Jak wyczyścić materac w domu na sucho i czego w tym celu użyć?

Najlepsze sposoby czyszczenia materaca to po prostu domowe sposoby. Czyszczenie materaca na sucho domowymi sposobami nie jest trudne. W pierwszej kolejności powinno się zdjąć prześcieradło i wystawić materac na świeże powietrze. Wietrzenie jest bardzo ważne, ponieważ zabija roztocza. Co ważne, wcale nie musimy inwestować w gotowe środki czyszczące. Możemy z powodzeniem użyć w tym celu sodę kuchenną i olejek z drzewa herbacianego.

Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną i olejkiem jest niezwykle tanim sposobem. Wbrew pozorom – bardzo skutecznym. Produkty z łatwością usuną bakterie, roztocza oraz wszelki brud. Soda odświeży materac, natomiast olejek z drzewa herbacianego powoduje skuteczne odkażanie. Olejek posiada świetne właściwości dezynfekujące. Sprawdź także porady, jak usunąć plamy z herbaty.

No dobrze, ale jak zdezynfekować materac w domu z pomocą tych produktów? Nic prostszego. Wystarczy szklankę sody oczyszczonej zmieszać w pojemniku z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego. Kolejny krok polega na przecedzeniu mieszaniny przez sitko wprost na materac. Dzięki temu równomiernie rozprowadzimy miksturę. Należy pozostawić ją na godzinę, a po upływie tego czasu powtórzyć czynność na drugiej stronie materaca. Na koniec wystarczy odkurzyć materac i gotowe.

Pranie materaca – metody

Zanim zabierzemy się za czyszczenie materaca, nieważne czy na sucho, czy na mokro, najpierw powinniśmy dokładnie go odkurzyć. Decydując się jednak na pranie materaca, należy wybrać słoneczny dzień. Materac musi przecież zdążyć wyschnąć. Jest wiele sposobów prania. Jednym z nich jest odkurzacz piorący, który skutecznie zbiera wszelkie bakterie i kurz. Często wykonuje się nim także pranie dywanów. Niestety nie każdy posiada taki odkurzacz.

Kolejny sposób to zastosowanie myjki parowej. Metoda ta gwarantuje dokładne odkażanie materaca oraz wyeliminowanie roztoczy i wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Wiele osób przeprowadza też czyszczenie, używając piany. W tym wypadku stosuje się specjalne preparaty, które wytwarzają aktywną pianę. Metoda ta nie powoduje dużego zmoczenia materaca. Sprawdź także sposoby na usunięcie plam z krwi, także na materacu.

Pranie można wykonać również za pomocą odplamiacza enzymatycznego. Zwolennicy domowych sposobów, mogą wykonać go samodzielnie. Wystarczy tylko zmieszać sok z cytryny i wodę. Przy korzystaniu z tej metody, materac narażony jest na niemałe zmoczenie. Nasiąknięty materac pogłębi przykry zapach i stworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii. Nie wolno więc dopuścić do intensywnego namoczenia.

Odkurzacz parowy do czyszczenia materaca
Pranie i czyszczenie materaca w domu - jak to zrobić?

Czy czyszczenie materaca jest konieczne?

Zdecydowanie jest konieczne. Z uwagi na nasze zdrowie, powinniśmy często odkurzać oraz odświeżać materac. Gromadzące się tam roztocza i bakterie są bardzo uciążliwe, chociaż często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Zdecydowanie łatwiej jest pozbyć się bakterii. Większy problem stanowią paskudne roztocza. Mikroorganizmy uwielbiają kurz, to ich naturalne środowisko. Dlatego zaleca się regularne czyszczenie materaca sodą oczyszczoną, która posiada właściwości odkażające. Dodatkowo usuwa przykre zapachy i skutecznie czyści.

Podsumowując, dzięki powyższym wskazówkom, wiemy już, jak wyczyścić materac. W trosce o nasze zdrowie nie zapominajmy o jego odświeżaniu i pielęgnacji. Wykonując czyszczenie domowym sposobem, nic nas to przecież nie kosztuje. Dezynfekcja materaca z roztoczy to priorytet. Od czasu do czasu warto jednak zainwestować w gotowe środki czyszczące, które później można wykorzystać, np. robiąc pranie dywanów.

ikona podziel się Przekaż dalej