Dobre zdrowie i Provisional Driving Licence, czyli warunki przystąpienia do egzaminu

W Wielkiej Brytanii istnieje kilka warunków, jakie musi spełniać kandydat, by móc przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Przede wszystkim musi mieć ukończony 17 rok życia i odznaczać się dobrym zdrowiem. Warto wiedzieć, że w UK istnieje kilka poważnych chorób, które uniemożliwiają zdobycie uprawnień. Przede wszystkim jest to epilepsja czy ataki drgawek. Wszelkie choroby, jakie mogą mieć wpływ na prowadzenie samochodu, powinny zostać zgłoszone do DVLA, czyli brytyjskiej Agencji Rejestracji Kierowców i Pojazdów. Kandydat na kierowcę powinien cieszyć się dobrym wzrokiem, a w przypadku wad powyżej 0.5 dioptrii, musi je skorygować, zakładając okulary lub szkła kontaktowe. W przypadku obcokrajowców istotny jest przepis dotyczący minimalnego czasu zamieszkania na terenie UK, który wynosi 185 dni.

Kluczowym aspektem jest Provisional Driving Licence. To tymczasowe prawo jazdy, którego zdobycie jest obowiązkowe dla każdego, kto chce zrobić uprawnienia do kierowania pojazdami na terenie Wielkiej Brytanii. Jego uzyskanie wymaga wniesienia odpowiedniej opłaty, a wniosek można wypełnić przez internet bądź wysłać za pomocą poczty. O tymczasowe prawo jazdy można ubiegać się już po ukończeniu 15 lat i 9 miesięcy. Na jego podstawie, od 16 roku życia możemy kierować motorowerem lub lekkim quadem od 16 lat. Od 17 roku życia możemy kierować samochodem osobowym pod nadzorem instruktora lub kierowcy, który przynajmniej od 3 lat posiada prawo jazdy i ukończył 21 lat.

Jak zdać prawo jazdy w UK?

Największą różnicą, w porównaniu z polskimi przepisami jest to, że w Wielkiej Brytanii kurs na prawo jazdy nie jest wymogiem. Oznacza to, że wcale nie musimy korzystać z lekcji szkół nauki jazdy i „wyjeździć” 30 godzin z instruktorem, aby być gotowym do egzaminów. Po uzyskaniu tymczasowego prawa jazdy, w momencie, gdy swoje umiejętności uznamy za wystarczające, już możemy myśleć o egzaminach.

Egzamin państwowy na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, składa się z 2 części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna składa się z dwóch testów:

  • Test wielokrotnego wyboru (Multiple Choice Question) – trwa 57 minut i składa się z 50 pytań dotyczących przepisów ruchu drogowego. Aby zdać egzamin, możemy popełnić dokładnie maksymalnie 7 błędów i zdobyć minimum 43 punkty z 50 możliwych.
  • Test dostrzegania zagrożeń (Hazard Perception Test) - składa się z 14 nagrań, ma za zadanie sprawdzić, czy jesteśmy w stanie przewidzieć potencjalne zagrożenia na drodze. Im szybciej je dostrzeżemy, tym więcej punktów otrzymamy. Do zdania testu potrzebne są 44 punkty na maksymalnych 70 do zdobycia.

Egzamin praktyczny sprawdza nasze umiejętności prowadzenia pojazdów, trwa około 40-45 minut i składa się z kilku etapów:

  • Badania wzroku kierowcy – czytanie tablic rejestracyjnych, znajdujących się w odległości 20 metrów;
  • Pytania dotyczące korzystania z pojazdu i bezpieczeństwa na drodze – co znajduje się pod maską, znajomość przepisów ruchu drogowego
  • Sprawdzenie praktycznych umiejętności kandydata – jazda po mieście, parkowanie, hamowanie, cofanie.

Po zdanym egzaminie możemy wsiąść do samochodu i jechać. Oddajemy tymczasowe prawo jazdy i otrzymujemy zaświadczenie o zdanym egzaminie. W UK nie musimy czekać na dokument prawa jazdy, tak jak w Polsce. DVLA otrzymuje informacje o pozytywnym wyniku egzaminu, a prawo jazdy jest wysyłane w ciągu 3 tygodni pocztą.

Prawo jazdy w UK po polsku

Ruch lewostronny i bariera językowa to dla Polaków jedna z największych przeszkód, by z marszu zdecydować się na przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy. Mimo braku obowiązku korzystania z kursu, w Wielkiej Brytanii istnieją profesjonalne szkoły nauki jazdy, które kompleksowo przygotowują kursantów do egzaminów teoretycznych i praktycznych. Croydons to jedna z najpopularniejszych szkół nauki jazdy, która oferuje prawo jazdy w UK po polsku. Gdy zapiszemy się na kurs, otrzymujemy wysokiej jakości dwujęzyczne materiały, które mogą pomóc nam przygotować się do egzaminu. W trakcie nauki jazdy możemy liczyć na pomoc polskich instruktorów, którzy w ojczystym języku udzielają wskazówek i zwracają uwagę na najbardziej istotne aspekty, mające znaczenie podczas egzaminu.

Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia i sprawnie poruszać się po drogach Wielkiej Brytanii, zdecyduj się na kurs nauki jazdy, dzięki czemu będziesz pewien swojego dobrego przygotowania, które maksymalizuje szanse na pozytywny wynik egzaminów już za pierwszym razem.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej