Pranie wełny krok po kroku - poradnik praktyczny
Wełniane ubrania to błogosławieństwo w mroźne dni. Ciepło, jakie daje dzianina, jest uwielbiane przez ciepłolubnych. Mało kto wie, że wełna posiada zdolności do wchłaniania wilgoci. Wełniane swetry nie gniotą się, a wynoszone na powietrze szybko się odświeżają. Nie zaleca się częstego prania wełny w pralce. A jeśli już się na to decydujemy, powinniśmy prać ją oddzielnie na programie ręczne pranie. Przydatne więc będą wskazówki, jak i w czym prać wełnę.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat prania.
W czym prać wełnę?
Pranie wełny powinno odbywać się bardzo rzadko. Jednak jeśli ta chwila ma właśnie nastąpić, należy najpierw zapoznać się z instrukcją na metce ubrania. Często okazuje się, że konkretna wełniana odzież przeznaczona jest wyłącznie do prania ręcznego.
Do prania wełny powinno się użyć specjalnych detergentów, które przeznaczone są tylko do tego typu materiałów. Co je wyróżnia? Między innymi są to środki pozbawione enzymów niszczących, które skutecznie działają w niskich temperaturach.
Preparaty posiadają neutralne pH. Jeżeli nie mamy pod ręką takiego detergentu, możemy w tym celu użyć najprostszego szamponu dla dzieci. Piorąc wełnę w pralce, trzeba uważać, ponieważ łatwo można doprowadzić do sfilcowania ubrań. Można także wykonać pranie ręczne, jednak wtedy należy przestrzegać kilku ważnych wskazówek. A może zainteresuje cię także artykuł o praniu poliestru?
Jak prać wełniane ubrania?
Pranie wełny nie w każdym przypadku jest takie samo. Czynność uzależniona jest od rodzaju ubrania oraz oznaczeń na metkach. Pranie w pralce zwykle wygląda tak samo. Co należy zrobić, gdy pranie wymaga prania ręcznego? Zastanawiacie się pewnie, jak prać swetry z wełny.
Ciepłe wełniane swetry dobrze jest prać ręcznie. W tym wypadku należy zapiąć wszystkie guziki i wywrócić ubranie na lewą stronę. Ważna rada – wełny nie powinno się po żadnym pozorem moczyć w wodzie przed przystąpieniem do prania.
Przeważnie wszystkie wełniane ubrania powinno się prać w temperaturze 30 stopni przez maksymalnie 3 minuty. Zbyt duża temperatura wody może przynieść opłakany skutek. Poprzez pranie wełny w gorącej wodzie, a następnie płukanie w letniej czy zimnej, wełna narażona jest na tzw. szok termiczny. Nasz ulubiony sweter może się przez to skurczyć.
Wełniany płaszcz – jak prać?
Sprawa prania ma się nieco inaczej, jeśli posiadamy wełniany płaszcz. Można wyprać go samodzielnie tylko wtedy, gdy nie jest bardzo zabrudzony i potrzeba mu jedynie odświeżenia. W przeciwnym razie zaleca się oddanie płaszcza do pralni.
Do produkcji płaszczy często wykorzystywana jest wełna parzona. Odzież tego rodzaju jest bardzo modna. Wełna parzona ma to do siebie, że należy ją prać tylko chemicznie. Podczas suszenia zabrania się używania suszarki bębnowej. Wełna łatwo się gniecie, dlatego płaszcz należy prasować z użyciem pary.
Nie tylko latem można wyglądać elegancko i modnie. Zimą również jest to możliwe. Odpowiednio dobrane wełniane swetry i płaszcze wyglądają naprawdę stylowo. Wybierając więc wełnę, pamiętajmy o jej szczególnym sposobie konserwacji. Przed zakupem warto wiedzieć, jak prać swetry i płaszcze z wełny. Na szczęście pranie wełny w pralce nie należy do najtrudniejszych, a program prania ręcznego sprawdza się idealnie, by wełniane ubrania zachowały swój wygląd.