Czy program prania ręcznego w pralce automatycznej jest bezpieczny?

Nie ma co do tego wątpliwości, że program prania ręcznego jest bezpieczny. Jednak jest pewien warunek. Należy bowiem wykorzystywać go do delikatnych tkanin, przy których dopuszczalne jest ręczne pranie w pralce. Skąd można uzyskać takie informacje?

O wszystkim poinformują nas oznaczenia na metkach. Dzięki nim łatwiej będzie można sklasyfikować materiały, które nadają się do prania ręcznego w pralce. Program uwzględnia także delikatne wirowanie. Można też zrezygnować z tej opcji.

Podczas prania ręcznego w pralce automatycznej, można zauważyć delikatne ruchy bębna. Materiał nie obija się o ścianki jak w przypadku normalnego programu prania. Dzięki temu delikatne ubrania nie ulegną zniszczeniu. Ale czy dobrze się wypiorą? Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne – odzież będzie odświeżona. Sprawdź także artykuł z poradami, gdzie wlać płyn do prania.

Co można, a czego nie należy wrzucać na pranie ręczne w pralce?

Pranie ręczne w pralce odbywa się w temperaturze 30 stopni lub w zimnej wodzie. Szczególnie przeznaczony jest dla odzieży, która na metce posiada napis „pranie ręczne”. Jest to tryb, na którym pierze się m.in. firanki, delikatne swetry czy obrusy.

Pranie ręczne w pralce to najlepszy sposób na wykonanie prania bardzo delikatnych tkanin, które mają tendencje do łatwego uszkadzania się. Może to zastąpić pranie ręczne.
Pranie ręczne w pralce - czy ten tryb może zastąpić prawdziwe pranie ręczne?

Pranie delikatnych ubrań w pralce może być też dodatkowo zabezpieczone. Na przykład firanki lub inną tkaninę, można włożyć do specjalnego woreczka. Tak przygotowany pakunek pozostaje wrzucić do bębna i gotowe. Wtedy mamy pewność, że materiał nie ulegnie np. rozdarciu.

Ryzykowne jest natomiast pranie w pralce delikatnych koronek, jedwabiu oraz farbującej odzieży. Pomimo iż jest to program prania delikatnego, to nadal jest to pranie mechaniczne. Obawa przed zniszczeniem ulubionej części garderoby sprawia, że często wybieramy tradycyjne ręczne pranie.

Jak prawidłowo wykonywać pranie rajstop?

Wydawałoby się, że pranie rajstop jest prostą czynnością. Jednak nie do końca tak jest. To niezwykle delikatne tworzywo w każdej chwili może się zaciągnąć, przez co rajstopy nie będą nadawały się już do użytku. Z tego względu większość kobiet pierze rajstopy ręcznie. Woda podczas prania powinna być letnia, ponieważ wyższa temperatura może spowodować ich skurczenie.

Należy też zdjąć pierścionki, które mogą zaciągnąć rajstopy. Pranie odbywa się z dodatkiem delikatnego detergentu lub mydła. Po praniu należy wypłukać rajstopy w zimnej wodzie. Niektóre kobiety decydują się też na pranie rajstop w woreczku ochronnym w pralce.

Pranie ręczne w pralce jest bezpieczne, jednak nie w takim samym stopniu, jak tradycyjne pranie ręczne. Niektóre delikatne rzeczy wręcz wymagają tradycyjnego prania. Mechaniczne pranie zawsze będzie kojarzyło się z większym ryzykiem zniszczenia. Nawet jeśli będzie to program dedykowany delikatnej odzieży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny