Problemy stomatologiczne - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka

Wiele osób odczuwa strach przed dentystą. Z tego powodu nie odwiedzają jego gabinetu. Postępując w ten sposób wpadają w błędne koło. Zrezygnowanie z profilaktycznych wizyt może tylko nasilić problemy stomatologiczne. Wtedy pojawia się ból, czyli coś, czego chcą uniknąć nie chodząc do dentysty. Warto, więc dbać o jamę ustną i wiedzieć, jakie choroby jej zagrażają. Rodzaje dolegliwości i stosowane kuracje opisujemy w naszych artykułach.

Chore zęby i dziąsła

Problemy stomatologiczne najczęściej rozwijają się z powodu zaniedbania higieny jamy ustnej. Czynności, która powinna na stałe gościć w harmonogramie dnia. Wracając do problemów, to szereg wielu dolegliwości dzielących się na dwie kategorie. Do pierwszej zalicza się stosunkowo niegroźne przypadki. Jest to między innymi żółknięcie zębów. W jego łagodzeniu sprawdzają się niektóre domowe sposoby. Natomiast w drugiej grupie sklasyfikowano znacznie groźniejsze choroby. Jeżeli leczenie nie zostanie wdrożone, może to doprowadzić do utraty zębów. Do schorzeń tego typu należy na przykład parodontoza.

Parodontoza jest chorobą przyzębia. Atakuje dziąsła oraz wiązadła i inne struktury stabilizujące zęby. Jej bezpośrednią przyczyną jest zaniedbanie codziennej higieny. To wpływa na rozrost płytki bakteryjnej, która nieusuwana przekształca się w kamień. Ten wciska się w szczeliny między zębami a dziąsłami. Powoduje to krwawienie i nadwrażliwość a w dalszym stadium wypadanie zębów. W leczeniu początkowej fazy parodontozy dentysta skupia się na usunięciu kamienia. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Nie można, więc bagatelizować tej dolegliwości.

Kolejną niebezpieczną chorobą jest zapalenie dziąseł. Jego przyczyną również jest kamień nazębny. Przeciągający się stan zapalny prowadzi do wspomnianej powyżej parodontozy. Jakie są objawy zapalenia? Dziąsła puchną, czerwienieją, pojawia się ból oraz biały osad bakteryjny. Jeśli stomatolog szybko zajmie się pacjentem, choroba jest w pełni wyleczalna. Kuracja rozpoczyna się od dokładnego wyczyszczenia jamy ustnej. Następnie przechodzi się do spłycenia kieszonki dziąsłowej. W cięższych przypadkach stosowane są leki w formie maści, tabletek do ssania i płukanek. Dokładniejszy opis wymienionych problemów znajduje się na naszej stronie.

Częste problemy stomatologiczne i ich łagodzenie

Bolące zęby mocno dają się we znaki. Nie pozwalają zasnąć i normalnie funkcjonować. Częste i długotrwałe bóle nierzadko łączą się z obrzękiem policzka. Podane objawy mogą zwiastować zapalenie miazgi zębowej. W wielu przypadkach dentysta jest zmuszony usunąć martwą miazgę. Stosowane jest także leczenie kanałowe. Ma ono na celu usunięcie miazgi z komory zęba oraz kanałów korzeniowych. Rzecz jasna powstają po tym znaczne ubytki. Lekarz wypełnia je materiałem stomatologicznym. Widać, zatem, że stan zapalny zęba jest źródłem wielu kłopotów a higiena niezwykle ważną kwestią.

Do zdecydowanie najpowszechniejszych dolegliwości związanych z zębami należy próchnica. Wywołują ją bakterie kwasu mlekowego wraz z paciorkowiec. Jej rozwojowi sprzyja spożywanie produktów bogatych w cukier. I oczywiście główny powód to ignorowanie higieny. Podstawowe symptomy to plamki na zębach oraz nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust. Następnie pojawia się ból, nadwrażliwość i wyraźne ubytki. W łagodnym stadium próchnicy stosowane są leki zawierające fluor. Do tego dochodzi łatanie ubytków. Na zaawansowanym etapie dolegliwości stomatolog wprowadza leczenie kanałowe.

Bolące zęby czy napuchnięte dziąsła to nie jedyne problemy stomatologiczne. Jak już wspominaliśmy na wstępie, pojawiają się też łagodniejsze dolegliwości. Takie jak chociażby przebarwienia uzębienia. Sprawiają, że uśmiech przestaje być tak ładny jak powinien. Z problemem tego typu nie trzeba od razu udawać się do stomatologa. Można wypróbować pewne domowe sposoby wybielania. Jakie metody wchodzą w grę? O tym można przeczytać na naszej stronie. Tam też dokładniej opisujemy już wspomniane jak i inne choroby jamy ustnej. Podajemy jak wygląda łagodzenie objawów i leczenie.