Ręczne pranie firanek – domowe sposoby na wybielanie

Firany narażone są na wiele zanieczyszczeń. Stanowią powierzchnię, na której osiada się m.in. kurz oraz dym papierosowy. Przez to stają się szare i brzydkie. O ile dymu pozbędziemy się nie paląc w domu, o tyle z kurzem nie będziemy w stanie sobie poradzić. To odwieczny wróg białych firanek. Co więcej, nawet nadmierne nasłonecznienie przyczynia się do żółknięcia tkanin. Prędzej czy później konieczne jest więc nie tylko pranie, lecz także wybielanie firanek.

Jak prać firanki? Przed przystąpieniem do prania, zarówno ręcznego, jak i w pralce, należy najpierw wytrzepać firany. Te z długimi frędzlami oraz te haftowane, z uwagi na delikatny materiał, wymagają, by prać je ręcznie. Pranie w pralce może jedynie je zniszczyć. Pranie polega na ugniataniu materiału w roztworze np. wody z mydłem. Zamiast mydła możne też zastosować delikatny detergent.

Jak prać białe firanki? Popularne są także domowe sposoby na wybielanie firanek. W tym celu posłużyć może np. proszek do pieczenia (1 op./5l), amoniak (1 łyżka/2l) oraz sól kuchenna (4 łyżki/3l). Przy każdym produkcie należy zastosować odpowiednie proporcje, a potem namoczyć firany w roztworze. Po upływie kilkunastu minut wystarczy prać ręcznie jak zazwyczaj. Sprawdź także artykuł z poradami, gdzie wlać płyn do prania.

W czym prać firanki w pralce?

Pranie firanek w pralce nie jest już tak bezpieczne, jak pranie ręczne. Dlatego należy przede wszystkim zachować ostrożność. Kluczową sprawą jest wybór odpowiedniego programu prania. Niektóre urządzenia wyposażone są w specjalny program dla firanek. Ważny jest też sposób, w jaki wkładamy tkaninę do bębna pralki. Powinna być złożona w kostkę.

No dobrze, ale w czym prać firanki? W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo środków, przeznaczonych do prania firanek. Można jednak nieco zaoszczędzić na detergentach, korzystając z produktów, które zwykle mamy w domu. Wystarczy dodać je do proszku i nastawić pranie. Świetne właściwości ma soda oczyszczona (działa na zasadzie wybielacza), a także płyn do mycia naczyń (usuwa tłuste plamy np. z kuchennych firanek).

Przed włożeniem firanek do pralki, warto namoczyć je w wybielającym roztworze. Dzięki tej czynności wyjęte z pralki firanki będą zaskakująco białe. Wskazana jest także odrobina krochmalu. Firanki staną się przez to nieco odporniejsze na zabrudzenia. Sztuczne tkaniny można zawiesić zaraz po wyjęciu z pralki, natomiast bawełniane firanki wymagają suszenia w rozłożonej pozycji. Należy się także wystrzegać wirowania.

Pranie firanek - ręczne czy w pralce? W ilu stopniach? Radzimy
Pranie firanek - ręczne czy w pralce? W ilu stopniach? Radzimy

W ilu stopniach prać firanki?

Temperatura prania firanek w pralce jest bardzo ważna, ponieważ jest to delikatny materiał podatny na uszkodzenia. Z tego względu w przypadku pralki zalecany jest program prania delikatnego. Maksymalna temperatura prania powinna wynosić nie więcej niż 30 stopni. Podczas prania ręcznego temperatura wody może mieć 40 stopni. Nie zaleca się stosowania wyższych temperatur.

Trzeba pamiętać, że pranie firanek powinno odbywać się zawsze w niskich temperaturach. Dzięki temu ich struktura nie zostanie w żaden sposób naruszona. Na rynku dostępne są też specjalne woreczki, w które można włożyć firankę na czas prania w pralce. Ten sposób z pewnością ograniczy nieco ryzyko zniszczenia.

Jak się okazuje, firanki możemy prać ręcznie oraz w pralce. Jeden i drugi sposób jest praktykowany. Jednak pod względem bezpieczeństwa materiału, zalecane jest pranie ręczne. Każda pani domu powinna wiedzieć, w ilu stopniach prać firanki. To najważniejsza zasada, z której wynika prawidłowe pranie dekoracji okiennych. Dzięki zastosowaniu się do powyższych zasad, pranie firanek nie będzie sprawiało już kłopotu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny