Problemy z psami - poznaj najczęstsze problemy właścicieli czworonogów

Gdy w domu pojawia się pies, przynosi ze sobą wiele radości. Rodzina jest szczęśliwa i bardziej zrelaksowana. Dobrze traktowany zwierzak staje się jej najlepszym przyjacielem. Czasem jednak opiekunowie muszą zmagać się z pewnymi komplikacjami. Chodzi tu o problemy z psami mające wpływ na ich zdrowie i zachowanie. Przybierają różne, mniej lub bardziej poważne formy. Jakie to problemy? Na to pytanie odpowiadamy w serii artykułów opublikowanych na naszej stronie.

Podstawa to dobre wychowanie

Problemy z psami potrafią mocno zachwiać domowym porządkiem. Przy czym nie jest to jedna komplikacja, lecz szereg różnych. Przeważnie jednak opiekunowie czworonogów mają do czynienia z dwoma typami trudności. Pierwszy to choroby o rozmaitej intensywności. Wywołują je bakterie, wirusy i grzyby. Zwierzaki zapadają też na schorzenia pasożytnicze oraz zwyrodnieniowe. Natomiast w skład drugiej grupy wchodzą problemy z zachowaniem czworonogów. Psy stają się agresywne, zaborcze wobec właścicieli lub wykazują stany lękowe. Dolegliwości i zaburzenia behawioralne wymagają fachowych konsultacji.

Rozwinięcie tematyki trudności związanych z psami zaczniemy od problemów behawioralnych. Zachowanie zwierzaka czasem staje się niepokojące, uciążliwe lub wręcz niebezpieczne. I szczeniak i dorosły pies może być agresywny wobec ludzi i zwierząt albo bardzo strachliwy. Częste jest gryzienie butów, mebli i innych elementów wyposażenia. Tak jak ignorowanie poleceń oraz natrętne zabieganie o uwagę opiekuna. Występuje także tak zwany syndrom małego psa. Dochodzi do niego, gdy właściciele traktują niewielkiego pupila bardziej jak maskotkę a nie zwierzę. Pozwalają mu na wszystko i nie wyznaczą granic.

Małe pieski często atakują większe i chcą rządzić otoczeniem. By nie doszło do tego problemu i wymienionych powyżej, niezbędne jest konsekwentne wychowanie. Tresura, która pokaże psu, co może a czego nie może robić. Istnieją różne sposoby osiągnięcia tego celu. Nie można jednak stosować przemocy fizycznej i psychicznej. Szkolenie powinno być oparte o zaufanie, zabawę i system nagród. Rzecz jasna w przypadku zwierzaków z poważnymi zaburzeniami behawioralnymi najprostsza tresura okaże się nieskuteczna. Potrzebna jest terapia pod okiem specjalisty. Dokładniejsze informacje o problemach z zachowaniem znajdują się na naszej stronie.

Choroby psów – zapobieganie i leczenie

Problemy z psami to także różnego rodzaju choroby. Każdy właściciel powinien umieć rozpoznać ich podstawowe objawy. Symptomy wskazujące, że z pupilem wyraźnie jest coś nie tak. Przede wszystkim niezdrowy pies jest osowiały. Nie ma apetytu i ochoty na zabawę. Ponadto zachowuje się nieswojo i dużo śpi. Może unikać dotyku właściciela, gdy ten chce go pogłaskać czasem staje się agresywny. Jeżeli opiekun zauważy te objawy, musi udać się z czworonogiem do weterynarza. Szybka i precyzyjna diagnoza pozwala wprowadzić odpowiednie leczenie. I uchronić zwierzaka przed poważnymi problemami.

Nie można jednak mieć wyłącznie nadziei, że czworonóg nie zapadnie na żadną dolegliwość. Niezwykle ważne jest zapobieganie chorobom. Składające się z trzech kroków. Pierwszym jest przestrzeganie kalendarza odrobaczania. Preparaty podawane przez weterynarza zwalczają wewnętrzne pasożyty. Przy okazji trzeba zadbać o zabezpieczenie przed pchłami i kleszczami. Drugi krok to regularne szczepienia. Chroniące psy przed śmiertelnymi chorobami, takimi jak wścieklizna. Natomiast trzeci krok to monitorowanie stanu zdrowia pupila. Profilaktyka nie jest skomplikowana.

Zdarza się, że pomimo starań właściciela, pies zachoruje. Warto, więc znać najczęściej występujące dolegliwości. Jedną z nich jest zapalenie jelit, na które cierpi i młody i dorosły pies. Objawia się silną biegunką. Kolejne powszechne schorzenie to zapalenie ucha. Nieleczone może doprowadzić do utraty słuchu. Niejeden szczeniak zmagał się z zapaleniem spojówek. Tymczasem dorosłe psy, głównie dużych ras, mają tendencję do dysplazji stawów biodrowych. Wymienione choroby i wiele innych opisujemy na naszym portalu. Wskazujemy także stosowane sposoby leczenia.