czyszczenia dywanów na mokro czy na sucho, na przykład popularnych marek Vasish czy Vezyr, nie jest wygórowana i wykosi od kilkunastu do dwudziestukilku złotych.

Pranie dywanów i wykładzin – czyszczenie chemiczne i nie tylko

Czyszczenie chemiczne dywanów to usługa oferowana przez specjalne pralnie lub firmy świadczące takie usługi z dojazdem do klienta. W ofercie znaleźć można tak zwane ekstrakcyjne pranie dywanów i wykładzin, a przy okazji także tapicerek. Składa się ono z kilku elementów, czyli po pierwsze dokładnego odkurzenia, po drugie odplamienia i szczotkowania, po trzecie z czyszczenia wstępnego i rozpuszczania plam, a po czwarte z prania zasadniczego. Ten ostatni, najważniejszy krok, jeśli chodzi o ekstrakcyjne pranie dywanów, polega na specjalnym płukaniu materiału przy użyciu sprzętu natryskowo-ssącego. Takie czyszczenie chemiczne wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów, które nie są powszechnie dostępne w sklepach. Zatem najwyższa skuteczność zapewni właśnie oddanie wykładzin i dywanów w ręce profesjonalistów. Cena danej pralni zależy od rejonu kraju, powierzchni do wyczyszczenia, a także rodzaju tkaniny i waha się w przedziale od 10 do 20 zł za metr kwadratowy.