Pranie firanek w pralce automatycznej - zalecenia

Pranie firanek w pralce automatycznej nie zawsze jest wskazane. Niekiedy mogą one ulec zniszczeniu. Wszystko uzależnione jest od materiału, z jakiego zostały wykonane. Jeśli już zdecydujemy, że pranie będzie wykonane w pralce automatycznej, warto wcześniej odpowiednio przygotować firanki. Jakie są zatem domowe sposoby na pranie firanek?

Na początek, zaraz po zdjęciu ich z karnisza, powinno się je dobrze wytrzepać z kurzu. Następnie zaleca się moczenie w roztworze wody z proszkiem przez około rodzinę. Zanim włożymy firanki do wody, proszek powinien być już rozpuszczony. Co więcej, warto zainwestować w specjalny proszek do prania firanek.

Po upływie określonego czasu pozostaje nam jedynie wybór odpowiedniego programu prania, temperatury oraz ewentualnych „wspomagaczy” domowych. Dzięki zastosowaniu niektórych popularnych produktów gospodarstwa domowego firanki będą bielsze i bardziej odświeżone. Sprawdźmy więc, jak wyprać firanki. Sprawdź także, co oznaczają poszczególne symbole na metkach.

Jak prać firanki w pralce automatycznej?

Jaki program oraz w ilu stopniach prać firanki?

Dmowe sposoby na pranie, a dokładniej na przygotowanie do prania to nie wszystko. Prawidłowe pranie firanek nie do końca jest dla wszystkich prostą czynnością. Najczęściej wiele z nas zadaje sobie pytanie: w ilu stopniach prać firanki? Jak prać? Za chwilę postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat prawidłowego prania firanek. Pierwszorzędną rzeczą jest zainwestowanie w specjalny proszek do prania firanek. Jeśli nie mamy możliwości zakupu, należy użyć innego proszku, koniecznie przeznaczonego do białych ubrań.

Jaki program prania należy wybrać? Najczęściej jest to „pranie delikatne” lub „pranie ręczne”. To najbezpieczniejsze programy prania firanek w pralce automatycznej. Jeśli chcemy wyprać niewielką firankę, zaleca się manualne pranie ręczne. To najbezpieczniejsza metoda, która w żaden sposób nie zaszkodzi firankom. No dobrze, a co z temperaturą? Jaka jest optymalna?

Istnieje pewna zasada, co do temperatury prania. Firanki zawsze należy prać w niskich temperaturach! Jest to maksymalnie 40 stopni, nie więcej. Absolutnie zakazane jest w tym przypadku wirowanie. Program może jedynie zniszczyć firanki. A co z bielą firanek? Sam proszek nie jest w stanie jej utrzymać. Na szczęście jest kilka niezawodnych sposobów na białe firanki.

Pranie firanek domowymi sposobami pozwala wyzwolic w nich biel i sprawia, że są olśniewające. Pranie ręczne firan za pomocą domowych środków jest skuteczne.
Pranie firanek w pralce krok po kroku - poradnik praktyczny

Domowe sposoby na białe firanki

Pożółkłe i zszarzałe firanki nie wyglądają ładnie. Dlatego często potrzebują wybielania. W bardzo prosty sposób możemy sprawić, że znów będą białe i to bez inwestowania w wybielacze chemiczne. Wystarczy, że sięgniemy po produkty, które posiadamy w domu. To najbardziej skuteczne, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie.

W celu uzyskania pięknej bieli zastosowanie może mieć soda oczyszczona. Jak wyprać firanki z dodatkiem sody? To proste. Wystarczy dosypać do proszku ok. 3 łyżki sody, a następnie puścić pranie. Rozpuszczoną w wodzie sodę można również wlać bezpośrednio do bębna pralki. W celu odświeżenia proszek dosypuje się do ostatniego płukania. Firanki są jak nowe.

Nie tylko soda posiada tak dobre właściwości. Moczenie firanek przed wypraniem np. w proszku do pieczenia, skutecznie je wybieli. Kilka kropel płynu do naczyń lub zwykła mąka, usuną większe zabrudzenia. Lepsze układanie się oraz trwałość koloru zapewni garść soli dorzucona do ostatniego płukania.

Firanki z woalu – jak postępować w tym przypadku?

Bardzo popularne są firanki wykonane z woalu. Ich mleczna struktura nie prześwituje. Wykorzystywane są najczęściej w nowoczesnych aranżacjach. Jest to jednak bardzo delikatna tkanina, dlatego zanim zabierzemy się za pranie, sprawdźmy, jak prać takie firanki. W pierwszej kolejności zalecana jest tzw. płukanka. Można namoczyć firankę w roztworze wody z sodą. Wiele osób wykorzystuje także specjalne woreczki.

Firanki z woalu umieszczane są w woreczku (albo poszewce) i w ten sposób wkłada się je do bębna pralki. Wtedy mamy pewność, że nie ulegną zniszczeniu. Jaką temperaturę należy zastosować w tym wypadku? Otóż woalowe firanki pierze się w maksymalnej temperaturze 30 stopni na najdelikatniejszym programie.

Pranie firanek to bardzo delikatna sprawa. Więc, zanim się za to zabierzemy, powinniśmy dobrać odpowiednią metodę czyszczenia do tkaniny, z jakiej wykonana jest firanka. Pamiętajmy – ostrożności nigdy nie jest za wiele. Zamieszczone w artykule wskazówki, mówiące jak prać firanki, z pewnością będą bardzo pomocne. W dodatku przyczynią się do oszczędności, poprzez wykorzystanie produktów, które mamy w domu. Warto więc na własnej skórze wypróbować działanie powyższych metod. To się opłaca!

ikona podziel się Przekaż dalej