Pranie pościeli krok po kroku – w czym prać pościel, temperatura i program

Wydawać by się mogło, że pranie pościeli to dziecinnie proste zajęcie. Jeśli jednak zgłębić temat, rodzi się wiele pytań, takich jak: co ile prać pościel, w ilu stopniach prać pościel oraz przede wszystkim w czym prać pościel? Odpowiedzi na te pytania zależą od materiału, z jakiego wykonany jest komplet, jednak pierwszy krok, czyli przygotowanie prania jest zawsze taki sam.

Pościeli nie powinno się prać z innymi elementami, jak na przykład ściereczki czy zasłony, a także – co jest niestety częstym błędem – z ręcznikami. Te tekstylia wymagają bowiem zastosowania innych zasad. Przygotowanie pościeli do prania sprowadza się do podzielenia jej ze względu na rodzaj tkaniny i temperaturę prania, a także kolory. Przy ładowaniu pralki warto mieć na uwadze to, by nie napełnić jej zbyt mocno – wówczas pościel może się nie doprać, a środek piorący niedostatecznie wypłukać. Warto także zaprać widoczne plamy, na przykład szarym mydłem. W przypadku białej pościeli, by zachowała ona swój nieskazitelny wygląd, możemy ją namoczyć uprzednio przez kilka godzin w zimnej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.

Posegregowane przewracamy na lewą stronę, zapinamy suwaki czy guziki i wkładamy do pralki. Czas na odpowiedź na pytanie, w ilu stopniach prać pościel oraz jakiego środka użyć?

W jakiej temperaturze prać pościel?

Jak już wspomniano, wszystko zależy od tkaniny, z której pościel jest wykonana. Najlepiej temperaturę sprawdzić na metce z rekomendacjami producenta, jeśli jednak nie jest to możliwe, warto kierować się następującymi zasadami:

- pościel bawełniana i z satyny bawełnianej – od 40 do 60 stopni,

- pościel flanelowa – 40 stopni,

- pościel z kory – od 40 do 50 stopni,

- pościel z jedwabiu – do 30 stopni.

Warto podkreślić, że są to jedynie szacowane wartości, gdyż w zależności od konkretnego producenta pościeli, zalecana temperatura prania może się różnić pomimo tej samej tkaniny.

W czym prać pościel i jaki program wybrać?

Pościel można prać w preferowanym przez nas środku piorącym, czyli zarówno w proszku do prania, jak i w płynie czy z dodatkiem kapsułek. Warto jednak pamiętać, by do prania dodać także zmiękczający płyn do płukania. Nie jest to jednak konieczne w przypadku kapsułek do prania, gdyż te posiadają je już w swoim składzie. Wyjątek stanowi tutaj jednak pościel z jedwabiu, która wymaga zastosowania dedykowanych tej tkaninie środków piorących.

Jeśli zastanawiasz się, jaki program do prania pościeli będzie odpowiedni, odpowiedź brzmi: bez wirowania. Jeśli jednak zbyt mokra pościel miałaby stanowić dla ciebie utrudnienie przy suszeniu, postaraj się przynajmniej ograniczyć liczbę obrotów przy wirowaniu. Zasada ta dotyczy przede wszystkim satyny bawełnianej, jedwabiu, a także kory.

Pozostaje jeszcze pytania, co ile prać pościel? Niektórzy eksperci zalecają zmianę pościeli nawet raz w tygodniu, a już z całą pewnością taka częstotliwość dotyczy alergików. Standardowo jednak powinno się zmieniać pościel przynajmniej rwa na dwa tygodnie.