Co prać ręcznie, a co w pralce?

Nie od dziś wiadomo, że pranie mechaniczne może zniszczyć delikatny materiał. Pomimo wyposażenia pralek w specjalne programy do delikatnych tkanin, pozostaje grono zwolenników ręcznego prania w wodzie. Bez żadnych obaw o zniszczenie materiału.

Zwykle instrukcja prania umieszczona jest na metkach odzieży. W niektórych przypadkach producenci zalecają wręcz pranie ręczne. Najczęściej w ten sposób należy prać delikatną koronkową bieliznę, tkaniny jedwabne, większość swetrów, a także ubrania, które mogą farbować.

W pralce powinno się prać odzież typu jeansy. Pranie ręczne w tym wypadku nie byłoby zbyt skuteczne. Zalecana temperatura prania ubrań, powinna znajdować się na metkach. Niektóre rzeczy można też wrzucić do pralki na program „pranie ręczne”. Jednak nadal pozostaje to pranie mechaniczne. Sprawdź także porady, jak usunąć plamy z herbaty.

Jak zrobić pranie ręczne?

Zapewne każda gospodyni wie, jak zrobić pranie ręczne. Nie jest to skomplikowana czynność. Tym bardziej, że często okazuje się, iż jesteśmy zmuszeni do wyprania w ten sposób niektórych ubrań. Dla tych, którzy mogą nie wiedzieć, jak prać ubrania ręcznie, przedstawiamy krótką instrukcję.

Najpierw trzeba przygotować miskę z wodą. Najlepiej, jeśli będzie letnia. Następnie dolać trochę płynu do prania lub proszku i zamieszać. Włożyć ubrania. Przy kilku rzeczach ważne jest, aby były dobrane kolorystycznie. Mamy wtedy pewność, że nic nie zafarbuje.

Samo pranie polega na umiarkowanym pocieraniu o siebie materiału w wodzie w różnych miejscach, przy jednoczesnym ugniataniu tkaniny. W tym samym czasie należy wyciągnąć z wody ubranie i znów zamoczyć. Powtórzyć czynność kilka razy. Na koniec wystarczy dwukrotnie wypłukać w czystej wodzie.

Pranie ręczne to najlepszy sposób do odświeżenia bardzo delikatnych rzeczy użytych z subtelnych tkanin. Niektóre ubrania należy tylko prać ręcznie.
Pranie ręczne - co należy prać ręcznie i jak to zrobić?

Jak prać koszule i inne delikatne rzeczy? – porady domowe

Pewnie zastanawiacie się jeszcze, jak prać koszule, w pralce czy ręcznie? Otóż koszule to zwykle delikatna sprawa. Można natomiast uprać je w pralce, używając programu delikatnego prania lub prania ręcznego. W temperaturze max. 40 stopni.

Wszystko zależy od materiału. Najbezpieczniej prać je osobno, nie mieszać z innymi ubraniami. Jeśli koszula nie jest brudna (co możemy sprawdzić po kołnierzyku), a jedynie chcemy ją odświeżyć, warto uprać ją w rękach. Sprawdź także sposoby na usunięcie plam z krwi.

Pranie ręczne nie jest trudne. Wiedząc, jak prać ubrania w ten sposób, uchronimy je przed zniszczeniem. Instrukcja prania ręcznego jest tak prosta, że nawet mężczyźni powinni sobie z tym poradzić. Wszelką bieliznę z koronki i delikatne materiały, pranie mechaniczne może zniszczyć. Należy więc wziąć pod uwagę porady domowe z niniejszego artykułu i wcielić je w życie.

ikona podziel się Przekaż dalej