Pranie kołdry w domu krok po kroku - poradnik praktyczny
Nie od dziś wiadomo, że ciepła i pachnąca kołdra daje skuteczne odprężenie po całym dniu. Aby jednak mogło tak być, jest jeden warunek – odpowiednie dbanie. Samo wietrzenie nie wystarczy. Kołdrę powinno się też prać. Wiele osób mylnie uważa, że pranie kołdry w pralce prowadzi do jej zniszczenia. To nieprawda. Jest to wręcz obowiązek, który powinno się wykonywać minimum raz w roku.
Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także więcej porad na temat prania.
Pranie kołdry z poliestru - jak prać kołdrę w pralce?
W obecnym czasie urządzenia piorące, wyposażone są w wiele programów prania dostosowanych do konkretnych tkanin. Na przykład pranie syntetyczne przeprowadzane jest w niezbyt gorącej wodzie. Maksymalna temperatura odpowiednia do tego typu tkanin to 60 stopni. Cykl prania syntetycznego przeznaczony jest przede wszystkim dla tkanin poliestrowych oraz wiskozy.
Zwykle zaleca się pranie kołdry z poliestru raz na pół roku. Ważne jest, aby nie unikać wietrzenia kołdry oraz jej roztrzepywania. Wszystko po to, by wypełnienie syntetyczne nie zlepiło się i nie zdeformowało kołdry. Pranie kołdry syntetycznej w pralce powinno odbyć się zgodnie z zaleceniami producenta, umieszczonymi na metce.
Metki pokazują najczęściej maksymalną temperaturę prania. Dlatego w celu odświeżenia kołdry, można uprać ją w niższej temperaturze. Delikatny środek piorący oraz lekkie odwirowanie nie powinny zaszkodzić. Pranie syntetyczne jest bezpieczne dla kołder wykonanych z poliestru. Sprawdź także porady, jak usunąć plamy z herbaty.
Jak wyprać kołdrę i poduszki z pierza?
Puch i pierze to bardzo specyficzny rodzaj wypełnienia. Na dodatek sporo droższy niż syntetyczne wypełnienie kołder i poduszek. Jeśli nie wiemy, jak wyprać kołdrę i poduszki z pierza, lepiej się za to nie zabierajmy. Nieumiejętne pranie kołdry może jedynie zdeformować kołdrę i poduszki. Ważne jest także, aby prać je osobno.
W pierwszej kolejności metka. Informacje producenta dotyczące prania są bardzo ważne. Może bowiem okazać się, że pranie kołdry w pralce automatycznej jest niedozwolone. To delikatne wypełnienie jest niezwykle wrażliwe na wysoką temperaturę oraz detergenty. Dlatego najbezpieczniej oddać kołdrę z pierza w ręce ekspertów w pralni.
Jeśli decydujemy się uprać poduszki z pierza w domu, wybierzmy słoneczny dzień. Do pralki należy wrzucić jedną poduszkę, ponieważ dwie byłyby zbyt dużym przeciążeniem. Wystarczy ustawić cykl prania delikatnych rzeczy i niewielkie obroty wirowania. Pranie kołdry w pralce zalecane jest z użyciem piłek tenisowych, które rozbiją zlepiające się wypełnienie. W ilu stopniach prać pościel? Wystarczy ustawić 60 stopni. Po wyciągnięciu z pralki pozostaje suszenie. Sprawdź także sposoby na usunięcie plam z krwi.
W jaki sposób należy suszyć kołdry?
Kołdry i poduszki z pierza nie powinny być suszone w suszarce bębnowej. Są zbyt delikatne. W tym przypadku najlepiej suszyć je na zewnątrz. To długi proces, ponieważ poduszki i kołdra wymagają ciągłego roztrzepywania. Muszą się odpowiednio napowietrzyć.
Kołdry i poduszki z poliestru można wysuszyć w suszarce bębnowej. Wcześniej powinno się dwukrotnie odwirować pranie. Tu również sprawdzi się metoda z piłeczkami tenisowymi. Po wyjęciu z suszarki wystarczy rozłożyć kołdrę na powietrzu i co jakiś czas roztrzepywać.
Podsumowując, kołdry i poduszki należy prać minimum dwa razy w roku. Wiemy już jak wyprać kołdrę oraz w ilu stopniach prać pościel, aby nic jej się nie stało. Suszenie także możemy przeprowadzić w domu tak, aby pościel nie straciła właściwości.