Pranie zasłon w domu – co warto wiedzieć?

Pomimo coraz bardziej powszechnych rolet, zasłony nadal pozostają modne. W końcu jednym z ich zadań jest stworzenie niezwykłego klimatu wnętrza. Szeroki wybór materiałów oraz wzorów umożliwia podkreślenie charakteru każdego wnętrza. Niektóre są grube i ciężkie, inne zaś lekkie i delikatne.

Podczas codziennych porządków zazwyczaj odkurza się je specjalną miotełką. Dzięki tej czynności można utrzymać je w czystości na dłużej. Niestety prędzej czy później i tak będziemy musieli je wyprać. Nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zasłony są szyte z przeróżnych tkanin, w związku z tym każda wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Bardzo ważna jest też jakość materiału. Jeśli jest ona dobra, częste pranie w żaden sposób nie uszkodzi włókien. Przed przystąpieniem do prania zasłon, najpierw powinno się je dokładnie wytrzepać z kurzu. Sam sposób prania uzależniony jest od specyfikacji materiału. Najlepiej jest więc dokładnie sprawdzić oznaczenia na metce, zanim zabierzemy się za pranie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także artykuł z poradami, jak prać ręczniki.

W ilu stopniach prać zasłony w pralce?

Pranie zasłon odbywa się praktycznie na tej samej zasadzie, co pranie firan. Ustawiając odpowiedni program prania w pralce automatycznej, należy wybrać najdelikatniejszy tryb. Będziemy mieć wówczas pewność, że zasłony się nie odbarwią, ani nie zniszczą. Przed praniem należy je namoczyć w letniej wodzie. Jeśli są mocniej zabrudzone, można dodać trochę delikatnego środka piorącego.

Podczas prania bardzo ważna jest też temperatura. Jeśli będzie zbyt wysoka, zasłony mogą się zdeformować. Dlatego pranie firan, jak i zasłon powinno odbywać się w temperaturze maksymalnie 40 stopni. Lepiej unikać wirowania. Delikatne zasłony oraz te bardzo kolorowe zaleca się prać ręcznie.

W tym przypadku woda powinna być zimna. Do prania ręcznego najlepiej jest wykorzystać płatki mydlane. Ten sposób na pewno nie spowoduje żadnego uszczerbku na zasłonach. Ważny jest także sposób suszenia. Po wyjęciu z pralki należy je rozwiesić, by nadmiar wody mógł odcieknąć. Gdy będą lekko wilgotne, można zawiesić je na oknie.

Pranie zasłon w pralce jest możliwe, mimo tego, że są naprawdę ciężkie. Dzięki temu można je łatwo odświeżyć
Pranie zasłon krok po kroku - poradnik praktyczny

Czy ciężkie zasłony można prać w pralce?

Powierzchnia zasłon jest zwykle duża, dlatego, gdy zostanie namoczona, kilkukrotnie zwiększa swój ciężar. Z tego względu ciężkich zasłon nie należy prać w domu. Zbyt duże obciążenie zniszczy jedynie bęben pralki. Dlatego, jeśli mamy w domu grube i ciężkie zasłony, oddajmy je lepiej do pralni.

Profesjonaliści zadbają o to, by ich struktura i kolor nie uległy uszkodzeniu. To znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż próby samodzielnego wyczyszczenia w domu. Koszty nie są duże, na dodatek prania zasłon nie wykonuje się często. W związku z tym nawet nie odczujemy tego wydatku.

Pranie firan i zasłon jest czynnością, którą powinno się wykonywać kilka razy w roku. Pamiętajmy więc, że sposób prania zależy głównie od rodzaju tkaniny, z jakiej uszyte zostały zasłony. W przypadku cieńszych dekoracji, które można wyprać w pralce, należy pamiętać, w ilu stopniach powinno odbywać się pranie. Stosując powyższe wskazówki, nasze zasłony jeszcze długo nam posłużą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny