Czym charakteryzuje się program „pranie syntetyczne”?

Każdy program prania, w jaki wyposażona jest pralka automatyczna, ma duże znaczenie. Wszystkie symbole stanowią bowiem swego rodzaju instrukcję prania dla poszczególnych rodzajów tkanin. Jednym z programów jest pranie syntetyczne. Czego dotyczy ten tryb prania?

Tkaniny syntetyczne inaczej zachowują się podczas prania niż np. bawełna. Są przede wszystkim odporniejsze na wysokie temperatury, ścieranie oraz nadmierne chłonięcie wody. Materiał syntetyczny jest także odporny na gniecenie się. Wrogiem ubrań z tkanin syntetycznych są temperatury prania wyższe niż podane na metkach. Z tego względu syntetyki powinny być prane w specjalnym programie.

Pranie syntetyczne obejmuje tkaniny m.in. takie jak: wiskoza, poliester oraz poliamid. Zwykle podczas nastawiania tego trybu prania, mamy do wyboru dwie temperatury – 40 stopni lub 60 stopni. Wybór uwarunkowany jest głównie stopniem zabrudzenia ubrania, a także rodzajem materiału. Sprawdź także porady na temat prania kołdry w tym artykule.

Kiedy warto użyć tego programu?

Oznaczenia na pralce informują nas, w jaki sposób powinniśmy prać konkretne rodzaje tkanin. Zdarza się, że na metce tkaniny syntetycznej widnieje symbol, który wskazuje na pranie ręczne. Nie każdy materiał syntetyczny nadaje się przecież do prania w pralce automatycznej. Pranie ręczne powinno się wykonywać także w przypadku syntetycznej bielizny.

Tkaniny syntetyczne mają tendencję do szybkiego brudzenia się. Dlatego programy prania syntetycznego w pralkach znacznie ułatwiają nam dbanie o ich czystość. Porównując pranie syntetyczne a bawełniane, można dostrzec sporą różnicę w sposobie prania.

Pranie syntetyczne to program, który powinien być stosowany za każdym razem, kiedy wskazują na to symbole na metce. Dzięki temu tkaniny będą w lepszym stanie
Pranie syntetyczne - kiedy używać tego programu w pralce? Porady

Pranie syntetyczne powinno być stosowane zawsze wtedy, gdy wskazują na to symbole na metce. Dzięki zastosowaniu się do wskazówek producenta unikniemy zniszczenia ulubionych ubrań. Nie ulegną one bowiem odbarwieniu ani odkształceniu.

Pranie syntetyczne a bawełniane – różnica

Programy prania różnią się między sobą kilkoma cechami. Jednym z odmiennych czynników jest temperatura. Program bawełna korzysta bowiem z temperatury prania 90 stopni, natomiast syntetyki pierze się w max. 60 stopniach. Odmienny jest także czas trwania cyklu prania. Najdłuższym z nich jest program bawełna, który może trwać nawet 150 minut.

To jednak nie wszystko. Poszczególne programy prania różnią się też pod kątem kierunku i sposobu ruchów bębna pralki, a także parametrów wirowania. Wszystkie te czynniki mają wpływ na zachowanie tkaniny w jak najlepszej jakości oraz wyeliminowanie ryzyka jej zniszczenia.

Powyższy artykuł pokazuje, jak ważne są oznaczenia na pralce automatycznej. Sumienne przestrzeganie zaleceń na metkach oraz korzystanie w tym celu z odpowiednich programów prania sprawi, że nasze syntetyczne ubrania długo będą wyglądały jak nowe.

ikona podziel się Przekaż dalej