Puchowe poduszki - czy możliwe jest czyszczenie poduszek z pierza w domu

Czy warto mieć w domu puchowe poduszki

Puchowe poduszki mają wiele zalet i są znacznie zdrowsze od poduszek z tworzyw sztucznych. Mimo wysokich cen pościel z puchu i pierza wracają do łask. Pościel z pierza jest bardzo ciepła, sprężysta i lekka. Pierze posiada właściwości odprowadzania wilgoci i potu. Dlatego też śpiąc w pościeli z pierza pozwalamy, aby nasza skóra lepiej oddychała.

Pościel z pierza i puchu, odpowiednio konserwowana, powinna posłużyć na lata. Poduszki i kołdry z pierza i puchu nie wymagają tak częstego prania jak koce czy pościel z tworzyw sztucznych. Jednak wymagają odświeżenia. O konieczności odświeżenia pościeli świadczą ubite twarde grudki, które powstały wewnątrz kołdry czy poduszek. Dobrze utrzymana pościel, dobrej jakości powinna być miękka.

Jak dbać o kołdry i poduszki z pierza

Kołdry należy prać co 2-3 lata, zaś poduszki pierze się raz w roku. Nie należy prać pościeli z pierza częściej niż raz do roku, gdyż zbyt częste pranie pierza przyspiesza proces jego niszczenia. Jeśli chcesz prać poduszki i kołdry z pierza częściej, dobrym rozwiązaniem będzie przesypanie pierza do osobnego worka i upranie samej powłoki.

W międzyczasie ważną czynnością, która utrzyma pościel z pierza w dobrym stanie, jest regularne wietrzenie. Pościel z pierza warto wietrzyć często i jak najdłużej, korzystając ze sprzyjającej pogody. Wietrzenie pozwoli pozbyć się największych wrogów zdrowego snu, czyli roztoczy i ich odchodów, które z biegiem czasu mnożą się w pościeli. Kiedy tylko pogoda na to pozwala należy rozwiesić kołdry i poduszki z pierza na balkonie lub w ogrodzie.

Jaka pogoda będzie najlepsza do wietrzenia pościeli z pierza? Wbrew pozorom duże nasłonecznienie nie jest odpowiednie, gdyż mocne działanie słońca powoduje wykruszanie lub skłębianie się pierza. Należy również unikać wilgotnej pogody, gdyż pierze nie będzie się mogło odpowiednio wysuszyć.

Do wietrzenia najlepiej wybrać dni, gdy jest sucho, wietrznie i dość chłodno. Doskonale wietrzy się zimą, w suche, mroźne dni, gdyż mróz jest prawdziwym wrogiem roztoczy. Temperatura poniżej 15 stopni uniemożliwia roztoczom rozmnażanie się, zaś w temperaturze poniżej 18 stopni roztocze giną. Sprawdź także ten artykuł o praniu kołdry w domu krok po kroku.

Jak wyprać poduszkę z pierza w pralce

Pranie poduszek z pierza w pralce

Pranie w pralce automatycznej to najwygodniejszy sposób na czyszczenie poduszek z pierza. Aby jednak pranie poduszek z pierza nie skończyło się katastrofą, kiedy to pierze pozbija się w grudki i straci swoje właściwości, należy stosować się do następujących zasad:

  1. nie wkładaj do pralki więcej niż jedną poduszkę na raz, dzięki temu pralka nie jest przeciążona i masz pewność, że poduszka nie zbije się i zachowa swój kształt.
  2. dokładnie sprawdź czy w poduszce nie ma dziur i uszkodzeń, przez które mogą wypadać pióra i pierze. Wylatujące pióra mogą uszkodzić bęben pralki i doprowadzić do zniszczenia puchu w poduszce.
  3. nastaw pralkę na pranie tkanin delikatnych. Temperatura prania powinna być niska, najlepiej w granicach 30-40°C. Jeśli masz w domu dużo pościeli z pierza, najlepiej jest zaopatrzyć się w pralkę wyposażoną w program do prania pierza.
  4. włącz minimalne obroty przy wirowaniu.
  5. stosuj w pralce delikatne detergenty do prania.
Kobieta z wypranymi poduszkami
Porady, jak wyprać poduszkę z pierza w pralce krok po kroku

Suszenie poduszek z pierza

W przypadku pościeli z pierza, problemem jest nie tyle jak wyprać poduszkę z pierza, co jak ją wysuszyć. Suszenie poduszek i kołder z pierza powinno być szybkie, tak aby puch się nie sfilcował. Pościel z pierza nie może długo pozostawać w stanie wilgotnym i zbrylonym.

Aby jak najszybciej wysuszyć pościel z pierza należy zaplanować pranie w czasie suchego i gorącego lata. Warto sprawdzić prognozę pogody i wybrać porę, gdy jest sucho, gorąco i słonecznie przez co najmniej kilka dni. Po praniu należy jak najszybciej wywiesić uprawne kołdry i poduszki na balkonie lub w ogrodzie. Nie zaleca się suszenie poduszek z pierza na kaloryferze ani w suszarce wirnikowej.

Niestety suszenie poduszek i kołder z pierza będzie trwało kilka dni. Unikajmy więc dni pochmurnych. Ponadto należy w tym czasie co kilka godzina obracać poduszki i kołdry na drugą stronę i delikatnie je otrzepywać.

Dobrym rozwiązaniem będzie zakup stojącej suszarki na pranie, która przyda się nie tylko do suszenia pościeli na balkonie, lecz także do suszenia bielizny i ubrań. Suszarka na pranie pozwala na dostęp powietrza także od spodu i przyspiesza proces suszenia pierza. Spośród stojących suszarek na pranie możemy wybrać modele marki Vileda, Rorets, Leifheit czy też Jotta, zaś ich ceny kształtują się od około 70 do 170 zł.

Profesjonalne pranie poduszek z pierza

Nie zawsze pranie poduszek z pierza w pralce w domu to dobry pomysł. Może się zdarzyć, że pralka nie wiruje z odpowiednią szybkością, wtedy poduszki mogą się rozlecieć lub pierze sfilcować. Pranie kołdry puchowej w pralce nie zawsze jest możliwe, z uwagi na wielkość kołdry, która może się nie zmieścić do bębna pralki. Z kolei ręczne pranie kołdry puchowej w wannie jest kłopotliwe. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest powierzenie prania pościeli z pierza specjalistycznej pralni.

Koszt prania pierza wynosi około 20 zł za kg. Dlatego też w przypadku dużej kołdry puchowej może być to duży koszt. Jednak powierzając pościel z pierza specjalistycznej firmie mamy gwarancję, że pościel zostanie dobrze wyprana i wysuszona. Czyszczenie poduszek i kołder z pierza w specjalistycznej pralni jest również konieczne, jeśli nie mamy balkonu lub ogrodu, gdzie pościel można wysuszyć na słońcu. Profesjonalne pralnie zapewniają duże suszarki bębnowe, które gwarantują dobre efekty suszenia pościeli z pierza.

ikona podziel się Przekaż dalej