Jak wygląda pranie na sucho w pralni i w domu?

Czyszczenie chemiczne w pralni przebiega zwykle na sucho, czyli bez użycia wody. Odzież zanurzana jest w roztworze rozpuszczalnika węglowodorowego (czterochloroetylen). Dzięki temu zabrudzenia znikają błyskawicznie. Jednak warto wspomnieć o szkodliwym działaniu chemikaliów. Mogą bowiem powodować wiele podrażnień, mdłości i bóle głowy. Dlatego, jeśli na metce naszego ubrania znajduje się symbol „pranie chemiczne” wcale nie oznacza to, że musimy zanieść je do pralni. Niejednokrotnie poplamiony żakiet czy bluzkę możemy wyczyścić w domu, podobnie jak garnitur. Będzie to zdecydowanie bezpieczniejsze wyjście zarówno dla naszego zdrowia, jak i portfela.

Ciekawym sposobem na pranie na sucho w domu jest mąka ziemniaczana lub pszenna. Wystarczy wsypać ok. 1,5 kg produktu do miski i wrzucić ubranie. Dalej wykonuje się takie ruchy jak przy ręcznym praniu. Nie wolno jednak używać wody. Po chwili (min. 10 min) pozostaje już tylko wytrzepanie odzieży. Ale uwaga! W ten sposób można wyprać tylko jasne wełniane rzeczy.

Czyszczenie chemiczne kurtki, płaszcza i garnituru

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie należy pochopnie podejmować decyzji o oddaniu odzieży do pralni chemicznej. Zastosowanie kilku zasad pielęgnacji sprawi, że trudne do wyprania kurtki, płaszcz czy garnitur nie będą potrzebowały częstego czyszczenia chemicznego.

Plamy na odzieży można usunąć miejscowo. Nie ma potrzeby prania całego ubrania. Wystarczy namoczyć szmatkę z mikrofibry w detergencie do tkanin delikatnych i przetrzeć plamę. Ważne jest też wietrzenie, które umożliwi pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z kurtki lub płaszcza.

Pranie na sucho najczęściej dotyczy płaszczy i garniturów. Można w ten sposób także odświeżyć elegancką sukienkę. Obsługa czytników ekranu włączona.
Pranie na sucho w domu - na czym polega, co i kiedy warto prać chemicznie?

Utrzymanie w czystości garnituru także należy do prostych czynności. I wcale nie musimy oddawać go do pralni po każdym użyciu. W celu odświeżenia wystarczy, że będziemy często czyścić go szczotką z naturalnego włosia i prasować.

Jak prać marynarkę w domu?

Czasem elegancki żakiet lub męska marynarka przeznaczone są wyłącznie do prania chemicznego. Ale czy na pewno? A może istnieje sposób mówiący o tym, jak prać marynarkę w domu? Teoretycznie pranie w pralce mogłoby jedynie zdeformować odzież. Dlatego często w domu stosuje się pranie miejscowe. Potrzebne są tylko: delikatny detergent mocno rozcieńczony z wodą i szmatka z mikrofibry.

Ściereczka musi być dobrze odciśnięta z wody, by na marynarce nie powstały zacieki. Jednak niektóre materiały, pomimo zakazu prania w wodzie, można wyprać w tradycyjny sposób. W takiej sytuacji zalecana jest zimna woda i delikatny płyn.

Jak widać, nie w każdym przypadku symbol prania chemicznego, musi oznaczać pralnię. Stosując się do powyższych wskazówek, możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Na dodatek nie narażamy się na szkodliwe działanie, jakie posiada czterochloroetylen. Pranie na sucho w domu jest po prostu bezpieczniejsze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny