Problemy z nogami - objawy, leczenie, zapobieganie, porady

Charakterystyczne kręcenie w nogach lub niespodziewany ból występują częściej niż można się spodziewać. Sporą cześć sytuacji tego typu powoduje zwykłe przemęczenie. Jednakże powracające rwanie i dyskomfort mogą być oznaką czegoś poważniejszego. Groźnych chorób, których nie należy lekceważyć. Opisujemy, zatem najczęstsze problemy z nogami. Przybliżamy ich objawy i sposoby leczenia. Na naszej stronie znajdują się także inne, cenne porady.

Nieprzyjemne łamanie w nogach

Uciążliwe kręcenie w kończynach zazwyczaj zwiastuje problemy z nogami. Trzeba wiedzieć, że chodzi tu o szereg rozmaitych dolegliwości. Nic, więc dziwnego, że przyczyny ich występowania są bardzo różne. Najmniej niebezpieczne są bóle, które powoduje zmęczenie. Związane na przykład z codziennym wykonywaniem pracy w pozycji stojącej. Nogi nadwyręża także uprawianie sportu, długie wędrówki, noszenie niewłaściwego obuwia. Choć opisywane problemy nie są groźne nie można ich lekceważyć. Szczególnie, gdy ból nie ustaje lub powraca zbyt często. Taka sytuacja może oznaczać większe komplikacje.

Na koleją grupę składają się poważniejsze dolegliwości. Są to urazy, powstające między innymi w wyniku wspomnianego już uprawiania sportu. Kontuzji można nabawić się też w wyniku upadków i uderzeń w różne przedmioty. Czasem coś spadnie na nogę i problem gotowy. Powszechne urazy to stłuczenia, skręcenia stawów skokowych, naderwania ścięgien czy zerwania więzadeł. Do ostatniej kategorii problemów należą te wywoływane przez choroby. Mogą być to zmiany reumatyczne, zwyrodnienia kręgosłupa, schorzenia układu krążenia itp. Wprowadzenie już za nami, czas, więc podać przykłady nieprzyjemnych dolegliwości.

Opisując problemy dotyczące nóg zaczniemy od urazów. Zdarza się, że podczas uprawiania sportu noga wygnie się pod nienaturalnym kątem. Nagły ból promieniuje w kolanie lub kostce, pojawia się obrzęk. Często oznacza to skręcenie stawu skokowego. Rwanie w tylnej części uda może sugerować naciągnięcie mięśnia lub naderwanie ścięgna. Dlatego przed treningiem zawsze trzeba przeprowadzić rozgrzewkę. Nieprzygotowane mięśnie i ścięgna są bardziej podatne na kontuzje. Ponadto nieleczone urazy, mogą odezwać się nawet po latach. Rozwinięcie informacji z tej części artykułu znajduje się na naszej stronie.

Problemy z nogami – częste dolegliwości i choroby

Skurcz łydek to problemy dotykające wiele osób. Ból w nodze pojawia się najczęściej w nocy. Jest silny i może trwać nawet kilka sekund. By go złagodzić należy wyprostować nogę podczas leżenia albo wstać i chwilę pochodzić. Przyczyny kurczy to przetrenowanie, siedzący tryb życia, niedobory składników mineralnych wywołane nieprawidłowa dietą. W rozwiązaniu tego problemu pomaga dostarczanie organizmowi magnezu, wapnia i potasu. Ważna jest też aktywność fizyczna, ale w rozsądnych granicach. Nie można zapominać o wysokim poziomie nawodnienia, szczególnie w upalne dni.

Zmęczenie i urazy powodują nieprzyjemne łamanie nóg. Warto jednak wiedzieć, że przewlekły ból może być powodowany przez pewne schorzenia. Takie jak dna moczanowa zwana artretyzmem lub podagrą. W jej wyniku w stawach odkładają się kryształki kwasu moczowego. Ranią tkanki, przez co rozwijają się stany zapalne. Podagra przez lata może nie dawać objawów. Pewnego dnia pojawia się nagły ból w nodze, przeważnie stopie. Skóra staje się wrażliwa na dotyk, zaczerwieniona i napięta. To rwące uczucie zniknie dopiero za sprawą przyjmowania leków obniżających stężenie kwasu moczowego.

Nogi bolą także w wyniku problemów z kręgosłupem. Otyłość, siedząca praca, dźwiganie ciężarów osłabiają odcinek lędźwiowo-krzyżowy. Przebyte kontuzje i starzenie się organizmu wywołują zwyrodnienia kręgosłupa. Pojawia się ucisk na nerwy, co przekłada się na rwące bóle nóg. Występujące w nocy, podczas leżenia i chodzenia. Powszechny, przewlekły problem to także rwa kulszowa. W jej przypadku bolą nie tylko plecy, ale też pośladek, tylna cześć uda oraz stopa. Co pomaga w leczeniu tej i innych chorób? Tego można dowiedzieć się na naszej stronie. Tam też opisujemy znacznie więcej problemów z nogami.